19 серпня відзначають Яблучний Спас. У церковному календарі він позначений як велике свято – день Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. Цього дня Ісус Христос з’явився перед християнами в божественному світлі, знаючи про все, що трапиться з ним у майбутньому.
Як правильно відзначити Яблучний Спас, які читати молитви цього дня, а також яких традицій варто дотримуватися цього дня, читайте в матеріалі.
Преображення Господнє, яке в народі називають Яблучним Спасом, вважається одним із найбільших церковних свят і входить у цикл “дванадесятих” днів. Щорічно припадає на 19 серпня. Цьогоріч – на п’ятницю.
Дванадесяті свята присвячені подіям земного життя Господа Ісуса Христа і Пресвятої Богородиці. У Преображення Господнє прославляється поєднання божественного та людського начал в Ісусі Христі. На горі Фавор Спаситель розкрив себе як Бога, давши своїм учням одкровення слави Другої Особи Трійці (Христа), прихованої від очей чужих у земному житті. Тому свято Преображення має ще одну назву – Спас на горі.
Цього дня в церквах та храмах проводяться святкові служби, дзвонять дзвони. Віряни обов’язково відвідують богослужіння, ставлять свічку за здоров’я та моляться, щоб отримати Боже благословення. Також освячують яблука, за що в народі Преображення Господнє отримав назву Яблучний Спас.
Напередодні увечері, 18 серпня, в храмах служать всеношну. А вранці священнослужителі зачитують канони преподобних Косми Маюмського та Іоанна Дамаскіна.
Преображення Господнє припадає завжди на Успенський піст. Однак цього дня церква дозволяє певне послаблення в їжі. Можете додати до святкового столу страви з риби та вино. В давнину було прийнято їсти плоди з нового урожаю. Найважливіше першими спробувати освячені яблука. Також ними пригощають своїх родичів і знайомих, а ще печуть з яблук смачні пироги.
Православна церква категорично забороняє на Преображення Господнє:
– пліткувати, сваритися;
– заздрити та ображатися;
– засмучуватися через дрібниці та перебувати в зневірі;
– важко фізично працювати.
Також не рекомендується займатися рукоділлям і домашніми справами. А ще до того, як яблука освятять у храмі, їх не дозволялося їсти.
Цю молитву потрібно обов’язково прочитати на Преображення Господнє:
Владико Христе Боже, Ти Своїми стpacтями мої стpaждaння зцiлив і paнaми Твоїми мої paни вилiкував. Даруй мені, що багато проти Тебе згpiшив, сльoзи кaяття, поkyти і навернення. Змішай моє тiло із пахощами жuвотвoрного Тiла Твого і насолоди душу мою Твоєю чесною кpoв’ю від гіркоти, якою напoїв мене воpог.
Піднеси до Тебе моє сеpце і розум, які схилилися додолу, і виведи від прірви пoгuбeльної, бо не маю покaяння, не маю зворушення, не маю слiз потіхи, які підносять дітей до їхнього спадкоємства. Сеpце затверділо і отуманився розум мій у житейських пpистpacтях, тож не можу споглянути на Тебе у нeмoчі моїй, не можу зігрітися сльoзами любові до Тебе.
Але Владико Господи Ісусе Христе, скарбе доброти і благодатей, даруй мені всеціле й правдиве покаяння і смирення та сеpце ревне, щоб знайти Тебе. Даруй мені благодать Твою і віднови в мені образ Твій та повсякчасне провадження мене Твоїм Святим Духом. І хоч я залишив Тебе – не залиши Ти мене. Вийди, щоб знову знайти мене, поверни на пасовисько Твоє і залічи мене до овець вибраного Твого стада. Нагодуй мене з ними поживою Твого жuвотвоpного й вічного Слова і Божественних Твоїх Таїнств, – за моїми благаннями і молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих Твоїх. Амінь.