NV вивчив усі декларації нардепів за 2022 рік та відібрав найзаможніших та найбідніших народних обранців, а також тих, хто має найбільше нерухомості, землі, автомобілів та криптовалюти.
На які гроші живуть держслужбовці та їхні родини? В яких будинках мешкають? На яких авто пересуваються? 31 січня 2024 року українці – після майже дворічної перерви — отримали доступ до цієї інформації.
Саме в цей день закінчився строк подачі декларацій за 2021−2022 роки для чиновників різних рівнів та депутатів.
NV раніше вже уважно вивчив фінансові «сповіді» урядовців, а тепер взявся за депутатів Верховної Ради, яких на сьогодні налічується 401 особа.
Редакція проаналізувала всі наявні декларації народних обранців виключно за 2022 рік (їх подали 389 депутатів, 12 нардепів проігнорували виконання цього обов’язку), адже персональну звітність за 2023-й оприлюднили лише деякі представники українського парламенту.
Виявилось, що Рада — це місце контрастів: тут працюють і відверті багатії, що мають чисельну нерухомість (деякі навіть задекларували квартири в РФ) та попри війну купують дорогі машини, і бідняки, що прописані у гуртожитках та не мають жодної автівки і грошей на банківських рахунках.
NV, прочитавши усі депутатські декларації, виокремив серед вітчизняних парламентаріїв лише тих, хто особливо відрізняється від решти — найбагатших, відвертих автомобільних фанатів, справжніх латифундистів, геніїв ощадливості та навіть найбідніших. Ці дані редакція подає у вигляді окремих міні-рейтингів.
«Королі нерухомості»: ТОП-10 власників житлових приміщень
До цього міні-рейтингу потрапили народні депутати, які мають найбільше об’єктів нерухомості, а саме — квартир, житлових будинків та домоволодінь. При цьому тут не враховані такі об’єкти, як земельні ділянки, паркомісця чи гаражі.
Перше місце: Віктор М’ялик, член депутатської групи За майбутнє
Віктор М’ялик — власник найбільшої «колекції» нерухомості в Раді зразка 2022 року: у своїй декларації він вказав понад 300 об’єктів нерухомості, усі – в Київській області.
Зокрема, у Софіївській Борщагівці (столичне передмістя) М’ялик мав 33 квартири площею від 37 до 139 кв. м та дачний будинок. У цьому ж передмісті Києва нардеп володів 310 переважно невеликими нежитловими приміщеннями.
Десь поруч розташувались задекларовані депутатом громадська будівля на 6712 кв. м, громадський виробничий будинок на 469 кв. м та дитячий дошкільний заклад на 1903 кв. м. У цьому ж селі депутат володів 54 паркомісцями та 16 гаражами.
М’ялик не обмежився нерухомістю у Софіївській Борщагівці. Він також мав один дачний будинок та один житловий будинок на 193 кв. м у Мотовилівці (Київщина), а також 12 нежитлових приміщень у Петропавлівській Борщагівці (ще одне столичне передмістя).
Дружина нардепа Дарина володіла житловим будинком площею 504 кв. м у Мотовилівці та квартирою на 151 кв. м у Софіївській Борщагівці.
Окрім того, М’ялик мав й цілу низку земельних ділянок на Київщині: сам депутат, його дружина та син володіли 103 ділянками на 38,7 га. При чому 14-ть з них були придбані у 2022 році.
У 2019 році М’ялик задекларував 1400 об’єктів нерухомості, серед яких було 158 квартир у Києво-Святошинському районі. При цьому у 2021 році депутату повідомили про підозру за ухилення від сплати податків на більш ніж 97 млн грн.
Згідно з даними слідства, нардеп у 2012 році розпочав будівництво багатоквартирних житлових будинків в Петропавлівській Борщагівці та Софіївській Борщагівці. Він планував продати квартири і нежитлові приміщення, але не зареєструвався як суб’єкт господарської діяльності у формі фізичної особи-підприємця або юридичної особи.
Після зведення будинків М’ялик, за даними слідства, зареєстрував на себе право власності на 1221 об’єкт нерухомого майна в них. Протягом 2015−2020 років уповноважена особа депутата продавала нерухомість і передала тому понад 360 млн грн доходу від цих операцій.
Ці гроші нардеп задекларував як доходи фізосіб від продажу власного майна, а не від підприємницької діяльності, вважали слідчі. При цьому застосовувалася ставка податку у розмірі 5% замість 18%.
У жовтні 2023 року суд виправдав М’ялика.
Друге місце: Олег Тарасов, фракція партії Слуга народу
В об’єктах нерухомості депутат Олег Тарасов у 2022-му вказав житловий будинок у Києві, але фактично він проживав у столичній квартирі на 285 кв. м та був зареєстрований у житловому будинку на 510 кв. м у Кропивницькому.
Разом з цим Тарасов став за підсумками 2022 року найбільшим забудовником Ради, адже мав 30 квартир площею від 37 до 178 кв. м в Ірпені Київської області, які ще зводяться. В декларації нардеп зазначив, що отримав права на всі квартири у 2016 році.
Третє місце: Артем Нагаєвський, представник фракції Слуга народу
Артем Нагаєвський став № 3 рейтингу «королів нерухомості» через будівництво квартир.
Нардеп мав у власності чотири квартири у Києві – на 137, 136, 106 та 51 кв. м. Його дружина Анастасія також могла користуватися столичною квартирою площею 31 кв. м.
При цьому в об’єктах незавершеного будівництва Нагаєвський зазначив 19 квартир площею від 43 до 107 кв. м у Києві. Він набув право на них у 2019 році.
Депутат також мав пекарню у селі Попудня Черкаської області та орендував офіс у Монастирищі (теж Черкащина).
Четверте місце: Володимир Ватрас, фракція партії Слуга народу
Володимир Ватрас разом зі своєю дружиною Оксаною володів 12 оселями, а ще двома домівками, які зводяться.
Так, сам депутат мав 4 квартири у Хмельницькому — на 51 кв. м, дві по 42 кв. м та ще одну на 38 кв. м.
Його дружина володіла 5 квартирами у цьому ж місті – площею у 121, 60, 44, 42 та 33 кв. м. З 2022 року Оксана Ватрас також стала власницею двох житлових будинків у селі Лісові Гринівці Хмельницької області – на 174 кв. м та 344 кв. м. Проте останній перебував у частковій власності жінки. У спільній сумісній власності дружини Ватраса також значилась квартира площею 65 кв. м у Хмельницькому.
Окрім того, дружина та діти депутата були зареєстровані у квартирі на 79 кв. м у Хмельницькому.
До того ж, у 2021 році Ватрас став власником житлового будинку площею 492 кв. м у Лісових Гринівцях, а його дружина — квартири на 43 кв. м у Хмельницькому. Але ці об’єкти ще недобудовані.
П’яте місце: Олександр Герега, член депутатської групи За майбутнє
П’яту сходинку рейтингу «королів нерухомості» зайняли співвласники мережі гіпермаркетів Епіцентр-К — народний депутат Олександр Герега разом з дружиною Галиною. Вони володіли нерухомістю не лише в Україні, а й за кордоном. Загалом подружжя мало 11 осель.
Так, Галина Герега мала нерухомість в Іспанії – житловий будинок на 455 кв. м, ділянку з житлом на 1380 кв. м, а також ізольоване житло та земельну ділянку на 3180 кв. м. Окрім цього, вона володіла двома квартирами у Києві на 190 та 888 кв. м.
У володінні дружини Гереги також була недобудована квартира у Києві на 383 кв. м.
Сам нардеп мав два житлові будинки у Києві на 109 та 162 кв. м, а також квартиру у Хмельницькій області на 29 кв. м.
У спільній власності подружжя — квартира у Києві на 302 кв. м та домоволодіння у Київській області на 240 кв. м.
Шосте місце: Антон Кіссе, депутатська група Довіра
Антон Кіссе разом із дружиною Галиною мав у 2022 році 11 житлових помешкань. Як і Гереги, родина Кіссе володіла квартирами не лише в Україні, а й за її межами.
Сам депутат володів квартирою на 88 кв. м у Болгарії, а його дружина мала у цій країні 3 квартири — площею 162, 81 та 29 кв. м.
Кіссе зазначив, що був власником двох квартир в Одесі – на 198 та 152 кв. м та ще однієї квартири на 52 кв. м в Ізмаїлі Одеської області. Він також мав два житлові будинки на Одещині – на 321 кв. м у селищі міського типу Авангард та на 179 кв. м у селі Євгенівка.
Дружина ще мала у власності квартиру на 108 кв. м у Києві та квартиру на 95 кв. м в Одесі.
Кіссе та його дружина також володіли нежитловими приміщеннями в Одесі, а сам депутат ще й орендував нежитлові вбудовані приміщення в Кілії на Одещині.
Сьоме місце: Микола Бабенко, член депутатської групи Довіра
Микола Бабенко разом із дружиною володів у 2022 році 10 домівками.
Нардеп мав квартиру Києві на 33 кв. м та 2 житлових будинки у селі Гатне на Київщині – площею 113 та 112 кв. м.
У спільній власності подружжя був житловий будинок площею 498 кв. м у Києві та три житлові будинкки у Гатному на 124 кв. м та два по 120 кв. м.
Дружина Бабенка ще й мала у власності квартиру на 85 кв. м у Києві та два житлових будинки у Гатному площею 112 та 104 кв. м.
Окрім того, з лютого 2022 року Бабенко орендував квартиру на 61 кв. м у Білій Церкві.
До того ж, депутат мав 2 офіси в Києві, а його дружина — 4, у спільній власності подружжя був один офіс у столиці та ще один в Харкові. Бабенки також мали нежитлові приміщення в Києві, Харкові та Дніпрі.
Восьме місце: Сергій Тарута, фракція Батьківщина
Сергій Тарута разом зі своєю дружиною Ольгою володів у 2022 році 9 оселями, частина з яких знаходиться на тимчасово окупованій території.
Сам нардеп володів квартирою площею 172 кв. м у Києві. Він також мав низку нерухомості на окупованих землях: житловий будинок площею 1728 кв. м у Донецьку, квартиру у Маріуполі (45 кв. м), квартиру в кримській Алушті (70 кв. м) та ще одну в селищі міського типу Нікіта у Криму (106 кв. м), а також квартиру у Донецьку (130 кв. м).
Дружина Тарути володіла житловим будинком на 479 кв. м у Києві та будинком на 165 кв. м у Маріуполі. У спільній власності вона також мала квартиру на 62 кв. м у Маріуполі.
Окрім того, депутат мав нежитловий будинок у Києві та орендував офіс у столиці.
Дев’яте місце: Галина Васильченко, депутатка фракції Голос
Галина Васильченко та її чоловік Сергій мали 9 осель на двох.
Депутатка мала у власності дві квартири у Львові – на 126 та 73 кв. м.
Водночас її чоловік володів 4 квартирами у Львові: дві з них мали площу по 70 кв. м, одна — 68 кв. м та остання — на 38 кв. м. Сергій Васильченко також володів квартирами на 52 та 40 кв. м у місті Мостиська на Львівщині.
Окрім того, чоловік депутатки мав дачний будинок у Мостиській, який у 2022 році ще будувався.
Тим часом сама Васильченко зазначила місцем своєї реєстрації житловий будинок на 277 кв. м у селі Пасіки-Зубрицькі Львівської області. Вона також вказала у декларації-2022, що орендувала квартиру на 49 кв. м у Києві.
Десяте місце: Петро Порошенко, експрезидент та лідер фракції партії Європейська солідарність
Петро Порошенко з дружиною Мариною володіли на двох, за даними декларації за 2022 рік, 8 домівками.
Відповідно до декларації-2022, Порошенко мав дві квартири у Києві – на 134 та 82 кв. м, а також квартиру на 68 кв. м у Вінниці. А у Козині Київської області нардеп володів житловим будинком з надвірними побудовами площею 1332 кв. м.
Водночас його дружина Марина володіла квартирою площею 82 кв. м у Києві та житловим будинком на 344 кв. м у селі Петропавлівське на Київщині. У тому ж селі дружина Порошенка мала у частковій власності житловий будинок на 188 кв. м.
Латифундисти: ТОП-10 парламентарів-землевласників
У цій категорії NV підрахував, скільки земель мали нардепи та їхні родини, а також визначив серед них найбільших латифундистів.
Місце № 1: Микола Кириченко, депутат від Слуги Народу, аграрій
Микола Кириченко по праву займає місце найбільшого латифундиста серед усіх нардепів. Загалом він у своїй декларації за 2022 рік вказав власні 522 земельні ділянки (п’ять з них він придбав у 2022-му). У спільній власності він мав ще одну земельну ділянку, а його дружина — ще дві.
Загальна площа усіх ділянок, яка належала родині Кириченків, складає 1600 га (або 16 кв. км) — це як два Трускавця, що на Львівщині.
Усі земельні ділянки, які належали Кириченку, а також його дружині, розміщуються у селах Харківської області. Найбільша їхня кількість — 129 — у Богуславці.
Місце № 2: Максим Гузенко, фракція партії Слуга народу
Колишній підприємець Максим Гузенко разом зі своєю дружиною Ганною Почепинець та сином опинився на другій сходинці рейтингу тому, що його родина, за даними на 2022 рік, володіла 88 земельними ділянками загальною площею у 196 га (22 з них були куплені у 2022-му) та ще й користувалася землями на 25,8 га для сільськогосподарських потреб.
Родина володіла та користувалась земельними ділянками у Сумській області. Найбільша їх кількість — 14 — розташовувалась у селі Червлене.
Місце № 3: Павло Халімон, фракція партії Слуга народу
Павло Халімон відомий, передусім, через низку корупційних скандалів. Зокрема, на початку 2023 року журналіст УП Михайло Ткач оприлюднив розслідування, в якому йшлося, що цей «слуга народу» під час повномасштабної війни придбав маєток на елітному столичному Печерську по заниженій у 5 разів вартості, оформивши його на свою партнерку Анастасію Котеленець. При цьому Халімон як власник маєтку не зареєстрований, але журналісти неодноразово помічали там його, а також саму Котеленець із дитиною.
Саме завдяки Котеленець (вона фігурує у декларації-2022 депутата в якості співмешканки) Халімон й опинився у ТОП-10 парламентських латифундистів.
Згідно з декларацією нардепа, у 2021 році Котеленець придбала 45 земельних ділянок, у 2022-му — ще 1, а сам Халімон — 7.
Загалом пара володіла 57 ділянками на 126,6 га.
Сам нардеп мав 10 земельних ділянок у селі Піддубівка (та міг користуватися ще однією) та одну — у Заїзді на Чернігівщині.
Котеленець володіла однією земділянкою у Києві та 45 ділянками у Піддубівці Чернігівської області.
Місце № 4: Ірина Кормишкіна, депутатка Слуги народу
Ірина Кормишкіна разом зі своїм обранцем Юрієм Кормишкіним, депутатом Миколаївської облради, посіли четверте місце в рейтингу найбільших землевласників (у декларації-2022 Юрій Кормишкін був зазначений, як співмешканець, — пара одружилася навесні 2023-го).
Відповідно до декларації депутатки, пара мала 66 земельні ділянки на загальну площу у 115 га, 35 з яких були придбані Юрієм Кормишкіним у 2022-му.
Сама Кормишкіна володіла двома ділянками — у Миколаєві та селі Лимани Миколаївської області.
Водночас її партнер мав десятки ділянок у Миколаївській області: у Миколаєві – 2, у Калинівці – 26, у Воскресенському — 35, та ще однією — у Червоній Долині.
Окрім того, Юрій Кормишкін орендував 5 земельних ділянок у Новопетрівцях, 3 — у Киселівці та ще 2 — у Калинівці на Миколаївщині.
До того ж, Кормишкін мав низку іншої нерухомості в Миколаєві та області: АЗС, гаражі, майстерні, нежитлові приміщення, склади, зерноток, а також комплекс будівель та споруд пансіонату Прибой в Залізному Порті.
Місце № 5: Олег Тарасов, депутат від Слуги народу
«Слуга народу» Олег Тарасов виявився не лише фігурантом переліку «королів нерухомості»: він володів ще й 34 земельними ділянками на 99,2 га.
Зокрема, нардеп мав 5 ділянок у Києві, а також по одній в Українці та Синяку Київської області.
Окрім того, Тарасов володів низкою ділянок у Кіровоградській області: 19 — у Суботцях, 5 — в Новоолександрівці та по одній — у Новгородці, Соколівському та Знам’янці Другій.
Він також орендував чотири земельні ділянки в Новгородці.
Місце № 6: Віталій Борт, представник нині забороненої ОПЗЖ
Віталій Борт опинився у ТОП-10 землевласників через свою дружину: подружжя володіло земельними ділянками загальною площею 73 га.
Так, дружина Борта Ольга мала 12 земельних ділянок у селі Новопавлівка Дніпропетровської області, а сам нардеп — одну ділянку у селі Бабах-Тарама Донецької області.
