Серед військовозобов’язаних є такі, хто вже отримував повістку, пройшов військово-лікарську комісію, але їх не мобілізували, незважаючи на відсутність права на відстрочку. Такі особи можуть отримати повістку повторно.
Українські чоловіки можуть отримати повторно повістки навіть попри те, що вони вже з’являлися у ТЦК, пройшли військово-лікарську комісію, але їх не мобілізували, незважаючи на відсутність права на відстрочку.
Про це повідомила речниця Черкаського ТЦК Аліна Кривошея.
Мобілізація: 5 умов, за яких повістки можуть вручати повторно
Вона нагадала, що відповідно до законодавства України, уточнювати облікові дані в ТЦК необхідно упродовж 7 днів після будь-яких змін особистих даних, але не рідше, ніж раз на 5 років.
“Рішення військово-лікарської комісії про стан здоров’я дійсне протягом року, при цьому деякі види відстрочки також надаються на певний термін. Наприклад, для навчання це рік, потім треба надавати нову довідку, бронювання діє на шість місяців або поки існують відповідні підстави для установи, – цитує Кривошею “Главком”.
Таким чином, повістки можуть вручати повторно:
якщо ВЛК проходили понад рік тому;
для перевірки облікових даних;
для перевірки даних про заброньованого працівника;
для перевірки обставин на відстрочку;
для мобілізації.
Речниця Черкаського ТЦК роз’яснила, що повістки для уточнення даних будуть видаватися двом категоріям чоловіків. «Це люди, які з тих чи інших причин не з’явилися до територіальних центрів комплектування, щоб уточнити дані – можливо змінився сімейний стан, кількість дітей, місце проживання. Також це стосується внутрішньо переміщених осіб», – розповіла Кривошея.
Крім того, додала посадовиця, армії потрібні спеціалісти різних галузей. Якщо хтось приходив у ТЦК і його тоді не мобілізували, то, за необхідності, особу можуть повторно викликати для уточнення облікових даних, стану здоров’я або для комплектування підрозділів необхідними спеціалістами.
Військовий облік жінок: ТЦК розставив всі крапки
Речник Полтавського обласного ТЦК та СП майор Роман Істомін розповів усі подробиці щодо військового обліку жінок.
За його словами, постановка жінок на військовий облік не має нічого спільного з мобілізацією, оскільки вона визначена Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» ще з 1992 року.
Пункт 11 ст.1 зазнавав змін у переліку спеціальностей і станом на зараз обов’язковому військовому обліку підлягають жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.
Істомін додав, що ті жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони, можуть стати на облік за бажанням.
Військком зазначив, жінки з медичною та фармацевтичною освітою зможуть працевлаштуватися на роботу до 31 грудня 2026 року без подання військового квитка. Однак під час прийняття на роботу їх попереджатимуть, що підприємство буде зобов’язане повідомити про них до ТЦК.
За його словами, військовозобов’язаним жінкам-медикам виїзд за кордон не заборонений – такі обмеження діють лише для деяких категорій державних службовців і посадових осіб.
Роман Істомін наголосив, що під час мобілізації жінок примусово до армії не призивають. Але в той самий час вони можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час, або ж піти на службу добровільно, підписавши контракт.
Також жінки, які перебувають на військовому обліку, мають право на відстрочку або звільнення – зокрема, у разі, якщо жінка одна виховує неповнолітню дитину, дитину з інвалідністю чи є матір’ю трьох дітей, – сказав експерт “Телеграфу”.