Погода приготувала нові сюрпризи для України – у регіони насуваються сильні морози і хуртовини.
Вже з ночі на понеділок, 15 лютого, і протягом майже трьох днів температура повітря може опуститися до -30 градусів.
Дещо менші морози очікують лише Одеську й Закарпатську області.
Однак раптове похолодання й остання негода в країні ніяк не свідчить про хибність теорії глобального потепління, стверджують синоптики й науковці. Про це вони розповіли в коментарях “Радіо Свобода”, давши прогноз на те, чого чекати українцям від погоди в найближчі дні.
Сильне похолодання 15-18 лютого
З початком наступного тижня стовпчики термометрів опустятьсядо -25… -30 градусів в північних регіонах країни. Щоправда, найнижчою температурою зимового періоду в Україні вважається -42°С, а найвищою літнього – відповідно +42°С. Тож, пояснив директор Українського гідрометеорологічного центру МНС України Микола Кульбіда, очікувані морози не виходять за межі норми.
Однак, за його словами, кліматичні зміни призводять до різких змін атмосферних процесів і не лише у бік збільшення середньодобової температури. Раптове похолодання також може пояснюватися глобальними змінами клімату.
“За останні 25 років середня температура зимового періоду зросла більше ніж на 2 градуси. А це має дуже велике значення. Тривалість зимового періоду суттєво скоротилася. Весна приходить десь на два тижні раніше від своїх середніх багаторічних строків. Зменшилася і кількість днів із низькими температурами – в 3-4 разів, а кількість літніх днів із високими температурами, навпаки, зросла у 2-3 рази”, – пояснив гідрометеоролог.
Коли чекати не календарної, а справжньої весни
Кульбіда каже, що прогнозувати весняну погоду в Україні поки зарано, оскільки методологія Укргідрометцентру дозволяє робити такі розрахунки тільки на 15 днів.
А ось народний синоптик Леонід Горбань переконаний, що на початку календарної весни морози вщухнуть, але справжнє тепло прийде в Україну лише у травні. Свій прогноз він розраховує завдяки даним руху планет сонячної системи й стародавнім народним прикметам. І хоча офіційна наука такої методики не визнає, сам синоптик переконує, що його прогнози справджуються. Він також вважає, що нинішня погода в лютому цього року ніяк не вписується у теорію глобального потепління.
“Загалом в Україні зараз цілком нормальна погода для сезону. Нічого особливого, ніякої аномалії немає. Погода відповідає попереднім розрахункам та закономірностям впливів планет сонячної системи. Передбачалася і велика кількість снігу в лютому. Тому чекаємо на сильні морози”, – запевнив Горбань.
За його прогнозом:
у лютому українців чекають ще два підходи циклонів, які вже будуть не такими сніжними;
пізніше можливий сніг із дощем;
доброго тепла не буде ні у квітні, ні у березні;
морозів не передбачається, але буде холодно – в межах +5… +7 градусів і багато опадів.
Негода в Україні – результат збою у загальній тенденції
Еколог, співробітник Національного природного парку “Голосіївський” Олександр Соколенко підкреслив, що не можна робити висновки про кліматичні зміни на підставі спостереження двох-трьох днів чи тижнів. За його словами, об’єктивно оцінити ситуацію можливо, якщо проаналізувати її впродовж декількох десятиліть десятків років.
Він зауважує, що з огляду на статистику, в середині лютого середньодобова температура мала би бути близькою до -3 градусів, тому нинішні температурні показники є у певному сенсі аномальними. Також зрозуміло, що і лютий загалом виявиться холоднішим від норми, але це, скоріше, збій у загальній тенденції, який пояснюється збігом низки факторів.
“На тлі того, що в усі місяці ми спостерігаємо температури вищі за норму і зменшення кількості опадів, є й винятки. Лютий став ним, коли південні й південно-західні циклони, які пересуваються один за одним, принесли на початку місяця багато опадів, і ще принесуть у найближчі дні. Вже після останнього циклону, в його тиловій частині почнеться полярне вторгнення, яке принесе дуже сильні морози. Тобто тут відбувся збіг обставин, які призвели до нестандартної погодної картини у лютому”, – пояснив Соколенко.
Він стверджує, що й надалі українці спостерігатимуть усе більше аномальних явищ та різких змін погоди. Навесні, каже фахівець, будуть і зливи, і похолодання, але загального тренду це не змінить.