За кілька десятиліть українські Карпати можуть перетворитися на лисі гірські вершини, позбавлені будь-якого лісового покриву.
Карпатські ліси нещадно вирубують.
Лише за два останні десятиліття вирубка лісів у Карпатах склала майже 10% від їхньої загальної площі.
Такі дані оприлюднює NGL.media, спираючись на порівняльний аналіз супутникових знімків, наданих міжнародною організацією Global Land Analysis and Discovery.
Як зазначають у публікації, 80% усіх цих втрат припадають на лісові масиви, що знаходяться у підпорядкуванні лісництв Держлісагентства. Решта 20% – це втрати комунальних лісгоспів, земель запасу і лісів, як підпорядковані безпосередньо Мінагрополітики, Міноборони або Міносвіти.
При цьому, як стверджує директор Дунайсько-Карпатської програми Богдан Проць, відповідно до висновків європейських експертів, приблизно від 50 до 70% вирубок лісу в Україні відносяться до незаконних. Водночас Держлісагенство дає зовсім інші цифри. Відповідно до його звітів, частка нелегальних вирубок становить лише 0,3-0,6% від загального обсягу.
Такі різні дані, за словами Проця, пов’язані з тим, що масштабні нелегальні рубки видаються за легальні. На них навіть є відповідні документи, однак ці документи отримані незаконними способами.
Як зазначають у публікації, мабуть, найголовніша причина таких системних і масштабних порушень закону – у фактичній безкарності порушників. У Кримінальному кодексі України є стаття 246, відповідно до якої порушнику за незаконну вирубку може загрожувати до 5 років позбавлення волі. Однак на ділі майже ніхто не отримує за цією статтею реального терміну покарання.