Опубліковано: 11 Січня, 2024. Переглядів: 430


На заході України від небезпечної інфекції помер чоловік

На початку року в Рожищенській громаді (Волинська область) зареєстровано летальний випадок лістеріозу.

Про це повідомив Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб

Лістеріоз виявили у в 62-річного чоловіка, він помер. Додамо, що це інфекційне захворювання, яке передається людині від інфікованих тварин.

«Триває комплекс протиепідемічних заходів в осередку захворювання. Фахівці центру вивчають умови проживання, харчування та побуту. Встановлено, що у господарстві утримуються свійські тварини (корова, свині, собаки, кіт), з якими контактував чоловік. У вогнищі відібрано матеріал для проведення лабораторних досліджень. Здійснено комунікаційні заходи щодо профілактики хвороби» – йдеться у дописі.

Для довідки: що таке лістеріоз

Лістеріоз – інфекційне захворювання, спричинене бактеріями, котрі широко розповсюджені у природі, у ґрунті, піску та воді.

Діти першого року життя та вагітні – серед найбільш вразливих щодо лістеріозу.

До групи ризику також належать люди зі зниженим імунітетом. Це ті, хто отримує хіміо- і гормональну терапію, має СНІД та цукровий діабет, люди похилого віку.

Загалом сприйнятливість до лістерій у людей невисока. Імунна система людини вміє боротися з цими бактеріями, не допускаючи розвитку хвороби.

Як можна заразитися хворобою

Джерелом лістерій є гризуни, сільськогосподарські тварини (особливо вівці, корови й свині), домашні і дикі тварини (бродячі коти і собаки), а також дикі птахи, зокрема, голуби. Тварини виділяють лістерії в зовнішнє середовище з випорожненнями, сечею, носовим слизом, молоком, навколоплідною рідиною.

Зараження людини в основному відбувається при контакті з інфікованими тваринами та птахами чи їх продуктами життєдіяльності (наприклад, під час догляду); при вживанні рибної або тваринної продукції без термічної обробки (сире молоко, сирокопчені ковбаси, сир, особливо, придбаний на стихійних ринках); через забруднені овочі та фрукти.

Перебіг лістеріозу

Хвороба характеризується ураженням центральної нервової системи, септичними проявами, абортами, маститами або перебігає у формі безсимптомного носійства. За першими симптомами вона схожа на харчове отруєння. У випадку прогресування хвороби страждає центральна нервова система (головний мозок). Тому важливо звернутись до лікаря, якщо з’явилися ознаки харчового отруєння: слабкість, озноб, підвищена температура, діарея, блювота. Іншою формою хвороби може бути ангінозно-септична, яка нагадує ангіну. У разі ураження нервової системи з’являються ознаки менінгіту, менінгоенцефаліту або абсцесу мозку.

Як вберегтися від недуги

Профілактика залишається найкращим методом боротьби з лістеріозом. Для профілактики лістеріозу важливо робити належну термічну обробку харчових продуктів (варіння, смаження, запікання), котра на 100% знищує лістерії.

  • Перед вживанням сирих овочів і фруктів потрібно ретельно їх мити, адже лістерії можуть бути на поверхні.
  • Не варто вживати пошкоджені плоди (падалицю, з тріщинами, розломами) — якщо лістерії були на їх поверхні або в ґрунті, вони могли проникнути всередину. Важливо, що розігрівання у мікрохвильовій печі, бланшування, розморожування при кімнатній температурі не вбиває мікроорганізми.
  • Варто мити овочі і фрукти відразу, принісши їх додому.
  • Особливістю лістерій є їх здатність розмножуватися в харчових продуктах навіть в умовах холодильника і морозильної камери.
  • При приготуванні їжі не розміщуйте сирі і готові продукти поруч. Не можна різати варені овочі для салату на дошці, де ви тільки що розрізали сире м’ясо. Сирі та готові продукти не можна зберігати на одній полиці в холодильнику.
  • Дотримуйтеся заходів особистої гігієни, мийте руки після відвідування вулиці, туалету та громадських місць.
  • Мийте руки перед вживання їжі. Використовуйте воду з перевіреною якістю.
  • Не купуйте продукти на стихійних ринках, де ви не можете бути впевнені в їх якості та належних умовах зберігання, транспортування, приготування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *