Опубліковано: 1 Березня, 2024. Переглядів: 401


Що пропонував Путін Україні через 6 тижнів після вторгнення: умови секретної угоди про мир

Путін заявляє, що відкритий до розмов про припинення війни в Україні на умовах Москви. Що саме він хоче, можна припустити з угоди, над якою працювали російські та українські переговорники у квітні 2022 року.

Умови цієї угоди опублікувало видання The Wall Street Journal, яке опрацювало 17-сторінковий документ. За інформацією журналістів, ціль Росії незмінна: перетворити Україну на “кастровану державу”, постійно вразливу до російської військової агресії.

WSJ: Україна мала стати нейтральною позаблоковою державою і мати маленькі Збройні Сили

У документі, датованому 15 квітня 2022 року, описується, як учасники переговорів з обох сторін прагнули припинити бойові дії, погодившись перетворити Україну на “постійно нейтральну державу, яка не бере участі у військових блоках”, якій заборонено відновлювати свої збройні сили за підтримки Заходу та яка повинна залишити Крим під фактичним контролем Росії.

Документ показує глибокі поступки, які розглядали учасники переговорів з української сторони, коли Київ переживав труднощі в перші тижні війни. Це також служить нагадуванням про компроміси, які Росія може спробувати змусити Україну проковтнути, якщо військова підтримка Заходу вичерпається, а Росія досягне значних територіальних здобутків.

У проекті договору йдеться, що Україні, хоча й дозволено вступати до ЄС, не буде дозволено вступати до військових альянсів, таких як НАТО. Проект договору з Україною передбачав заборону іноземної зброї, “включаючи ракетну зброю будь-якого типу, збройні сили та з’єднання”.

Москва хотіла, щоб Збройні сили України були обмежені 85 тисячами військовослужбовців, 342 танками та 519 артилерійськими знаряддями. Згідно з документом, українські переговорники хотіли отримати 250 000 військовослужбовців, 800 танків і 1900 артилерійських знарядь. Росія хотіла, щоб дальність дії українських ракет була обмежена 40 кілометрами.

Проект договору: російський Крим і невизначений Донбас

Кримський півострів, вже окупований Росією, згідно з проектом, залишався під впливом Москви і не мав вважатись нейтральним. Москва також наполягала на тому, щоб російська мова діяла нарівні з українською в уряді та судах — пункт, який Київ не підписав, згідно з проектом документа.

Майбутнє території на сході України, яка окупована Росією з 2014 році, не було включено в проект: його залишили на розсуд Путіна і Зеленського в особистих переговорах. Ця зустріч так і не відбулася.

Договір мав бути гарантований іноземними державами, серед яких у документі вказані США, Великобританія, Китай, Франція та Росія. На ці країни мала бути покладена відповідальність захищати нейтралітет України, якщо договір буде порушено. Але на поки договір діяв, гаранти будуть зобов’язані “розірвати міжнародні договори та угоди, несумісні з постійним нейтралітетом України”, включаючи будь-які обіцянки двосторонньої військової допомоги. Міжнародні гарантії безпеки не поширюватимуться на Крим і Севастополь.

Переговори тривали — навіть через Zoom — але врешті-решт вони повністю припинилися в червні 2022 року. Путін стверджував, що Україна відмовилася від першого шансу на мир під тиском Заходу. На зустрічі 17 червня 2023 року з кількома африканськими лідерами Путін показав документ, який, за його словами, складається з 18 статей з додатками, які визначають кількість військовослужбовців та бронетехніки. “Київська влада, як це зазвичай роблять їхні господарі, викинула все це на смітник історії. Вони його відкинули”, – сказав Путін.

Олена Ковальська, Експрес


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading...