Уряд вніс зміни до Правил перетину кордону студентами денної форми навчання.
Нова постанова вже викликала чимало дискусій. То хто ж зможе поїхати на навчання за кордон? І на який термін?
— Отримали право на перетин кордону чоловіки віком від 18 до 22 років, які є студентами денної форми навчання й здобувають ступінь вищої освіти бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування), — каже Юлія Засоба, юристка ГО “Юридична сотня”. — Щоправда, йдеться про студентів, які навчаються у закладі вищої освіти державної чи комунальної власності, є учасниками програми освітньої академічної мобільності й прямують на навчання в іноземні заклади освіти. Такі чоловіки зможуть безперервно перебувати за кордоном не більш як навчальний семестр.
— Що потрібно мати студентам для перетину кордону?
● Ю. Засоба:
— Довідку від закладу вищої освіти України щодо направлення студента для навчання в іноземний виш. Також слід мати: копію договору академічної мобільності, засвідчену українським закладом освіти в установленому порядку; Е-квиток студента (учня), перевірений засобами порталу Дія; військово-облікові документи з відповідними відмітками ТЦК та СП (приписне, військовий квиток тощо).
— Рішення позитивне, але все ж воно викликало багато дискусій. Чому?
— Бо, як виявилося, можливість виїхати за кордон для навчання н абул и, по-пе рше, тільки бакалаври віком від 18 до 22 років. А по-друге — студенти лише державних чи комунальних закладів освіти. Нові правила оминули приватні виші, й це викликало найбільше обурень, — зауважує Іван Бездудний, правозахисник, експерт історичної агенції “Літопис Незламності”. — Адже в Україні 92 приватні заклади вищої освіти. Коли одним вишам надається право, а іншим — ні, то це можна сприймати як дискримінацію за формою власності. Тому будь-який приватний заклад вищої освіти може оскаржити відповідне рішення у суді.
— Також, наприклад, у постанові вказано, що зможуть виїхати за кордон студенти віком від 18 до 22 років, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, — додає Роман Лихачов, адвокат приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини. — Досить цікаве формулювання, враховуючи, що є безліч випадків, коли ТЦК мобілізовували навіть 19-річних студентів. У постанові Кабміну зазначено, що для перетину кордону необхідні військово-облікові документи з відповідними позначками районного, міського ТЦК та СП. Але про які саме документи йдеться, конкретно не вказано.
Та в будь-якому разі тепер усім студентам, які хочуть виїхати, треба буде йти у військкомат. Хоч знову ж таки — у постанові нечітко прописано, яким чином такі студенти отримають відстрочку і на який строк. Для перетину студентом кордону має бути й підтвердження рівня знання іноземної. Щоправда, про який документ йдеться, невідомо. Такі от прогалини сприятимуть корупції.
— Студенти зможуть виїхати за кордон на навчання на один семестр. Як і хто це контролюватиме?
● Р. Лихачов:
— Наразі у законодавчому акті не вказано, яким чином буде гарантовано повернення студента і хто за це відповідатиме. Тому, на мою думку, проконтролювати це буде нереально. Думаю, багато студентів просто не повернуться додому.
Юлія Голодрига, Експрес