Опубліковано: 29 Січня, 2025. Переглядів: 960


На Закарпатті прикордонники не випустили з країни чоловіка, який віз дружину на лікування. Що вирішив суд?

Начальник групи інспекторів прикордонного контролю зробив висновок, що подружжя уклало фіктивний шлюб.

Інцидент стався 24 серпня минулого року в пункті пропуску “Лужанка”.

Мешканець Кривого Рогу віз на лікування в Угорщину дружину, яка має ІІІ групу інвалідності внаслідок онкологічної хвороби.

Під час проходження прикордонного контролю надав свій військовий квиток, свідоцтво про шлюб, довідку до акта огляду МСЕК та індивідуальну програму реабілітації дружини.

Ці документи дозволяли військовозобов’язаному безперешкодно перетнути кордон. Але начальник групи інспекторів прикордонного контролю зробив висновок, що шлюб, який подружжя уклало в січні 2024 року, — фіктивний.

На думку криворіжця, така відмова — незаконна й порушувала його право на вільне пересування. Тому й звернувся з позовом до суду.

Представники прикордонного загону вперто відмовлялися визнавати свою вину. Вони подали відзив на позов, у якому стверджували, що при перетині держкордону чоловік нібито не надав усіх потрібних документів. А довідка МСЕК не підтверджує наявність відстрочки. Коли ж суд зажадав від представників прикордонного загону надати копії документів, які були пред’явлені військовозобов’язаним при перетині кордону, ті відповіли, що їх зберігання не передбачено законодавством. Крім того, на думку інспекторів, вказані в паспортах різні прізвища та різне місце проживання подружжя могли свідчити про фіктивний шлюб. Водночас прикордонники не надали суду документальних доказів, які б свідчили про недійсність шлюбу.

Відтак Закарпатський окружний адміністративний суд задовольнив позов військовозобов’язаного. Рішення про відмову в перетині кордону визнано протиправним і скасоване.

— На жаль, це не поодинокий факт, коли прикордонники на власний розсуд визнають фіктивним шлюб між військовозобов’язаним та жінкою з інвалідністю і безпідставно відмовляють у виїзді з України, — коментує адвокатка Олеся Гродовська. — Згідно з чинним законодавством, шлюб вважається фіктивним, якщо його укладено жінкою та чоловіком або одним із них без наміру створення сім’ї та набуття прав і обов’язків подружжя. Однак фіктивність укладеного між особами шлюбу може бути встановлено винятково в судовому порядку. Орган Державної прикордонної служби не наділений повноваженнями ухвалювати такі рішення, навіть якщо в паспортних документах вказано різні прізвища та різне місце проживання подружжя.

Правилами перетину державного кордону під час воєнного стану передбачено, що право на виїзд за межі України мають військовозобов’язані, які супроводжують дружину з інвалідністю. Тож, якщо на пункті пропуску безпідставно відмовляють у перетині кордону, посилаючись на фіктивність шлюбу, варто поскаржитися на “гарячу лінію” ДПСУ або звернутися із заявою у поліцію. Якщо це не допоможе оперативно вирішити проблему, то незаконні дії прикордонників варто оскаржувати в суді.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *