Опубліковано: 2 Листопада, 2023. Переглядів: 2445


Що таке вірусний гепатит і як захиститися

В Україні щонайменше 5% людей інфіковані гепатитом С та 1,5% – гепатитом В.

Гепатит – це запалення печінки, як правило, вірусної природи. Окрім вірусів, гепатити також можуть бути спричинені деякими інфекційними і аутоімунними захворюваннями, дією токсичних речовин (алкоголю, наркотичних препаратів), а іноді – ліків. Про це повідомило Міністерство охорони здоров’я.

Типи гепатиту

Розрізняють п’ять типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, 90% людей із вірусними гепатитами не знають про своє захворювання.

Найнебезпечніші – гепатити В і С, вони найчастіше призводять до цирозу та раку печінки.

Як відбувається інфікування

Віруси гепатиту А та Е передаються, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, забруднені фекаліями інфікованої.

Наприклад, якщо людина із гепатитом не дотримується гігієни рук і готує їжу для інших.

Щоби уникнути інфікування, потрібно дотримуватися правил особистої гігієни, вживати термічно оброблену їжу, добре мити овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятити воду і не пити з відкритих джерел.

Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається через контакт слизових оболонок або пошкодженої шкіри з рідинами організму (переважно кров’ю) інфікованої людини.

Це може відбуватися під час незахищеного сексу, медичних і косметологічних процедур із використанням забруднених інструментів (хірургічні операції, стоматологічні втручання, гемодіаліз, татуювання, манікюр; вживання наркотиків; спільного використання індивідуальних засобів гігієни (зубних щіток, лез для гоління).

Можливе також вертикальне передавання від матері до дитини.

Як захиститися

Найкращою профілактикою гепатиту А є вакцинація. Для забезпечення тривалого захисту протягом п’яти-восьми років потрібні дві дози вакцини.

Також вакцинація є головним способом профілактики гепатиту В.

Відповідно до національного календаря профілактичних щеплень, усі діти мають отримати цю вакцину в першу добу після народження (ще у пологовому), а наступні дві дози – у два і шість місяців.

Безкоштовну вакцинацію дітей від гепатиту В в Україні запровадили у 2002 році.

Українці, народжені до 2002 року, здебільшого не мають захисту від хвороби, однак щеплення можна зробити і в дорослому віці.

Вакцини проти гепатиту С немає.

Тому, щоб уникнути інфікування, потрібно:

застосовувати бар’єрні контрацептиви (презервативи);

користуватися засобами разового (голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;

уникати контакту з біологічними рідинами інших людей;

якщо інструмент – багаторазового використання (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу) – належним чином його обробляти та, за можливості, стежити, щоб інструмент пройшов належну обробку.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading...