На Сонці стався надзвичайно рідкісний випадок. Одночасно відбулося чотирикратне виверження. Ці спалахи зафіксувала обсерваторія сонячної динаміки NASA.
Сонце влаштувало справжнє шоу 23 квітня. Сонячні спалахи в майже ідеальній гармонії вибухнули в однаковий час, пише space.
Сонячні спалахи – це вибухи з поверхні Сонця, які випромінюють інтенсивні спалахи електромагнітного випромінювання.
Вони виникають, коли магнітна енергія накопичується в сонячній атмосфері та швидко вивільняється.
Квартет вивержень стався з чотирьох регіонів, трьох сонячних плям і однієї магнітної нитки, розділених сотнями тисяч миль і пов’язаних майже невидимими магнітними петлями у зовнішній атмосфері Сонця, відомої як корона. Такі вибухи називають “симпатичними сонячними спалахами. Вони складаються з пар вибухів, які відбуваються майже в унісон у різних регіонах сонячного диска.
Симпатичні сонячні спалахи спрацьовують, коли нестабільності швидко переміщуються з однієї області в іншу вздовж магнітних петель, які їх об’єднують. Таким чином, значна частина Сонця, звернена до Землі, була задіяна в сонячній симфонії цього ранку.
“Нам доведеться почекати і подивитися, чи вплине будь-який матеріал, викинутий у результаті суперсимпатичного виверження, на Землю, оскільки існує ймовірність спрямованого на Землю викиду корональної маси (CME). CME – це величезні викиди плазми та магнітних полів від Сонця. Коли вони спрямовані на Землю, вони можуть завдати шкоди електромережам, телекомунікаційним мережам і орбітальним супутникам і піддати астронавтів небезпечним дозам радіації”, – йдеться у повідомленні.
Водночас CME є бажаним гостем для спостерігачів за небом у всьому світі, оскільки вони можуть викликати вражаючі відображення полярного сяйва, видимі на широтах за межами їх “нормального” полярного діапазону.
Сонячні спалах можуть рухатися до нас. Якщо хоча б один із них торкнеться магнітного поля Землі, може спровокувати геомагнітну бурю малого класу G1. Найімовірніші дати впливу – 25 і 26 квітня.
Чотирикратний вибух сьогодні може бути ознакою того, що ми наближаємось до сонячного максимуму, піку сонячної активності протягом 11-річного сонячного циклу Сонця, оскільки вважається, що симпатичні сонячні спалахи збільшуються зі збільшенням сонячної активності. Або, можливо, ми вже досягли сонячного максимуму та вступаємо у фазу розпаду сонячного циклу, оскільки дослідження 2022 року, опубліковане в Astrophysics and Space Science, показує, що симпатичні сонячні спалахи переважно відбуваються у фазі розпаду сонячного циклу.
У будь-якому випадку вчені не знатимуть, коли відбувся максимум сонячної енергії, аж через сім місяців після його завершення через те, як обчислюється максимум.