Хоч тарифи на розподіл газу поки що не змінювали, але враховується об’єм споживання блакитного палива впродовж газового року.
Відповідно, хто економив газ, той платитиме менше за його доставку.
А для тих, хто споживав більше цього палива, оплата за розподіл зросте.
— У квитанціях за жовтень, які ми надсилали споживачам, уже була зазначена перерахована сума, що сплачуватиметься за доставку газу з нового року, — розповідає Павло Сербан, начальник управління експлуатації газового господарства Львівської філії ТзОВ “Газмережі”. — Газовий рік тривав з 1 жовтня 2023-го по 30 вересня 2024-го. Тож з січня споживачі платитимуть за той об’єм газу, який використали за цей період. До прикладу, впродовж газового року сім’я спожила 2100 кубометрів газу. Цей об’єм споживання слід помножити на тариф на доставку й поділити на 12 місяців. У нас тариф — 2,028 (тариф — 1,69 гривні та 20% ПДВ). Тож сума до оплати вийде 354,9 гривні на місяць.
— Тарифи на доставку газу в регіонах різні?
— Так, у кожного оператора ГРМ (газорозподільної мережі) інший тариф (загалом по Україні — від 0,38 до 2,39 гривні. — Авт.). Дізнатися, який саме, можна на сайті своєї газорозподільчої компанії або подивитись у платіжці. В одній області може працювати декілька операторів ГРМ і в них усіх будуть різні тарифи.
— Якщо взагалі не споживати газу, за доставку все ж доведеться платити?
— За доставку платять усі споживачі, які під’єднані до газової мережі й мають у помешканні газові прилади та пристрої. Навіть якщо не користуються газом, оплата нараховується.
Якщо споживач не хоче платити за доставку газу, то має звернутися до оператора ГРМ із заявою і розірвати договір про розподіл газу. Тоді цього споживача “відрізають” від газопостачання. Якщо він вирішить знову під’єднатися до мережі, то має звернутися до оператора ГРМ, отримати технічні умови, розробити проєкт і проєктно-технічну документацію. Після цього помешкання споживача знову під’єднають до мережі. За від’єднання не платять, а от приєднання може коштувати й декілька десятків тисяч гривень. Враховується вартість техумов, проєкту, вартість виконаних робіт тощо. У кожному випадку сума буде іншою.
— А як розраховується сума до оплати за доставку газу, якщо у помешканні ніхто не живе й взагалі газ не споживали цілий рік?
— Якщо у помешканні не споживають газ, то показники лічильника не змінюватимуться. За таких умов застосовується норма Кодексу газорозподільних мереж, що передбачена для трьох категорій споживачів. Наприклад, у помешканні лише газова плита, тобто газ використовується тільки для приготування їжі, тоді для розрахунків береться мінімальний об’єм споживання 39 кубометрів на рік. Якщо газ використовується для підігріву води та приготування їжі, то цей мінімальний об’єм становить 126 кубометрів на рік. А якщо газ використовується для опалення, — 314 кубометрів на рік. Якщо розраховувати за нашим тарифом, то це виходить 6,59, 21,29 і 53,1 гривні на місяць.
— Хто з нового року платитиме за доставку газу більше, а хто — менше?
— Якщо з 1 жовтня 2023 року до 30 вересня 2024-го ви споживали менше газу, ніж за попередній газовий рік, то платитимете менше. Та якщо споживання збільшилося, то й оплата за доставку зросте. Дехто споживає 5000 кубометрів газу за рік або й більше, відповідно у них нарахування за доставку великі. А хто економно використовує газ, той менше платить за розподіл.
— А як щодо тарифів за доставку газу? Чи не планують їх підвищувати у 2025-му?
— На час дії воєнного стану діє мораторій на підвищення вартості доставки газу, — додає Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг, експерт у сфері ЖКГ. — Зрештою, зауважу, що будь-яке підвищення тарифів, навіть незначне, призводить до зростання заборгованості споживачами за надані послуги. Тому сподіватимемося, що влада на цей крок не піде.
Богданна Мартиник, Експрес