Опубліковано: 24 Вересня, 2023. Переглядів: 403


Чи законно затримувати чоловіків на вулиці під час вручення повісток: юрист оцінив дії воєнкомів

Восени 2023 року призов до армії в Україні триватиме, оскільки влітку депутати Верховної Ради підтримали законопроєкти щодо продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації.

Мобілізувати до Збройних сил можуть осіб як із бойовим досвідом, так і без нього, а також знятих і виключених з військового обліку, але визнаних придатними чи обмежено придатними до служби.

Вручення повісток може відбуватися, зокрема, й у публічних місцях. Чи мають право представники військкоматів затримувати громадян на вулиці, розповідає OBOZREVATEL.

Останнім часом у соцмережах поширюються повідомлення про те, що працівники військових комісаріатів затримують на вулиці чоловіків, які не бажають отримувати повістки.

Юристи пояснюють, що в дійсності представники ТЦК і СП мають право затримувати людей тільки в супроводі поліції і лише в тому випадку, якщо мало місце правопорушення.

Крім того, існують так звані уповноважені особи або патрулі, до яких входять поліцейські та нацгвардійці. Вони діють згідно із наказом або іншим документом коменданта, де мають бути вказані уповноваження таких осіб.

“Є дві окремі постанови, які визначають, що можуть робити ці уповноважені особи на період воєнного стану. Це стосується і роботи на блокпостах, і огляду житла та службових приміщень, і огляду речей особи”, – пояснив “РБК-Україна” адвокат Антон Маринич.

Затримання ж може відбутися, якщо мав місце певний злочин. Але якщо чоловік просто відмовляється отримувати повістку і навіть демонструє нервову та агресивну поведінку, це не є підставою для затримання, каже юрист.

Якщо ж затримують відверто незаконно, то один дзвінок до адвоката мало що вирішить – слід звертатися до кількох органів одночасно.

“Якщо має місце подібне затримання без скоєння злочину, скаржитись на дії працівників поліції в першу чергу можна в Державне бюро розслідувань. Також можна звертатися і в поліцію залежно від того, який склад працює: чи тільки ТЦК, чи це ТЦК і поліція одночасно. У випадку якщо є відверте порушення з боку представників правоохоронних органів, варто скаржитись в різні органи”, – пояснив Антон Маринич.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *