Опубліковано: 5 Листопада, 2024. Переглядів: 409


Сховище Судного дня: де воно розташоване та що у ньому зберігають (ФОТО, ВІДЕО)

У горах норвезького острова Шпіцберген у 2008 році створили так зване сховище Судного дня. Там зберігають генофонд сучасних зернових, медоносних, рідкісних і стійких до хвороб рослин на випадок локальних або ж глобальних катастроф.

Всесвітнє сховище розташоване на глибині 120 метрів у тунелі із залізобетонними стінами, на висоті 130 метрів над рівнем моря, за 1300 кілометрів від Північного полюса.

У ньому може зберігатися до 2,5 мільярда насінин! Нещодавно до сховища передали 30 тисяч нових зразків з 21 країни. Зберігається там і насіння з України.

— Ще у 2009 — 2011 роках наша країна передала у сховище близько 3 тисяч зразків насіння зернових та зернобобових культур (на початку 2018 року на Шпіцбергені зберігався 4231 зразок українських культур. — Авт.), — розповідає Віктор Рябчун, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Інституту рослинництва імені В. Я. Юр’єва НААН України. — Сховищем спільно з урядом Норвегії управляє Всесвітній фонд збереження різноманіття сільськогосподарських культур. Кожна країна має власний сегмент у банку для зберігання насіння. Час від часу цей банк поповнюється новими зразками. Всесвітній фонд надає фінансову підтримку для вирощування сільськогосподарських культур тим країнам, зразки насіння яких пересилають у всесвітнє сховище.

Зауважу, що в Україні теж є сховище для довгострокового зберігання насіння. Зберігаємо близько 70 тисяч зразків при температурі повітря -18 — 20 градусів. За таких умов насіння може бути життєздатним упродовж 100 років. Із цього сховища передаємо зразки українським науковцям, селекціонерам. Коли запаси вичерпуються, насіння розмножуємо і знову закладаємо на зберігання.

У Всесвітньому зерносховищі зразки насіння також зберігають при -18 градусах у спеціальних камерах у шахтах. Щоб забезпечити тривале зберігання, насіння висушують. Наприклад, у насінні злаків має бути не більше як 6 — 7% вологи. Після висушування насіння кладуть у спеціальні багатошарові фольговані пакети. Подібні до тих, в яких продають каву.

— Чи можна за потреби використати насіння, яке зберігається у сховищі Судного дня? 

— Так. У разі техногенних катастроф чи війни, коли втрачено зразок насіння із сховища в конкретній країні, зразки з Норвегії можуть повернути на запит.

Богданна Мартиник, Експрес


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *