Йдеться про істотне підвищення – на 50 – 70 гривень, або на 25 – 70%, залежно від тарифу.
З 20 грудня компанія “Київстар” збільшує плату за мобільний зв’язок для всіх абонентів. А з 24-го зростуть деякі тарифи і у Vodafone.
Рішення монополістів про подорожчання мобільного зв’язку в умовах війни багато хто вважає несправедливим.
У парламенті вже звернулися до Антимонопольного комітету з проханням перевірити, чи підвищення економічно обгрунтоване, і, у разі порушень, вжити невідкладних заходів. Більше — у розмові з експертом із соціальних питань Андрієм Павловським.
— Як вважаєте, чи виправдане таке значне підвищення плати за мобільний зв’язок?
— Певен, що ні. Компанія “Київстар” обслуговує понад 24 мільйони абонентів, Vodafone — майже 20 мільйонів. Ці компанії є монополістами на ринку мобільного зв’язку і мають не просто прибутки, а надприбутки. У перший рік великої війни “Київстар” отримав рекордний 31 мільярд гривень доходу за свої послуги. А у 2023-му дохід компанії взагалі зріс до 33 мільярдів гривень. Тим часом Vodafone у 2022 році отримав 19 мільярдів гривень надходжень за свої послуги, у 2023-му — майже 21 мільярд.
“Київстар” розіслав повідомлення абонентам про зміну тарифів і про підвищення плати, але не пояснив, чому це робить. А вже після суспільного обурення поінформував, що начебто зросли витрати на підтримку мережі, зокрема на обладнання для безперебійного постачання послуг. Слідом за “Київстаром” про зміну вартості тарифів оголосив і Vodafone, хоч до цього заявляв про те, що переглядати їх не планує.
Розуміємо виклики для роботи бізнесу в умовах війни. Але не можна перекладати всі витрати на плечі споживачів! Думаю, компанії не збідніли б, якби отримали не 200% прибутку, а 100%. Можна мати скромніші фінансові амбіції хоча б у час війни. Це просто хамство з боку власників компаній. Адже зв’язок — одна з основних потреб наших захисників, їхніх родин, та й взагалі всіх громадян у період повітряних тривог і комбінованих російських атак.
— Що найбільше обурює вас у цій ситуації?
— Те, що тарифи підвищили одразу на 25 — 70%. І деяким клієнтам не запропонували натомість жодної додаткової послуги. Ніхто не поцікавився думкою споживача. Скажімо, чимало пенсіонерів не користується мобільним інтернетом, а їм підвищують плату і за цю послугу. Та й загалом є багато нарікань на якість мобільного зв’язку.
До слова, у західних країнах, коли послуги дорожчають на відсоток-два, то громадяни вже страйкують. А в нас тарифи на мобільний зв’язок підвищують майже вдвічі, і Антимонопольний комітет мовчить.
— Чи може змінити ситуацію звернення до Антимонопольного комітету?
— По-перше, АМКУ може, використовуючи свої повноваження, скасувати необгрунтоване підвищення тарифів. По-друге, він може покарати компанії за негідну поведінку на ринку — оштрафувати на десятки мільйонів гривень.
По-третє, якщо будуть неодноразові порушення, АМКУ може просто ліквідувати монополістів, роз’єднавши їх на декілька менших компаній. І це треба робити. Свого часу, за президента Рузвельта, у США не побоялись запровадити жорстке антитрестове законодавство, і держава просто примусово розбила багато монополій на декілька компаній.
Що більше компаній буде, то вища конкуренція. Учасники ринку боротимуться за клієнтів, бо знатимуть, що у будь-який момент люди перейдуть до іншого оператора.
До речі, компанії, які підвищили тариф, уже собі нашкодили. Багато користувачів пише у соцмережах, що відмовлятимуться від їхніх послуг і шукатимуть інших, поміркованіших операторів мобільного зв’язку, а не таких жадібних та нахабних. Щоправда, вибір у нас, на жаль, невеликий…
Наталія Васюнець, Експрес