Захворювання супроводжується нестерпним болем голови, високою температурою і синіми “зірочки” на шкірі.
Ще вранці дитина була здорова, а ввечері в неї підвищилась температура, розвинувся сильний біль голови, а на шкірі з’явився специфічний висип, що нагадує сині зірочки. У такій ситуації, кажуть лікарі, лише негайна госпіталізація і комплексне лікування можуть врятувати хворого, адже при менінгіті кожна згаяна година зменшує шанс на одужання.
— Менінгіт — це запалення оболонок головного та спинного мозку, пояснює Ольга Чудінова, лікарка-епідеміологиня. — Гнійна форма хвороби розвивається внаслідок зараження бактеріями, негнійна (серозна) — вірусами. Ці мікроорганізми поширюються переважно через слину та мікрокраплі, що виділяються під час розмови, чхання чи кашлю. Бактеріальний менінгіт — один із найбільш небезпечних видів хвороби.
Джерелом бактерій, наприклад менінгококів, нерідко є здорові зовні люди. За умови нормальної роботи імунної системи вони не відчувають симптомів хвороби, але стають носіями й поширювачами небезпечної бактерії. Пригадую, як в одному навчальному закладі на менінгіт раптово захворів студент. А потім з’ясувалося, що двоє його однокурсників, не знаючи того, були бактеріоносіями. На щастя, хворий юнак одужав — головним чином завдяки тому, що патологію було вчасно діагностовано.
— Наскільки стрімко може розвиватися менінгіт?
— При менінгококовій інфекції інкубаційний період триває від двох до десяти днів, у середньому ж він становить три-чотири дні. Далі — гострий раптовий початок. Підвищується температура тіла, з’являється дуже сильний біль голови. Менінгіт може прогресувати за лічені години, й у цьому його підступність. Блискавична форма хвороби часто розвивається у маленьких дітей, нерідко призводить до менінгококового сепсису й смерті. Ускладнення менінгіту також можуть бути дуже серйозні: епілепсія, параліч, глухота, розумова відсталість тощо.
— Чи є симптоми, які безпомилково вказують саме на цю недугу?
— На тлі постійного болю голови з нудотою, слабкістю, гарячкою, фотофобією (чутливістю ока до світла), у хворого розвивається характерний симптом — ригідність потиличних м’язів: обмеження або неможливість нахилити голову, наблизити підборіддя до груднини.
Найголовніший та показовий аналіз при підозрі на менінгіт — люмбальна (спинномозкова) пункція і дослідження спинномозкової рідини. Призначають також аналізи крові, зокрема на посів. Це важливо, щоб визначитися з типом збудника й призначенням відповідних препаратів.
— Чи може менінгіт бути пов’язаний із травмою головного мозку?
— Так, і це теж дуже підступна форма хвороби. Пригадався ще один випадок. Чоловік упав з велосипеда, вдарився головою і травмував її. Удома рану обробили, потерпілий заснув, а вранці прокинувся з сильним болем голови, підвищеною температурою. Запальний процес оболонок головного мозку розвинувся стрімко. Хворого не вдалося врятувати.
— Чи є вакцини, що захищають від інфекційного менінгіту?
— Щеплення — це ефективний спосіб профілактики розвитку найбільш небезпечних форм і ускладнень менінгіту. Від менінгокока та пневмокока дітей в Україні рекомендують імунізувати, починаючи вже з шести тижнів життя. Зрештою, навіть вакцинація проти грипу, кору, краснухи є одночасно захистом і від менінгіту.
Ірина Конторських, Експрес