Через індивідуальні властивості організму температура може триматися на рівні 37,5 – 38°С або підвищуватися до 38,5 – 39°С і навіть більше.
Ще не відомо, грип у нас чи “банальна” ГРВІ, але якщо на термометрі 37,5°С і більше, болить голова і хилить на сон — можна не сумніватися: ми занедужали. А чому температура тіла взагалі підвищується? Від чого залежить її діапазон? І чи варто відразу збивати підвищену температуру протигарячковими засобами?
— Підвищення температури — нормальна реакція організму на інфекцію, — каже Олена Комар, лікарка-отоларингологиня. — Коли підвищується температура, активізуються захисні механізми імунітету. В одних людей через, наприклад, ту ж таки ГРВІ температура тримається на рівні 37,5 — 38°С, в інших — підвищується до 38,5 — 39°С і навіть більше. Це не означає, що в когось імунний захист слабший чи сильніший, йдеться лише про індивідуальну властивість організму.
А чи збивати температуру — залежить від загального самопочуття хворого. Деякі люди переносять підвищення температури досить легко. В інших скаче тиск, комусь дошкуляють судоми (таке, на жаль, нерідко буває з дітьми). Тут потрiбен iндивiдуальний пiдхiд, i застосування протигарячкових препаратiв може бути конче потрібним. Вживають їх, враховуючи вагу (в інструкції до більшості препаратів зазначено оптимальне дозування, наприклад, 10 мг на 1 кг ваги), особливо ретельно слід вираховувати дозу для хворої дитини. І не чекайте, що організм відреагує миттєво: температура може знизитися з 38,5 до 37,5°С за 30 — 40 хвилин, це нормально.
Універсальне ж правило при гарячцi — організму, що продукує тепло, треба допомогти активно втрачати його. Простими словами, подбати, щоб було чим пітніти: часто пийте, це може бути звичайна негазована вода кімнатної температури. Якщо температура невисока і хворий добре її переносить, цього цілком досить.
— Як довго може триматися підвищена температура?
— При сезонній ГРВІ, як правило, упродовж трьох днів — до тижня. Та часом температура повертається через кілька днів після того, як уже нормалізувалася. Це може свідчити про те, що, можливо, приєдналася бактеріальна інфекція. Якщо температура знову підвищилася, з’явилися нові симптоми, наприклад, кашель чи висип на шкірі, слід негайно звернутися до лікаря. Він у разі потреби призначить обстеження, що допоможуть визначитися з діагнозом.
— Чи завжди підвищена температура — ознака інфекції? Наприклад, людина не почувається застудженою, але на термометрі щоранку — 37,5°С, про що це свідчить?
— Ні, не завжди йдеться про інфекційну хворобу. Це може бути, наприклад, запальне хронічне захворювання. Потрібно звернутися до сімейного лікаря, він порекомендує, які аналізи здати, щоб розібратися, що в організмі не так.
— Підвищення температури може бути ознакою проблем із щитоподібною залозою. Наприклад, гіпертиреозу — коли вона виробляє надмір гормонів, — каже лікар-ендокринолог Андрій Дінець. — Тоді потрібні не протигарячкові засоби, а специфічні препарати, які призначить ендокринолог.
— Які народні засоби ефективні при підвищеній температурі?
— Це настій і чай з малиною, в ній містяться саліцилати (природний аспірин), — каже Олена Коб’юк, дослідниця народних методів оздоровлення, травознавчиня. — Причому малина не втрачає своїх властивостей після термічної обробки чи сушiння. Столову ложку сухих ягiд залийте склянкою холодної води, доведіть до кипіння та кип’ятiть п’ять хвилин, остудiть, процідіть і пийте кiлька разiв на день. Цей приємний на смак напій дуже помічний, хоч і не дає такого сильного ефекту, як таблетки.
Ірина Конторських, Експрес