Виїзд за кордон чоловікам віком від 18 до 60 років заборонили в Україні за певними винятками після того, як РФ рано вранці 24 лютого 2022 року здійснила повномасштабне вторгнення на нашу територію.
Виїхати за кордон зможе ще одна категорія чоловіків. Йдеться про тих, чиї рідні забезпечували проведення антитерористичної операції на Донбасі або брали в ній безпосередню участь і загинули.
Про це розповів речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко в ефірі телемарафону.
Водночас для перетину кордону вони мають показати прикордонникам видані державними органами документи, які підтверджують те, що їхні рідні справді загинули під час безпосередньої участі в АТО або забезпечення її проведення, а також папери, які підтверджують сімейні зв’язки з жертвами.
“Прикордонники пропускають осіб, чиї рідні та близькі загинули під час безпосередньої участі в антитерористичній операції або ж забезпечували її проведення. До цього фактично ця категорія осіб, зокрема, йдеться насамперед про чоловіків-українців, не мали змоги перетинати кордон, хоча водночас надавалася можливість перетину кордону для осіб, чиї рідні та близькі загинули під час участі в Операції об’єднаних сил або ж під час дії воєнного стану”, – сказав Демченко.
В Україні з 24 лютого 2023 року запроваджено воєнний стан і загальну мобілізацію. Під час режиму воєнного стану військовозобов’язані не можуть залишати країну. Такими вважаються всі чоловіки віком від 18 до 60 років.
Згідно із законами України, залишати країну під час воєнного стану можуть ті, хто не підлягає мобілізації – через вік, стан здоров’я, особливі обставини, сімейні обставини або через свою професійну діяльність. А саме:
- Чоловіки віком до 18 та від 60 років
- Чоловіки віком від 18 до 60 років, які постійно проживають за кордоном і мають відповідні відмітки про це в паспорті.
- Виключені з військового обліку за станом здоров’я
- Чоловіки, яким дозволено виїхати за кордон за станом здоров’я (наприклад, на лікування)
- Чоловіки, яким дозволено виїхати за кордон за сімейними обставинами.
- Чоловіки призовного віку, які мають право на виїзд за кордон через професію
- Чоловіки, яким дозволено виїзд за кордон для допомоги Силам оборони у протистоянні РФ
- Військові, у яких є спеціальний дозвіл
- Чоловіки і жінки на державній службі
Крім того, за наявності відповідних документів покинути країну можуть держслужбовці, волонтери, багатодітні, ті, хто виїжджає на лікування, військовослужбовці, які вирушають на навчання.