Місце № 7: Роман Мулик, фракція партії Слуга народу
«Слуга народу» Роман Мулик разом з дружиною Оленою володів 36 ділянками загальною площею у 65,3 га.
Більшість землі Муликів знаходилась у Київській області: 19 ділянок — у Крушинці, 8 — у Новосілках, по 3 — у Діброві та Хотянівці. У них також була одна ділянка в Івано-Франківську.
Водночас його дружина володіла однією земельною ділянкою у Драгомирчанах Івано-Франківської області.
Місце № 8: Сергій Мандзій, фракція партії Слуга народу
Сергій Мандзій з дружиною Іриною володів у 2022-му 39 земельними ділянками площею майже 56,4 га.
Усі землі подружжя розташовані у Хмельницькій області. Сам депутат мав 20 земділянок у селі Крупець, 8 — у Малиничах, 5 — у Цвітосі та 1 — у Ставичанах. Дружина Мандзія Ірина володіла двома ділянками у Давидківцях та по одній у Хмельницькому, Водичці та Малиничах.
Місце № 9: Іван Чайківський, член депутатської групи За майбутнє
Іван Чайківський разом зі своєю родиною — дружиною Тетяною та дочкою Катериною — володіли, згідно з депутатською декларацією за 2022 рік, землями на 55,9 га. Водночас 30 з 42 земділянок сім’ї були куплені у 2022-му.
Сам депутат мав лише одну земельну ділянку у селі Настасів Тернопільської області.
Його дружина володіла ділянками в Тернопільській області та на Хмельниччині, а донька — виключно у першій з цих двох областей.
Місце № 10: Юрій Бойко, представник забороненої ОПЗЖ
Попри те, що Юрій Бойко мав у 2022-му всього дві земельні ділянки у селі Гнідин на Київщині та селі Діброва на Донеччині, він опинився у рейтингу через власність своєї дружини Віри. Та мала 27 земельних ділянок на Київщині: 17 — у селі Копилів, 5 — у Гнідині, 2 — у Вишеньках та 1 — в Івановичах. Вона також орендувала ще дві ділянки у Вишеньках.
Загальна площа усіх земельних ділянок Бойка та його дружини складала 55,2 га.
Парламентські стрітрейсери: ТОП-10 найбільших автолюбителів серед депутатів
До цієї категорії увійшли депутати, у деклараціях яких за 2022 рік фігурують найбільші за чисельністю приватні автопарки. Під час оцінки цих «гаражів» NV врахував як легкові, так і вантажні автомобілі.
Перше місце: Ірина Кормишкіна, депутатка від Слуги народу
Очолили рейтинг власників найбільшого автопарку серед парламентарів «слуга народу» Ірина Кормишкіна та її чоловік Юрій (у 2022-му він ще був просто партнером), депутат Миколаївської ОВА. Згідно з даними декларації народної депутатки за 2022 рік, на двох вони володіли 15 автомобілями, 2 з яких придбали у перший рік повномасштабної війни.
Так, народна депутатка у вересні 2022 року стала власницею представницького седана Mercedes-Benz S 500L 2021-го (вартість автомобіля на офіційному сайті складає близько $212 тис.). Вона також могла користуватися Mercedes-Benz S400 2020-го (на auto.ria ціни в межах $72−125 тис.).
Тим часом Юрій Кормишкін у серпні 2022-го придбав Range Rover 2018-го року випуску (на auto.ria ціни стартують від $65 тис.). До цього він був власником також двох Jeep Patriot 2013-го (на auto.ria — від $10 тис.) та 11 вантажних автомобілів марок КАМАЗ, МАЗ, ГАЗ, ГАЗ-САЗ та ЗИЛ.
Друге місце: Максим Гузенко, фракція партії Слуга народу
Максим Гузенко задекларував у 2022-му (з урахуванням дружини Ганни) 13 автомобілів.
Сам Гузенко володів 6 вантажними авто марок DAF, MAN, Yuejin, КАМАЗ. Він також орендував BMW X5 2020-го року випуску (ціни на auto.ria від $56 тис.).
Водночас його дружина мала Mercedes-Benz E-450 2019-го року (ціни на auto.ria починаються від $38 тис.) та Renault Master 2017-го та 2015-го років. Жінка також володіла 4 вантажними автомобілями марок MAN та ГАЗ.
Третє-четверте місце: Микола Кириченко, депутат від Слуги Народу, аграрій
Місце № 3−4 рейтингу автолюбителів зайняв найбільший землевласник серед депутатів — Микола Кириченко: він та його дружина мали, згідно з даними декларації за 2022 рік, 10 автомобілів.
Сам нардеп у листопаді того року придбав Lexus GX 460 2021-го року випуску (ціни на auto.ria починаються від $65 тис.). Він також мав 5 вантажівок КАМАЗ та дві машини ВАЗ.
Дружина нардепа була власницею Range Rover L405 2018-го (такий новий можна купити за $137 тис.) та Toyota RAV4 2012-го (ціни на auto.ria починаються від $13 тис.).
Третє-четверте місце: Геннадій Вацак, член депутатської групи За майбутнє
Геннадій Вацак разом зі своєю дружиною Вікторією повторив досягнення родини Кириченко, тому розділив з колегою 3−4 місця: Вацаки володіли 10 автомобілями.
Сам Вацак у 2022-му задекларував такі авто: Jaguar F-Type 2014-го (на auto.ria така машина після ДТП коштує $46 тис.); мікроавтобус Fiat 230l 2002-го; 2 мікроавтобуси Mercedes-Benz Sprinter 313 CDI 2004-го; 2 мікроавтобуси Mercedes-Benz Sprinter 315 CDI 2008-го.
Нардеп також міг користуватися Range Rover 2019-го року, який перебував у власності його родички.
Окрім того, з жовтня 2022 року Вацак орендував Lamborghini Urus 2021-го року.
Тим часом його дружина була власницею 2 легкових та 2 вантажних авто: Maserati Quattroporte 2014-го (ціни на auto.ria від $28 тис.); мікроавтобуса Mercedes-Benz Vito 113 CDI 2013-го; двох мікроавтобусів Mercedes-Benz 515 CDI Sprinter 2008-го.
П’яте-шосте місце: Богдан Торохтій, член депутатської групи За майбутнє
Богдан Торохтій та його дружина Аліна на двох мали у власності 9 автомобілів, більшість з яких були придбані у 2022 році.
Сам нардеп у перший рік повномасштабної російської агресії придбав чотири автівки: Mercedes-Benz G 400 CDI 2020-го (на auto.ria ціни стартують від $150 тис.); Chrysler Voyager 2002-го; Ssang Yong Rexton 2004-го; Nissan X-Trail 2003-го.
А до цього він також був власником BMW 750 XI 2016-го (від $30 тис.) та Volkswagen Tiguan 2014-го (ціни у проміжку $12−19 тис.).
Тим часом його дружина у перший рік великої війни придбала Range Rover 2022-го року випуску (на auto.ria ціни починаються від $165 тис.) та Mercedes-Benz G 400 CDI 2020-го (від $150 тис.). До цього вона також мала Range Rover Sport 2018-го (від $55 тис.).
Окрім того, жінка мала на зберіганні з правом користування Mercedes-Benz Maybach S560 2019-го (близько $160 тис.).
П’яте-шосте місце: Костянтин Касай, депутат від Слуги народу
У спільній власності нардепа та його дружини Олени було 9 автомобілів, при чому 5 з них вони придбали у 2022 році, а саме: BMW M760LI 2022-го (ціни починаються від $105 тис.); Volkswagen Multivan 2021-го (на auto.ria такий можна придбати за $83 тис.); два авто Fiat Nuovo Doblo 2016-го; вантажівка Renault Magnum 440 2006-го.
До цього вони також були й власниками Jaguar XJ 2010-го (ціни на auto.ria починаються від $12 тис.), BMW X7 2020-го (ціни на auto.ria в межах $64−130 тис.) та старенького УАЗ 1995-го року.
Окрім того, син Касая у травні 2022 року став власником Nissan Leaf 2018-го (ціни на auto.ria починаються від $14).
Сьоме місце: Костянтин Бондарєв, представник Батьківщини
Костянтин Бондарєв зі своєю дружиною Тетяною потрапили в цей рейтинг з 8 автомобілями на двох.
Згідно з декларацією-2022, нардеп був власником Jaguar XF 4.2 2006-го (коштує від $13 тис.), досить старенького УАЗ 31519 2004-го, а також трьох мотоциклів марок Yamaha, Honda та BMW.
Окрім того, з серпня 2022 року Бондарєв орендував Lexus LX570 2019-го (ціни на auto.ria стартують від $83 тис.), а з кінця 2021-го року — Toyota Land Cruiser Prado 150 2020-го (від $43 тис.).
Тим часом його дружина була власницею 6 автомобілів: Porsche Macan 2020-го (від $57 тис.); Bentley Continental 2007-го (такі на auto.ria коштують в межах $19−35 тис.); Volkswagen Golf 2006-го; Aixam (модель не вказана); вантажівки Renault Magnum 480 2013-го; вантажівки DAF XF 105.410 T 2011-го.
Восьме місце: Федір Христенко, депутат від забороненої ОПЗЖ
Федір Христенко та його дружина Марина увійшли в рейтинг з 7 автомобілями. При чому усі вони належали саме Марині Христенко, але використовувати автівки міг й сам депутат.
Тож, дружина нардепа у 2022 році придбала BMW M760LI 2021-року випуску (на auto.ria коштує від $75 тис.). На той момент вона вже була власницею таких машин: Bentley Continental GT 2021-го (близько $342 тис.); Range Rover 2019-го (на auto.ria в межах $74−180 тис.); Porsche Cayenne 2018-го (на auto.ria в межах $49−110 тис.); Audi A8 2018-го (на auto.ria в межах $49−90 тис.); Mercedes-Benz G 63 AMG 2020-го (на auto.ria від $134 тис.); Volkswagen Passat 2016-го (на auto.ria до $21 тис.).
Дев’яте місце: Микола Бабенко, член депутатської групи Довіра
Один з парламентських «королів нерухомості» Микола Бабенко та його дружина Ірина на двох мали ще й досить великий гараж — володіли 6 автомобілями у 2022 році.
При цьому у жовтні 2022-го нардеп придбав електрокар Tesla Model S 2018-го (на auto.ria від $30 тис.) — на додаток до Toyota Land Cruiser 200 2017-го (на auto.ria від $46 тис.).
Дружина депутата Ірина, згідно з декларацією-2022, мала у власності чотири автомобілі: Range Rover Sport 2016-го (на auto.ria від $34 тис.); вантажний Peugeot Expert 2014-го; вантажний Mercedes-Benz Sprinter 316 CDI 2015-го; та вантажний Mercedes-Benz VITO 113 CDI 2012-го.
Десяте місце: Олексій Кучеренко, фракція Батьківщина
Олексій Кучеренко задекларував у 2022 році шість автівок. Одну з них — електромобіль Volkswagen ID 4 2021 (від $26 тис.) — нардеп придбав у серпні 2022-го.
До інших його власних авто входять: Toyota Land Cruiser 2013-го (на auto.ria в межах $32−88 тис.); Toyota Prado 2007-го (на auto.ria до $21 тис.); ще один електромобіль Nissan Leaf 2013-го; старий Daewoo Lanos 1.5 2007-го; JAC IEV 7S 2019-го (від $16 тис.)
ТОП-10 найбільш грошовитих депутатів
Ця категорія охоплює нардепів з найбільшими грошовими активами, до числа яких не входять акції, облігації чи корпоративні права. Статки NV рахував у доларах за таким курсом: 1 долар — це: 38 грн; 0,93 євро; 0,79 британського фунта; 1,32 канадського долара; 4 польських злотих; 0,89 швейцарського франка; 3,62 дирхама ОАЕ; 22,3 чеських крон.
№ 1: Петро Порошенко, фракція Євросолідарність
Першість у рейтингу здобув Петро Порошенко, адже згідно з декларацією-2022 його грошові активи складали $406,8 млн.
Так, на банківських рахунках колишній президент тримав $10,9 млн, 9 млн євро, 233,7 тис. британських фунтів та 270,3 тис. грн. У готівці він зберігав $59,9 млн та 316,6 млн грн. Порошенко також мав майже 8,2 млн грн внесків до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ. Окрім того, він позичив 1,1 млн грн сторонній особі.
Дружина політика Марина у банках тримала 90,7 тис. євро, 23,9 тис. британських фунтів, $1,4 тис. та 162,3 тис. грн. Вона також зазначила майже $53,2 тис. у банках, які належали її померлому батьку.
№ 2: Вадим Столар, представник забороненої ОПЗЖ
Вадим Столар, за підрахунками NV, задекларував у 2022 році $27,7 млн грошових активів.
У банку Столар тримав $3,5 млн, 969,9 тис. євро, 1,9 млн еміратських дирхамів та 8,9 тис. грн. Він мав ще $1,2 млн та 300 тис. євро інвестицій.
До того ж, політик ще й виявився щедрим позичальником: $9,4 млн, 3,5 млн євро та 69,7 млн грн він позичив (якщо вірити його декларації-2022) іншим особам.
У готівці нардеп тримав $30 тис., 65 тис. євро, 2 млн еміратських дирхамів та 140 млн грн.
Його дружина Інна Майструк на банківських рахунках зберігала 1 млн євро та 85,5 тис. грн. А у готівці вона тримала 440 тис. євро та 3 млн грн.
№ 3: Олександр Герега, член депутатської групи За майбутнє
Олександр Герега та його дружина Галина посіли третє місце рейтингу з $9,7 млн грошових активів.
Нардеп на банківських рахунках у 2022-му зберігав 819,2 тис. євро та 97,8 млн грн, а у готівці – $900 тис. та 900 тис. євро. Він також зазначив у декларації 1,6 млн грн як внески до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ.
Водночас Галина Герега у банках тримала 1,88 млн євро, $135,3 тис. та 860,2 тис. грн, а також $900 тис., 700 тис. євро та 480 тис. швейцарських франків готівкою. Дружина нардепа також, як вказав її чоловік у своїй декларації, мала 1,6 млн грн внесків до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ.
№ 4: Дмитро Ісаєнко, член депутатської групи Відновлення України
Дмитро Ісаєнко, підозрюваний у спробі заволодіння земельною ділянкою площею 8 га у Києві, задекларував за 2022 рік $11,28 млн.
Згідно з декларацією, на банківських рахунках він зберігав 13,3 тис. євро, $500 та 502,2 тис. грн. При цьому у готівці в нього було $8,8 млн та 35,8 млн грн.
Водночас його дружина Наталя мала $16,2 тис., 1,9 тис. євро та 563,5 тис. грн у банках, а також $1,45 млн та 1,27 млн грн готівкою.
№ 5: Степан Івахів, член групи За майбутнє
Степан Івахів, співвласник холдингової компанії Континіум та мережі автозаправок WOG, задекларував за 2022 рік $10,4 млн.
На банківських рахунках нардеп зберігав $1,2 млн, 59,5 тис. євро, 108 британських фунтів та 3,4 млн грн, у готівці – $190 тис., 35 тис. євро та 200 тис. грн.
Він зазначив 5,38 млн як «право вимоги за грошовим зобов’язанням», а також 2,5 млн євро, 221 тис. злотих та 3,9 млн грн як кошти, позичені іншим особам.
Окрім того, він зберігав $1,4 тис. та 101,8 тис. грн на брокерських рахунках, а також мав 6,2 млн грн внесків до кредитних спілок.
Депутат також задекларував активи своєї колишньої дружини Світлани. У банках вона мала $274,9 тис., 83,8 тис. євро, 556,5 тис. грн та 2 тис. злотих, а також 100 тис. грн готівкою. Окрім того, жінка позичила 200 тис. грн.
№ 6: Віталій Борт, представник забороненої ОПЗЖ
Завдяки дружині Віталій Борт опинився на шостому місці рейтингу з $8,96 млн грошових активів.
Сам нардеп мав у 2022 році $732 тис., 627 тис. євро та 1 млн грн готівкою, а також $3,1 тис., 2,6 тис. євро та 279,5 тис. грн у банках.
Його дружина Ольга тримала майже 6,5 млн грн та $12,7 тис. у банках, а також $283 тис., 250 тис. євро та 3 млн грн у готівці. Жінка також позичила $1,3 млн та майже 209 млн грн третім особам.
№ 7: Григорій Суркіс, депутат від забороненої ОПЗЖ
Григорій Суркіс задекларував за 2022 рік майже $7,8 млн грошових активів.
Він зазначив, що у банках тримав $1,7 млн, 225,5 тис. євро та 61,1 тис. грн, а у готівці – $2,3 млн, 7,5 тис. євро, 46 тис. британських фунтів та 2,1 млн грн.
Окрім того, нардеп позичив своєму братові Ігорю Суркісу 123,5 млн грн. Він також вказав 174,5 тис. грн, що належать кредитору.
№ 8: Олександр Сова, фракція партії Слуга народу
Власник ювелірного бренду SOVA Олександр Сова задекларував у 2022 році майже $5,2 млн грошових статків.
Нардеп надавав перевагу зберіганню грошей у готівці.
За 2022 рік він задекларував $2,2 млн, 450 тис. євро та 468,6 тис. грн готівкою, а також 63,2 тис. грн на карті. Депутат також вказав 2 млн грн як заборгованість за договором купівлі-продажу частки в статутному капіталі. Його дружина Людмила зберігала $440 тис. та 66,7 млн грн у готівці, а також 7,4 млн грн та $12,5 тис. на карті.
№ 9: Юлія Тимошенко, лідерка фракції Батьківщина
Колись офіційно майже жебрачка, зараз Юлія Тимошенко опинилася на дев’ятому місці рейтингу з вказаними у декларації-2022 $5 млн грошових активів, $4 млн з яких вона позичила своїй донці Євгенії.
Згідно з декларацією, Тимошенко зберігала $346,4 тис. та 100 тис. грн у готівці, та майже 1,2 млн грн у банку. Вона також вказала 186 тис. грн у вигляді застави.
Тим часом її чоловік мав $456,8 тис., 150,8 тис. євро, 310 тис. грн готівкою, у банку тримав 20,2 тис. євро. Йому також належали 26 тис. євро та 400 тис. чеських крон позичених іншим людям коштів.
№ 10: Олег Семінський, депутат від Слуги народу
Олег Семінський, колишній голова правління Нафтогазвидобування, задекларував за 2022 рік сумарно $4,1 млн грошових активів.
Він зберігав 1 млн євро та 73,8 тис. грн у банках, у готівці – $200 тис., 100 тис. євро та 300 тис. грн.
При цьому Семінський позичив іншим особам $368,5 тис. та 89,8 млн грн.
«Працівники року»: ТОП-10 депутатів з найбільшими доходами
Ця категорія охоплює нардепів з найбільшими доходами за 2022 рік. Сюди входить не лише зарплатня самого депутата та його родини, а й подарунки, дивіденди та усі інші додаткові блага, вказані в декларації.
Номер 1: Петро Порошенко, лідер партії Європейська солідарність
Експрезидент Петро Порошенко (разом з дружиною) отримав 1,43 млрд грн доходів за 2022 рік.
До цієї суми входять 1,25 млрд грн дивідендів, 146,2 млн грн повернення вартості та інвестиційний прибуток від придбання казначейських векселів США, 26,4 млн грн компенсації затрат на правову допомогу, 4,9 млн грн відсотків від банків, 532,3 тис. грн зарплати за роботу у Раді, а також 78,6 тис. грн зарплатні дружини Порошенка Марини за роботу у благодійному фонді Порошенка.
Номер 2: Степан Івахів, член групи За майбутнє
Співвласник WOG Степан Івахів опинився на другій сходинці рейтингу з 300 млн грн доходів за рік.
Член фракційної групи За майбутнє отримав у 2022-му 247 млн грн дивідендів, 22,4 тис. грн доходу від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, 544,1 тис. грн як купон власника купонних облігацій, 446,6 тис. грн відсотків від банків та 226,6 тис. грн зарплатні від Верховної Ради. А його колишня дружина отримала 28,5 млн грн доходу від зайняття підприємницькою діяльністю, 390,7 тис. грн зарплати від SIS Company, 398,3 тис. відсотків від банку, 288,1 тис. грн страхових виплат та 60 тис. грн доходу від надання майна в оренду.
Номер 3: Вадим Столар, представник забороненої ОПЗЖ
Вадим Столар за 2022 рік заробив 240,28 млн грн, з них 225,1 млн грн дивідендів, 10,2 млн грн відсотків, 4,8 млн грн доходу від відчуження цінних паперів та корпоративних прав (2,9 млн грн з яких від дружини) та всього 36,9 тис. грн зарплати від Верховної Ради.
Номер 4: Олег Тарасов, фракція Слуга народу
Один з «королів нерухомості» Тарасов також опинився у цьому списку — з доходом у 9,6 млн грн.
Зокрема, «слуга народу» отримав, згідно з декларацією-2022, 8,5 млн грн у подарунок від свого батька Сергія Тарасова, засновника групи компаній Агроспецсервіс та агрохолдингу I&U Group.
Окрім цього, Тарасов заробив 489,2 тис. грн у Раді та отримав 478,8 тис. грн відшкодувань витрат, пов’язаних із виконанням депутатських повноважень, а також 78,5 тис. грн доходу від надання майна в оренду.
Номер 5: Борис Приходько, член депутатської групи Довіра
Борис Приходько отримав за перший рік великої війни дохід у 77,9 млн грн. Зокрема, він одержав 52,8 млн грн доходу від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, майже 19,2 млн грн інвестиційних прибутків, 5 млн відсотків, а також 375,9 тис. зарплати та 478,8 тис. коштів, пов’язаних із виконанням депутатських повноважень. А його дружина Марина отримала 13,6 тис. грн зарплати від ТОВ Совер.
Номер 6: Олександр Сова, фракція Слуга народу
На шостому місці завдяки своїй дружині опинився «слуга народу» Олександр Сова. За 2022 рік він задекларував 66 млн грн. При чому особисто він отримав лише 438,5 тис. грн зарплати від ВР. Водночас дружина нардепа мала 63,4 млн грн доходу від зайняття підприємницькою діяльністю, 2 млн грн дивідендів, 113,2 тис. грн зарплати від ТОВ Сова-Ритейл та ще й 6,5 тис. грн єПідтримки.
Номер 7: Ірина Кормишкіна, депутатка Слуга народу
Ірина Кормишкіна високо піднялась теж за рахунок свого чоловіка. За 2022 рік подружжя (яке тоді подружжям ще не було) заробило 57 млн грн.
Сама депутатка отримала подарунок у вигляді 14,3 млн грн від Валерія Суріна (ймовірно, її батька), майже 1,7 млн страхових виплат, 348,2 тис. грн зарплатні від Ради та 10 тис. грн від відчуження рухомого майна.
Водночас її партнер Юрій Кормишкін отримав зарплату у шістьох місцях: 3,1 млн грн від сільськогосподарського виробничого підприємства Веселинівське, 2,5 млн грн від ТОВ Агросервіс, 326,8 тис. грн від Південної аграрно-експортної компанії, 58,7 тис. грн від фермерського господарства Калинівка-2010, 39,5 тис. грн від Миколаївського національного аграрного університету, 39,6 тис. грн від ТОВ К 1ст Груп.
Він також заробив 33,7 млн грн від зайняття підприємницькою діяльністю, 445 тис. від відчуження рухомого майна, 119,4 тис. від надання майна в оренду, 32,5 тис. грн гонорару від Лайфселл, 71,3 тис. грн страхових та 36,7 грн соціальних виплат. Юрій Кормишкін також отримав подарунок на 100 тис. грн.
Номер 8: Віталій Борт, представник забороненої ОПЗЖ
Віталій Борт та його дружина Ольга у 2022 році заробили понад 45,8 млн грн.
Сам нардеп отримав 259,6 тис. грн зарплати від ВР, а його дружина — майже 44,4 млн грн дивідендів, 968,4 тис. грн від надання майна в оренду та 259,7 тис. грн відсотків від банку.
Номер 9: Олег Мейдич, нардеп від Батьківщини
Олег Мейдич отримав у 2022 році дохід у 27,9 млн грн. При цьому майже всю суму заробила його дружина Тетяна. Так, жінка отримала 27,3 млн грн від зайняття підприємницькою діяльністю та 87,3 тис. грн зарплати від охоронної компанії Безпека Агро. Водночас сам нардеп мав лише 453,5 тис. зарплатні.
Номер 10: Роберт Горват, член депутатської групи Довіра
Роберт Горват та його родина мали за перший рік великої війни 20,36 млн грн доходу.
Так, дружина нардепа Ольга отримала 13,1 млн грн від зайняття підприємницькою діяльністю, а його донька Агнеса — 6,8 млн грн. Сам депутат заробив 440,6 тис. грн від роботи у ВР.
Під крилом супутника: ТОП-10 нардепів з найзаможнішими дружинами/чоловіками
У цій категорії підраховані статки родичів нардепів, яких вони вказали у своїх деклараціях за 2022 рік, — чоловіків чи дружин, батьків та дітей.
Перша сходинка: Ольга Борт, дружина представника ОПЗЖ
Найбагатшою дружиною депутата NV визначив Ольгу Борт — партнерку депутата від ОПЗЖ Віталія Борта. Саме через неї нардеп потрапив одразу у дві категорії – землевласників та багатіїв.
Так, Ольга Борт володіла 12 земельними ділянками у селі Новопавлівка Дніпропетровської області загальною площею у майже 73 га. Окрім того, вона мала 2 квартири у Києві – на 253 та 153 кв. м, а також квартиру площею 129 кв. м у Донецьку. Жінка також вказала місцем тимчасового проживання квартиру на 175 кв. м у США.
Дружина Борт володіла двома автомобілями — Audi A8 2020-го (на auto.ria від $64 тис.) та Lexus LX 450D 2018-го (на auto.ria від $65 тис.).
Жінка також мала у своїй власності такі цінні речі, як годинники Rolex, Cartier, Bovet, Chopard, Breguet, Harry Winston, Jaeger-leCoultre, низку ювелірних виробів, зокрема від Casato, Graff, Madgerit та дві шуби з хутра соболя.
Окрім того, Ольга Борт володіла корпоративними правами на 23,1 млн грн таких компаній, як логістична компанія Захід Ресурс, УБК Сари, УБК Ресурс та УБК Фінанс (займаються наданням в оренду й експлуатацію нерухомого майна), Українська бурова компанія, Граніт корпорейт альянс лімітед, Олівія Йова ТОВ та ЮНГ Ентерпрайзес Лімітед.
Вона також мала 30,3 тис. грн акцій.
За 2022 рік дружина нардепа заробила 45,6 млн грн: 44,38 млн грн дивідендів, 968,3 від надання майна в оренду та 259,7 тис. грн відсотків від банку.
У грошових активах жінки $7,5 млн: 3,4 млн грн та $12,7 тис. на картах, а також $283 тис., 250 тис. євро та 3 млн грн готівкою. Вона також позичила $1,3 млн та 209 млн грн іншим особам.
Друга сходинка: Юрій Кормишкін, чоловік депутатки від Слуги народу
Пара Кормишкіних потрапила вже у четверту категорію. Цього разу через Юрія Кормишкіна. Відповідно до декларації-2022, партнер та чоловік депутатки у своїй власності мав 64 земельні ділянки на загальну площу близько 99,5 га. При чому більше половини з них — 35 — він придбав у 2022 році.
Кормишкін також володів низкою іншої нерухомості в Миколаєві та області: АЗС, гаражі, майстерні, нежитлові приміщення, склади, зерноток, комплекс будівель та споруд пансіонату Прибой в Залізному Порті.
Окрім того, теперішній чоловік депутатки мав квартиру на 255 кв. м та житловий будинок на 227 кв. м у Миколаєві, а також ще один будинок на 64 кв. м у Калинівці на Миколаївщині.
У серпні 2022-го року він купив Range Rover 2018-го року випуску (на auto.ria ціни стартують від $65 тис.). А до цього вже мав два Jeep Patriot 2013-го (на auto.ria від $10 тис.) та 11 вантажних автомобілів марок КАМАЗ, МАЗ, ГАЗ, ГАЗ-САЗ та ЗИЛ.
Кормишкін мав і годинники від Rolex, Zenith та Graham.
Чоловік також володів корпоративними правами на 24 млн грн, зокрема на ТОВ К 1ст Груп, що займається діяльністю у сфері права.
У 2022 році чоловік заробив 40,6 млн грн: 33,7 млн грн від зайняття підприємницькою діяльністю, 445 тис. від відчуження рухомого майна, 119,4 тис. від надання майна в оренду, 32,5 тис. грн гонорару від Лайфселл, 71,3 тис. грн страхових та 36,7 тис. грн соціальних виплат. Він отримав зарплату у шести місцях: 3,1 млн грн від сільськогосподарського виробничого підприємства Веселинівське, 2,5 млн грн від ТОВ Агросервіс, 326,8 тис. грн від Південної аграрно-експортної компанії, 58,7 тис. грн від фермерського господарства Калинівка-2010, 39,5 тис. грн від Миколаївського національного аграрного університету, 39,6 тис. грн від ТОВ К 1ст Груп. Чоловік також отримав подарунок на 100 тис. грн.
При цьому він мав майже $2 млн грошових активів: $137,4 тис., 12,3 тис. євро, 3,5 тис. швейцарських франків, 412,3 тис. грн, а також $400 тис. готівкою. Чоловік також мав 35,2 млн грн поворотної фіндопомоги.
До того ж, сама депутатка позичила Кормишкіну 19,7 млн грн, а він, своєю чергою, позичив іншій особі 20 млн грн.
При цьому Кормишкін мав позик на загальну суму в 42,5 млн грн.
Третя сходинка: Галина Герега, дружина член депутатської групи За майбутнє
Галина Герега, співвласниця мережі гіпермаркетів Епіцентр та дружина нардепа Олександра Гереги, також може похизуватися значними статками.
Зокрема, жінка володіла житловим будинком на 455 кв. м, ділянкою з житлом на 1380 кв. м та ізольованим житлом й земельною ділянкою на 3180 кв. в Іспанії.
Вона мала дві квартири у Києві на 190 та 888 кв. м, одну недобудовану квартиру на 383 кв. м, а у спільній власності з чоловіком — квартиру у столиці на 302 кв. м, домоволодіння у Київській області на 240 кв. м та дві земельні ділянки на Київщині на 1,2 тис. та 128 кв. м. За Герегою-дружиною також значиться 15 земельних ділянок у Київській області загальною площею у 20,2 га.
Галина Герега володіла двома автомобілями — Volkswagen Passat Variant 2019 року випуску (на auto.ria від $22 тис.) та Porsche 911 Carrera 4S 2008 року випуску (на auto.ria від $65 тис.).
Вона мала й цінне майно, як картини ХVII, ХIХ, ХХ століть, дорогоцінні набори прикрас, шкіряні сумки Hermes, годинники Brequet, Patekphilippe, Omega, Blancpain; шуби із хутра шиншили чи соболя.
За 2022 рік Герега заробила близько 10 млн грн: 2,2 млн грн зарплати та 7,2 млн грн дивідендів від Епіцентру, а також 412 тис. грн відсотків від банку та 238 тис. грн пенсії.
Дружина Гереги мала $4,4 млн грошових активів: майже 1,2 млн євро у банку Іспанії, а в українських банках — 1,88 млн євро, $135,3 тис. та 860 тис. грн. У готівці вона тримала $900 тис., 700 тис. євро та 480 тис. швейцарських франків. Вона також мала 1,5 млн грн внесків до кредитних спілок.
При цьому Герега мала позики на 300 тис. євро та $35 тис.
Четверта сходинка: Віра Бойко, дружина представника ОПЗЖ
Дружина Бойко Віра мала квартиру у Києві на 257 кв. м та на 220 кв. м у Росії (була придбана у 2006 році). Вона також володіла житловим будинком на 445 кв. м у Іванковичі Київської області та 25 земельними ділянками загалом на 54,9 га. Разом з чоловіком вона також володіла квартирою на 81 кв. м у Рубіжному на Луганщині.
Окрім того, у вересні 2022 року Віра Бойко стала власницею житлового будинку на 75 кв. м в селі Копилів на Київщині, який ще будувався.
У цінному майні дружини Бойка зазначені ювелірні вибори та 3 картини.
Віра Бойко володіла корпоративними правами ТОВ Столична нерухомість на 270,5 тис. грн та акціями на 59,1 тис. грн.
За 2022 рік вона отримала 31,2 млн грн доходів: 7,8 млн грн відсотків від банків, 5,1 млн грн дивідендів, 3,6 млн зарплати від ТОВ Столична нерухомість, 213,8 тис. грн пенсії, а також 14,5 млн грн грошового подарунка від свого чоловіка.
Віра Бойко мала $3 млн грошових активів. При цьому у декларації її чоловіка вказано, що дружина нардепа тримала 3,3 млн рублів у російському банку НК Банк та ще 4,3 млн рублів у вигляді золота. Вона мала ще 83 млн грн, $463 тис. та майже 120 тис. євро на картці, а також 8,9 млн грн у золоті. У спільній власності подружжя — $19 тис., 17 тис. євро та 200 тис. грн у готівці.
П’ята сходинка: Інна Майструк, дружина представника ОПЗЖ Вадима Столара
Інна Майструк володіла житловим будинком на 104 кв. м у Києві та будинком на 2063 кв. м у Козині на Київщині. Вона також мала 2 садові будинки, 3 земельні ділянки у Києві та 7 — в Козині загальною площею 1,97 га.
Окрім того, з жовтня 2022 року вона орендувала пентхаус на 495 кв. м в ОАЕ, а з листопада — квартиру на 569 кв. м в Монако.
Дружина Вадима Столара мала 3 автомобілі – Mersedes-Benz G 63 AMG 2019-го (на auto.ria від $140 тис.), Mersedes-Benz G 500 2010-го (на auto.ria від $40 тис.) та Toyota Land Cruiser 2006-го (на auto.ria від $15 тис.). Вона також орендувала люксові автомобілі, як Bentley Continental GT 2019-го (на auto.ria від $205 тис.), Mersedes-Benz EQV 2021-го (на auto.ria від $85 тис.) та два Mersedes-Benz GLS 350 2019-го (на auto.ria від $62 тис.).
У цінному майні Майструк значаться годинники Rolex, Chanel, Hermes, Vacheron Constantin, DeWitt, Harry Winston, Jacob & Co. Вона володіла шубами від Fendi, Valentino, Hermes, A.Vauthier, Nijole, колекціями суконь від Saint-Laurent, Balmain, Elie Saab, Christian Dior, Valentino, Celine, Roberto Cavalli, A. Vauthier, пальтами від Saint-Laurent, Hermes, сумками Hermes, Chanel, Louis Vuitton. Жінка також мала ювелірні вибори від люксових брендів, як Van Cleef, Bvlgari, Cartier, Hermes, Jacob & Co, Repossi. І володіла наборами дорогого посуду, зокрема від Hermes та Saint-Louis, а також коштовними меблями.
Дочки Столара також мали власні дорогоцінності – прикраси від таких компаній, як Cartier, Van Cleef, Van Cleef & Arpels.
Майструк ще й тримала акції на 6,5 млн грн та корпоративні права на 10 млн грн таких компаній, як кіпрська Neowind Ventures LTD, Enso Investments L.L.C. (ОАЕ) та української компанії з управління активами Гарантія.
За 2022 рік дружина Столара отримала 2,9 млн грн доходу від відчуження цінних паперів та корпоративних прав.
Загалом її грошові активи дорівнювались $1,67 млн: 1 млн євро та 85,5 тис. грн на карті, а у готівці – 440 тис. євро та 3 млн грн.
При цьому жінка мала позику на 2,4 млн євро, позику на 69,8 млн грн перед своїм чоловіком, та ще й заборгованість за договором найму (оренди) транспортного засобу на загальну суму у 1,5 млн грн.
Шоста сходинка: Людмила Сова, дружина депутата від Слуги народу
Людмила Сова, дружина «слуги народу» та власника ювелірного бренду SOVA Олександр Сови, мала квартиру на 199 кв. м у Києві та квартиру на 45 кв. м у Горішніх Плавнах на Полтавщині (у спільній власності).
Вона також володіла годинником від Breguet та ювелірними виробами від SOVA.
Окрім того, жінка мала акції на 33,7 млн грн та корпоративні права ТОВ Солар Енерджи на 79,9 тис. грн.
За 2022 рік Людмила Сова заробила 65,5 млн грн: 63,4 млн грн доходу від зайняття підприємницькою діяльністю, 2 млн грн дивідендів, 113,2 тис. грн зарплати від ТОВ Сова-Ритейл та 6,5 тис. грн єПідтримки.
Грошові активи жінки налічували $2,4 млн: $440 тис. та 66,7 млн грн готівкою, а також 7,4 млн грн та $12,5 тис. на картах.
Сьома сходинка: Олександр Богуцький, чоловік представниці Батьківщини
Продюсер і телевізійний менеджер Олександр Богуцький, чоловік депутатки від Батьківщини і віцеспікерки Олени Кондратюк, зайняв сьому сходинку цього рейтингу.
Щодо нерухомості, то подружжя мало у спільній власності квартиру на 82 кв. м у Києві.
Богуцький мав два автомобілі – BMW легковий універсал B G02/X4 2018-го (на auto.ria від $35 тис.) та Hyundai Tucson 2,0 Style AT 2018-го (на auto.ria від $17 тис.).
В цінному майні чоловіка значилась ікона Святого Миколая XVIII ст.
Чоловік Кондратюк мав українські та нідерландські облігації на 17,95 млн грн, а також корпоративні права на 1 млн грн.
За 2022 рік він заробив 36,2 млн грн: 12,7 млн грн зарплати від StarLightMedia, 12,6 млн грн від телерадіокомпанії ICTV, 6 млн грн від ТОВ СЛМ НОВИНИ (інформаційний продакшн StarLightMedia) та 12 тис. грн від ТВ-Холдинг, а також 3 млн грн відсотків від банку, 927 тис. грн відсотків за облігації внутрішніх державних позик, 342 тис. грн відсотків за державні цінні папери та 402 тис. грн доходу від надання майна в оренду.
Грошових активів Богуцький мав $2,84 млн: $2,1 млн, 20 тис. євро та 18,5 млн грн у банках, а також $90 тис., 100 тис. євро та 500 тис. грн у готівці.
Окрім того, дочка депутатки зберігала на карті 17,5 тис. британських фунтів.
Восьма сходинка: Марина Христенко, дружина представника ОПЗЖ
Статки дружини Федора Христенка Марини не можуть не привернути увагу, адже, серед іншого, вона мала квартиру на 176 кв. м, комору та 3 паркомісця у Росії (були придбані у 2018 році), а ще дві квартири у Києві – на 169 та 121 кв. м, житловий будинок на 400 кв. м та земельну ділянку у селі Гореничі на Київщині.
Окрім того, у декларації її чоловіка зазначено, що з лютого 2022 року Марина проживала у квартирі на 173 кв. м у Польщі.
До того ж, жінка мала недобудовану квартиру на 79 кв. м у Донецьку.
Христенко фігурувала у рейтингу затятих парламентських автомобілістів завдяки своїм 7 авто: BMW M760LI 2021-року випуску (який був придбаний у 2022 році та на auto.ria коштує від $75 тис.), Bentley Continental GT 2021-го (близько $342 тис.), Range Rover 2019-го (на auto.ria в межах $74−180 тис.), Porsche Cayenne 2018-го (на auto.ria в межах $49−110 тис.), Audi A8 2018-го (на auto.ria в межах $49−90 тис.), Mercedes-Benz G 63 AMG 2020-го (на auto.ria від $134 тис.), Volkswagen Passat 2016-го (на auto.ria до $21 тис.).
Серед цінного майна Христенко — годинники від Rolex, Bvlgari, Harry Winston, Audemsrs Piguet, Van Cleaf & Arpels, ювелірні вироби від Cartier, Hermеs, Chopard, Bvlgari, Damiani, Graff, Van Cleaf & Arpels, Harry Winston.
У спільній власності подружжя також значилась колекція з 24 картин ХІХ століття, колекція з 13 картин XX століття, колекція з 47 скульптур, посуд та меблі.
За 2022 рік Христенко заробила 2,9 млн грн від відчуження рухомого майна.
В її грошових активах — $2,9 млн: $2,7 млн, 168 тис. євро та 700 тис. грн готівкою, а також 85 євро, $442, 1,2 тис. польських злотів та 15,9 тис. грн на картах.
Дев’ята сходинка: Юлія Чайка, дружина голови міжфракційного об‘єднання Розумна політика
Дружина Дмитра Разумкова Юлія Чайка, згідно з декларацією за 2022-й свого чоловіка, мала дві квартири у Києві – на 53 та 44 кв. м, а в Миколаєві – житловий будинок площею 489 кв. м, квартиру на 73 кв. м (у спільній власності) та земділянку на 962 кв. м.
Жінка також мала два автомобілі – електрокар Tesla Model S 2017-го (на auto.ria від $24 тис.), та BMW X5 2016-го (на auto.ria від $33 тис.).
За 2022 рік Чайка заробила 17,45 млн грн: 17,39 млн доходу від зайняття підприємницькою діяльністю та 62,5 тис. грн зарплати від Державного госпрозрахункового зовнішньоторговельного підприємства Спецтехноекспорт.
Її грошові активи налічували $562,4 тис.: $140 тис., 335 тис. євро та 1,9 млн грн у готівці, а також $6,9 тис. та 88,8 тис. грн у банку.
Десята сходинка: Тетяна Шейніч, дружина представника Батьківщини Костянтина Бондарєва
Дружина Костянтина Бондарєва Тетяна Шейніч мала у своїй власності 28 земельних ділянок на Київщині загальною площею у 53,2 га. Вона також володіла двома квартирами у Києві – на 394 та 218 кв. м.
Окрім того, Шейніч — затята автолюбителька. В її гаражі: Porsche Macan 2020-го (від $57 тис.), Bentley Continental 2007-го (на auto.ria в межах $19−34 тис.), Volkswagen Golf 2006-го, Aixam (модель не вказана), вантажівка Renault Magnum 480 2013-го, вантажівка DAF XF 105.410 T 2011-го.
Серед цінного майна дружини нардепа — годинники Rolex, Cartier, Reine De Napples, Van Cleef & Arpels, Hublot, Ulysse Nardin, ювелірні прикраси, зокрема від Tiffani, а також 12 картин.
Окрім того, жінка мала 11 коней та кобил.
В декларації зазначено, що жінка володіла корпоративними правами на 4,9 млн грн — у таких компаніях, як виробниче лікувально-оздоровче підприємство Медиком, Ілантстрой (організація будівництва об’єктів нерухомості для продажу чи здавання в оренду), Терикон Холдінг (діяльність ресторанів).
За 2022 рік вона заробила майже 9,3 млн грн: 4,7 млн попередньої оплати за рухоме майно, 4 млн грн від зайняття підприємницькою діяльністю, 234 тис. грн іноземних доходів, 198,7 тис. грн страхових виплат та 78,6 тис. грн зарплати від Торгового дому Бондарєв.
Серед грошових активів Шейніч на $458,2 тис: $300 тис. та 30 тис. євро готівкою, а також 115,8 тис. євро, майже $1 тис. та 65,1 тис. грн на банківських рахунках.
Як церковні миші: ТОП-10 депутатів ВР з найменшими статками
Серед майже 400 народних депутатів ВР, що подали свої декларації за 2022 рік, NV знайшов десять осіб, які ведуть напрочуд скромне життя. Особливо у цій «номінації» відзначились представники президентської фракції.
№ 1: Олександр Колтунович, представник ОПЗЖ
Олександр Колтунович, згідно з декларацією, не мав власної нерухомості. Сам депутат був зареєстрований у гуртожитку в Києві, його дружина, син та двоє дочок зареєстровані у столичній квартирі, ще один син — в іншій київській квартирі.
Колтунович зазначив, що не мав грошових активів та автомобілів. При цьому він заробив 565,1 тис. грн за роботу у Верховній Раді.
№ 2: Марія Мезенцева, фракція Слуга народу
Депутатка від Слуги народу та голова Комітету з питань рівності у ПАРЄ Марія Мезенцева обійняла другу позицію цього рейтингу. Вона зазначила, що орендувала квартиру на 45 кв. м у Києві, а також могла користуватися квартирою та громадською приймальною у Харкові.
Мезенцева отримала 475,7 тис. грн зарплати у Раді. Її грошові активи налічували 746,2 тис. грн, з них 5 тис. євро готівкою, а 67,8 тис. грн — на картах.
№ 3: Максим Заремський, депутат від Слуги народу
Нардеп від СН Максим Заремський опинився на третій сходинці у списку найскромніших депутатів ВР, — бо не мав житла, нерухомості та авто. Він задекларував, що його мати володіла житловим будинком на 81 кв. м у селі Реваківці Чернігівської області (яким депутат міг користуватися, адже там зареєстрований) та земельною ділянкою на 0,5 га у тому ж селі.
За 2022 рік Заремський заробив 470,1 тис. грн, а його мати — 108,5 тис. грн. Депутат сам мав 875,2 тис. грн грошових активів: $4 тис., 2 тис. євро та 65 тис. грн.
№ 4: Павло Мельник, нардеп від Слуги народу
Павло Мельник зазначив у своїй декларації, що орендував квартиру на 66 кв. м у Києві та міг користуватися у зв’язку з реєстрацією місця проживання квартирою на 54 кв. м у Запоріжжі.
Депутат заробив 434,6 тис. грн, а його грошові активи налічували 904,4 тис. грн: $8,5 тис. та 145 тис. грн у банках, а також 5,2 тис. грн готівкою.
№ 5: Сергій Кострійчук, фракція Слуга народу
Ще один депутат від СН Сергій Кострійчук, згідно з декларацією, міг безплатно користуватися квартирою на 65 кв. м у селищі міського типу Теплик на Вінничині, а зареєстрований він був у дачному будинку на 69 кв. м там же.
У 2022 році Кострійчук отримав 478,8 тис. грн зарплати, 213 грн відсотків та 140 грн бонусів від банку. Окрім цього, він зберігав $15 тис. готівкою та 65,4 на грн на карті.
№ 6: Анастасія Ляшенко, представниця Слуги народу
Депутатка від СН Анастасія Ляшенко зазначила, що орендувала квартиру на 42 кв. м у Києві, а також проживала у житловому будинку площею майже 106 кв. м у селі Тернівщина Полтавською області та була зареєстрована у домоволодінні на 70 кв. м в цьому ж населеному пункті.
Ляшенко заробила 470 тис. грн, а зберігала у готівці 1,3 млн грн.
№ 7: Михайло Бондар, нардеп Європейської Солідарності
Михайло Бондар, депутат та доброволець Нацгвардії, який брав участь у бойових діях в зоні АТО біля Дебальцевого, у 2022-му орендував квартиру на 70 кв. м у Києві та володів земельною ділянкою на 2 га у селі Матів на Львівщині.
За 2022 рік депутат отримав 492,1 тис. грн зарплати, 681 грн соціальних виплат від Міністерства ветеранів, майже 133 тис. грн пенсії та 14,9 тис. грн матеріальної допомоги. При цьому жодні грошові активи він не задекларував.
№ 8: Аліна Загоруйко, фракція Слуга народу
Депутатка від СН Аліна Загоруйко орендувала та була зареєстрована у кімнаті в Києві та могла платно користуватися столичною квартирою на 86 кв. м.
Крім того, депутатка мала електромобіль Nissan Leaf 2012-го року (на auto.ria ціни починаються від $6 тис.).
Вона отримала 440,6 тис. грн зарплати, а також 594 грн відсотків та 69 грн бонусів від банків. Загоруйко зберігала 210,4 тис. грн на банківських рахунка та 200 тис. грн у готівці, а її син — $10 тис. готівкою.
№ 9: Сергій Гривко, депутат від Слуги народу
Нардеп від СН Сергій Гривко у своїй декларації не вказав жодної нерухомості, але зазначив, що мав автомобіль — Toyota Highlighter 2016-го року (на auto.ria ціни починаються від $24 тис.).
У 2022 році він отримав 539,2 тис. грн зарплати від ВР, 20,8 тис. грн зарплати від Чернігівського інституту інформації, бізнесу і права Міжнародного науково-технічного університету та 86 грн відсотків від банку.
У грошових активах він зазначив $8 тис. готівкою та 119,6 тис. грн у банках.
№ 10: Ігор Гузь, член депутатської групи За майбутнє
Найбагатшим серед 10 найбідніших депутатів став Ігор Гузь. Він мав у спільній частковій власності (33%) квартиру на 50 кв. м у Луцьку та міг безкоштовно користуватися часткою житлового будинку на 76 кв. м у цьому ж місті. Окрім того, депутат орендував столичну квартиру площею 64 кв. м.
Гузь також орендував автомобіль Land Rover Discovery Sport 2017-го року випуску (на auto.ria ціни починаються від $24 тис.).
За 2022 рік він заробив 493,1 тис. грн, а зберігав 764 тис. грн готівкою.
Криптовалютні інвестори: ТОП-3 нардепів, які вклалися у крипту
Серед депутатів ВР NV виявив лише трьох справжніх поціновувачів криптовалют, — людей, які мають в ній помітні збереження. Всі вони належить до президентської Слуги народу.
Номер один: Дмитро Гурін, партія Слуга народу
Найбільшим інвестором у криптовалюту виявився Дмитро Гурін. При цьому вкладався у крипту не він, а його дружина — Марія Салтикова: жінці належали 42 Bitcoin на 22,5 млн грн.
Номер два: Іван Юнаков, нардеп від Слуги народу
Архітектор та нардеп Іван Юнаков мав криптовалюти на 4,7 млн грн. Він придбав такі види крипти: Ethereum, Ripple, Quant, TRX, Tether, Stellar, Hedera, Algorand, Ethereum Quant.
Номер три: Антон Швачко, партія Слуга народу
Антон Швачко задекларував криптовалюти на 2 млн. У його власності були такі її різновиди, як Binance Coin, Tether, LUNC та USD-M Futures.