Опубліковано: 1 Липня, 2024. Переглядів: 253


Угорщина головуватиме в ЄС з понеділка: Орбану вже сказали, що він – не бос

Угорщина візьме на себе керівництво Європейським Союзом 1 липня: багато політиків у Брюсселі хвилюються, чи використає прем’єр-міністр Віктор Орбан цю роль для зміцнення своєї репутації “головного спойлера” блоку.

Останніми роками Орбан, схоже, насолоджувався можливостями заблокувати, пом’якшити або відкласти ключові рішення ЄС, регулярно йдучи врозріз із більшістю інших лідерів у таких питаннях, як війна в Україні, відносини з Росією та Китаєм, а також зусилля щодо захисту демократії та верховенства права, пише Associated Press.

В ЄС підготувались до “приходу” Орбана: важливі справи встигли зробити

Головування в ЄС змінюється між країнами-членами, і хоча ця посада не має реальної влади, вона дозволяє країнам ставити свої пріоритети на перше місце в порядку денному Європи.

Тепер, коли Угорщина перебуває на керівній позиції в блоці з 27 країн протягом наступних шести місяців, вона, ймовірно, продовжить свою антиєвропейську риторику, сказала Дорка Такачі, науковий співробітник Центру євроатлантичної інтеграції та демократії.

Але графік її головування – починаючи з тривалих літніх канікул і перехідного періоду формування нового Європейського парламенту та виконавчої комісії – дасть Будапешту мало можливостей для того, щоб суттєво зірвати пріоритети блоку, сказала вона.

“Ці шість місяців загалом не такі вже й довгі, а це означає, що… Угорщина не може завдати потенційно великої шкоди, навіть на думку критиків”, – сказала Такачі.

Лідери в Брюсселі поспішили проштовхнути важливі політичні рішення, поки Бельгія все ще була біля керма. Наприклад, у вівторок ЄС розпочав переговори про членство з країнами-кандидатами Україною та Молдовою. Орбан відкрито виступав проти та погрожував заблокувати кандидатство України. Його уряд також затримав зусилля ЄС щодо забезпечення України вкрай необхідним фінансуванням.

Проте, оскільки процес вступу України вже розпочато, сказав Такачі, найбільше, що Угорщина може зробити зараз під час свого головування, це відкласти подальші кроки до членства в ЄС, процес, який за будь-якого сценарію, ймовірно, займе багато років.

“Всі значущі кроки з європейського боку щодо України вже зроблені. (Угорська) затримка, на думку більшості європейських лідерів, вже прорахована і береться до уваги так, ніби це те, що, швидше за все, станеться”, – додала вона.

Брюссель стане “боксерською грушею” для Орбана?

Серед питань, які Угорщина визначила пріоритетними у своїй програмі з семи пунктів, є розширення ЄС на Західних Балканах для таких країн, як Сербія, Північна Македонія, Чорногорія та Албанія за допомогою процедури, заснованої на заслугах.

Будапешт також пообіцяв зміцнити зовнішні кордони ЄС і посилити боротьбу з нелегальною імміграцією, а також вирішити “демографічні проблеми”, пов’язані зі старінням населення в Європі – два пріоритети, які відображають імідж Орбана як затятого противника імміграції та захисника сімейних цінностей.

Але після багатьох років кампаній, які зображували ЄС як такий, що нав’язує Угорщині небажану політику – Орбан неодноразово порівнював членство в блоці з більш ніж чотирма десятиліттями радянської окупації його країни – йому може бути важко відновити добру волю серед своїх партнерів по ЄС.

“Уряд Угорщини використовує образ Брюсселя як боксерську грушу. Зараз дещо важко повідомити, що протягом цих коротких шести місяців ми, по суті, є Брюсселем, проти якого Угорщина веде війну та боротьбу за свободу”, – сказала Такачі.

Прем’єр-міністр Бельгії, даючи кілька порад Орбану перед тим, як Угорщина візьме на себе цю роль, сказав, що ця позиція “не означає, що ви є босом Європи”.

“Президентство означає, що саме ви повинні піти на компроміс. Бути в становищі, коли ви повинні піти на компроміс, – це цікава позиція, в якій ви повинні бути хоча б раз у житті, тому я точно можу рекомендувати її пану Орбану”, – сказав Александр Де Кроо журналістам у Брюсселі в четвер.

Олена Ковальська, Експрес


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading...