У 30 справах з 34 судді ухвалили рішення на користь позивачів та скасували штрафи.
Йдеться лише про покарання за порушення правил військового обліку, зміни до яких були прийняті у травні. Так, у судовому реєстрі було знайдено 34 справи щодо скасування штрафів від ТЦК і переважна більшість із них, тобто 88%, завершилися на користь позивачів. Про це повідомляє сервіс моніторингу Опендатабот.
Станом на початок серпня щонайменше 34 справи з вимогою оскаржити штрафи від ТЦК розглянули українські суди з моменту впровадження нових норм щодо порушення правил військового обліку. У 30 справах судді ухвалили рішення на користь позивачів та скасували штрафи. У чотирьох справах, як повідомляється, суди залишили штрафи у силі.
Найбільше скасувань стосуються порушень, які сталися ще до вступу в дію змін у законі “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Суди враховують, що закон не має зворотної дії, тому не дозволяє покарати за давнє правопорушення за новими правилами. Так, зокрема, сталося й у єдиній на даний момент справі у реєстрі, де штраф від ТЦК оскаржувала жінка, медикиня за фахом. На той момент, як позивач отримувала медичну освіту, обов’язку ставати на облік не було. Тому суд штраф скасував.
У 20% штрафи були оскаржені через порушення процедури притягнення до відповідальності або ж відсутність доказів вчинення правопорушення. Так оскаржили штраф за нібито неперебування на військовому обліку чоловіка, який за два тижні до того отримав тимчасове посвідчення про взяття на військовий облік.
В іншому випадку до суду звернувся чоловік, який прибув в ТЦК для уточнення даних, але отримав штраф. Представники військкомату не довели вчинення правопорушення та пропустили строки, через які за це могли покарати, тому цей штраф було скасовано.
Варто зауважити, що йдеться лише про штрафи за порушення правил військового обліку за змінами у ст 210 КУпАП, що були прийняті у травні 2024 року. За такі порушення можуть оштрафувати від 17 тис. грн до 25 тис. грн.