Так звертається до учнів директорка Соснівського ліцею №2 Наталія Щербань. Батьки написали скарги. А директорка каже, «це спланована диверсія, щоб зняти її з посади».
У Соснівському ліцеї № 2, що на Львівщині, нечуваний скандал.
У соцмережах оприлюднено аудіозапис розмови керівниці навчального закладу з учнями. Наталії Щербань не сподобалось вбрання, у якому діти прийшли на заняття. І педагог вирішила провести «виховну бесіду». «Чого в штанах? Ну, дєвки — то понятно, вони вже готові збирати в Польщі клубніку. Найдіть нормальні штани, а не робочі, в стайню — до корови… Надо тобі якусь пасту целюлітну, бо у тебе так усе виросло…»
«Приходиш у майці, в якій спала! Свинота!»
Сюжет про те, як керівниця навчального закладу принижує учнів, зняла тележурналістка Вікторія Балицька. Розмістила вона й аудіозаписи «модних боїв» у Соснівському ліцеї. «Я роблю зауваження і кажу, як треба себе поводити. Треба виконувати, — кричить директорка до дітей. — Приходиш у майці, в якій спала! І хусткою закутуєшся! Таке відчуття, що зуби ще підеш чистити. Свинота!».
Учень 11 класу Євген Коженевський розповів журналістам, що його не пустили на урок, бо прийшов у «худі» (тепле вбрання на кшталт светра. — Авт.). Євген каже, директорка запитала, чому він не у сорочці? «Я сказав, що мені незручно. Вона сказала, що їй начхати, що мені незручно, — згадує хлопець. — Почала видирати телефон і сказала, що я «худоба!». Мама Євгена, Оксана Коженевська, каже: «Це не вперше! І не тільки моя дитина постраждала. Багато й інших дітей, просто вони бояться говорити».
Піклувальна рада Соснівського ліцею вважає, що діти повинні ходити у формі до 9-го класу. 10−11 класи — ділова форма одягу. Дівчата Соснівського ліцею кажуть, що ходити на навчання у блузці — холодно, у спідниці — незручно… Але річ тут не в одязі учнів — це питання справді дискусійне і потребує окремої публікації. Мова про інше — про рівень спілкування вчителів з учнями, про профпридатність таких педагогів, про їхній рівень культури, про етику.
«Ви — ніщета, нічого не доб’єтеся!»
Журналіст «ВЗ» поспілкувалася з батьками, діти яких вчаться у Соснівському ліцеї № 2. Вони просили не називати їхніх імен, бо досі бояться, що директор може нашкодити їхнім дітям.
«Ми написали скарги у всі відділи освіти: до Червонограда, Львова та Києва, — розповідає мама однієї учениці. — Нам сказали, що наші скарги отримали. Але письмової відповіді досі немає. Підписи під скаргами поставили батьки не лише з нашого класу, а й з інших класів. Від хамства директорки потерпають 80 відсотків дітей нашого ліцею. Постійно ображає, принижує та цькує дітей! Це стосується не лише одягу. До нас приїжджало керівництво відділу освіти з Червонограда. Батьки пояснили ситуацію. Нас вислухали і запитали, чи ми згідні дати директорці місяць випробувального терміну? Керівниця ліцею пішла на лікарняний. У школі — тиша! (Мешкає директорка у Великих Мостах, до роботи доїжджає. Її чоловік — лікар. — Авт.). Раніше директорка нам сказала, що не вона має вибачатися за свою поведінку, а ми перед нею. Діти не хочуть ходити до школи. Моїй дочці вона казала: „Ти — помийка, міс секонд-хенд, королева бомжів“. Дивилася на етикетки на одязі, де його купували… Викликала у кабінет і запитувала у дівчат: „Чи чиста у тебе білизна?“. Або кричала: „Ви — ніщета, нічого не доб’єтеся!“. Вона ще викладає зарубіжну літературу. На урок може прийти на 15 хвилин або не прийти взагалі… Хіба може такий педагог працювати у школі? Вимагаємо її звільнення!».
Натомість директорка ліцею у коментарі журналістам переконувала, що цей конфлікт — «спланована диверсія, щоб зняти її з посади».
Цікавий момент: донедавна у ліцеї працював 27-річний викладач української мови. Але не захотів, як кажуть батьки, «прогнутися під її режим» і звільнився… Зараз він служить в АТО.
«Не до того мені, якщо чесно»
Прокоментувати ситуацію у ліцеї ми попросили керівника обласного управління освіти Олега Паску. Та виявилось, що обласний чиновник… не пам’ятає, «щоб до нас надходили скарги по Соснівському ліцею».
«У нашому департаменті зараз працює 12 людей з 25, решта — всі хворі, — пояснює свою необізнаність пан Паска. — А питань у департаменті дуже багато. Не до того мені, якщо чесно. З директоркою я не спілкувався. Для того є начальник відділу освіти на місці, він має розібратися. У мене нарада щодо програмного забезпечення… Думаю, це важливіше».
А тим часом…
Учителька з Червонограда виплатить колишній учениці 3000 грн за наклеп. Вчителька біології публічно звинуватила ученицю у виправленні оцінки у журналі. Через конфлікт 10-класниця відмовилась відвідувати уроки біології. Червоноградський районний суд розглянув цю справу 24 лютого 2021 року. На цей момент дівчина вже закінчила школу та стала повнолітньою. У суді розповіла, що «у школі навчалася нормально, золотої медалі не добивалася, мала кілька двійок перед конфліктом». Конфлікт з вчителькою, за словами дівчини, спричинив їй моральні незручності, «оскільки вся школа знала про неправдиві звинувачення у її бік».
Сюзанна БОБКОВА, ВЗ