Опубліковано: 24 Червня, 2024. Переглядів: 159


У Польщі з 1 липня запрацює спеціальна карта побиту CUKR для українців

З 1 липня 2024 року у Польщі набувають чинності зміни до спецзакону “Про допомогу громадянам України у зв’язку з війною в цій країні”.

Одна з поправок передбачає, що українці зі статусом PESEL UKR зможуть отримати спеціальну посвідку на тимчасове проживання терміном на 3 роки – карту побиту CUKR.

Українці, які приїхали до Польщі внаслідок війни, матимуть три варіанти легалізувати своє перебування в Польщі з 1 липня, повідомляє Nasz Wybir.

Перший варіант: PESEL UKR

Перший спосіб – той, що діє з початку повномасштабного вторгнення – передбачає отримання PESEL UKR. Люди з номером PESEL UKR підпадають під тимчасовий захист, мають вільний доступ до ринку праці, можуть користуватися безкоштовними медичними послугами в рамках Національного фонду охорони здоров’я (NFZ), легально перебувати в Польщі без карти побиту та візи, а також вільно подорожувати країнами Європейського Союзу.

При цьому власники PESEL UKR не можуть виїжджати з Польщі більш ніж на 30 днів, інакше вони втратять свій особливий статус.
З 1 липня всі, хто приїжджає до Польщі рятуються від війни, мають якнайшвидше звернутися до місцевої влади за PESEL UKR. Нововведення також передбачають, що PESEL UKR надаватиметься лише за наявності дійсного закордонного паспорта.

Другий варіант: карта тимчасового побиту

Отримати карту тимчасового побиту біженці з України можуть на тих же умовах, що і всі інші іноземці в Польщі. Для того, щоб отримати “традиційну” карту побиту потрібна причина, наприклад, навчання в польському університеті, працевлаштування або ведення власного бізнесу.

Особи, які виїхали з України внаслідок війни та знайшли тут легальне працевлаштування чи іншу підприємницьку діяльність під час перебування в Польщі, можуть подати заяву на отримання карти тимчасового побиту з 1 квітня 2023 року.

Третій варіант: спеціальна карта побиту CUKR

Новий спосіб буде запроваджений останніми змінами до спецзакону – це можливість отримання спеціальної карти побиту терміном на три роки, так званої карти CUKR. Такі картки нададуть її власникам такі ж права, як і іншим іноземцям, зокрема доступ до ринку праці.

Однак карта CUKR також має свої відмінності від карти постійного побиту – її видаватимуть лише громадянам України, які мають PESEL UKR, у тому числі дітям (чого не робиться у випадку з картою постійного побиту). Громадяни України, які відповідають усім вимогам, зможуть отримати картку CUKR:

  • станом на 4 березня 2024 року мали PESEL UKR;
  • мати PESEL UKR у день подання заяви на отримання карти побиту CUKR;
  • мати номер PESEL UKR безперервно протягом 365 днів;
  • мати дійсний закордонний паспорт.

Коли статус PESEL UKR зміниться на CUKR, особа втратить усі можливості, пов’язані зі спеціальним статусом тимчасового захисту.

“Такі люди, наприклад, позбавлені можливості користуватися безкоштовними медичними послугами в рамках Національного фонду здоров’я (NFZ)”, – зазначають в Українській палаті та пояснюють, що якщо людина з карткою CUKR влаштується на роботу, вона матиме медичне страхування, яке виплачуватиметься відповідно до заробітної плати.

“Тобто, якщо хтось не може працювати, то, змінюючи PESEL UKR на CUKR, він реально програє”, – каже керівниця дорадчого центру Українського дому Оксана Пестрикова.

Заяву на отримання карти побиту CUKR можна подати лише онлайн через електронну систему Управління у справах іноземців. CUKR вкаже, що його власник раніше перебував під тимчасовим захистом (тобто PESEL UKR).

Олена Ковальська, Експрес


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading...