Вілли в Європі, дорогі квартири і люксові автомобілі… Військкоми шалено багатіють під час війни і уникають за це реального покарання.
В Україні триває масштабна перевірка територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Вона розпочалася на фоні гучних скандалів і скарг від громадян на вседозволеність військових комісарів та незаконне їх збагачення під час війни.
Глава держави анонсував нові справи щодо посадовців ТЦК та СП і заявив, що на особливому контролі перебуває 11 областей. Щоправда, не уточнив, про які саме мова.
“ЗАРОБИВ” 188 МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ
Активно і раптово перевіряти роботу військкоматів правоохоронні органи почали після гучного скандалу з уже колишнім начальником Одеського обласного ТЦК та СП Євгеном Борисовим. Його підозрюють у незаконному збагаченні у час війни на 188 мільйонів гривень та порушенні порядку несення служби. Нещодавно ексвійськкома взяли під варту на два місяці з можливістю внесення застави у розмірі 150 мільйонів гривень.
У центрі корупційного скандалу військком Борисов опинився наприкінці квітня, коли з’явилася інформація про те, що він збагатився на оформленні так званих білих квитків за відстрочку від мобілізації. Щоб уникнути призову, чоловіки віддавали полковникові від 8 до 9 тисяч євро. Згодом з’ясувалося, що у час війни він оформив на свою матір розкішну віллу в іспанській Марбельї загальною вартістю 3,95 мільйона євро, а на дружину — приміщення в одному з елітних офісних центрів цього ж міста. Також у власності родини з’явилися три автівки класу “люкс”. За підрахунками правоохоронців, Борисов за останні півтора року “заробив” щонайменше 4,6 мільйона євро, що еквівалентно його зарплаті за 260 років військової служби.
Ще не вляглися пристрасті довкола Борисова, як на Одещині викрили ще одного багатого працівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Йдеться про Єгора Смирнова з міста Южного, який водночас є депутатом місцевої ради і за час повномасштабної війни збагатився щонайменше на мільйон доларів. Щодо Смирнова також розпочато кримінальне провадження. А поки правоохоронні органи збирають і перевіряють факти зловживань, його відправили в одну з бригад, що виконує бойові завдання на передовій. Принаймні про це офіційно повідомив Одеський обласний ТЦК та СП. А тим часом мешканці Южного зауважують у соцмережах, що Смирнов зараз не на фронті, а в рідному місті.
Також Державне бюро розслідувань відкрило кримінальне провадження щодо керівника Дніпропетровського обласного ТЦК та СП Анатолія Пікала. За даними ДБР, у час війни він придбав майна на понад 350 тисяч доларів. Зокрема, військком зареєстрував на свого батька кілька автомобілів і дві квартири у Дніпрі, а на члена родини — підприємство.
“Варто згадати й про військкома із Запоріжжя, який організував схему збагачення для свого оточення, а саме — підвищені військові виплати для наближених осіб, — каже Ольга Чиканова, речниця Державного бюро розслідувань. — Повідомлено про підозру й начальнику одного з районних територіальних центрів комплектування Краматорського району та його спільнику, які оформлювали “липові” документи для виїзду за кордон. Встановлено, що знайомий військкома підшукував “клієнтів”, які за гроші бажали виїхати з України.
А на Закарпатті викрито начальника одного з відділів Ужгородського районного територіального центру комплектування, до речі, уродженця Росії, який змушував солдатів будувати йому маєток. Земельну ділянку під новобудовою він купив та оформив на родича, щоб уникнути відповідальності.
І таких прикладів можна навести чимало. На роботу територіальних центрів комплектування надійшло 2300 скарг від громадян. Співробітники ДБР спільно з іншими правоохоронцями аналізують досвід служби працівників ТЦК, репутацію, інформацію у публічному просторі, звернення громадян. Від початку повномасштабної війни розслідуємо 112 справ щодо посадовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. За результатами цієї роботи 15 обвинувальних актів вже направлено до суду”.
“ВІДМАЗАВ” ВІД ВІЙНИ — ОТРИМАВ ШТРАФ
Активісти громадської організації “Правовий контроль” зібрали інформацію про середню вартість послуг, які встановили співробітники ТЦК для військовослужбовців, котрі хочуть уникнути мобілізації. За їхніми даними, щоб мати можливість виїхати за кордон через систему “Шлях”, доведеться заплатити від 5 до 7 тисяч, за термінове “лікування” за кордоном — від 7 до 10 тисяч доларів. А щоб отримати дозвіл на виїзд як діяч культури або спортсмен, треба викласти від 10 до 12 тисяч. Так званий білий квиток про військову непридатність обійдеться від 10 до 20 тисяч доларів. В останньому випадку можна навіть залишатися у межах України й не боятися отримати повістку серед вулиці.
За результатами онлайн-опитування, яке проводили соціологи Active Group на тлі скандалу з одеським військкомом Борисовим, 67,8% респондентів сказали, що військовозобов’язані чоловіки в Україні можуть запросто відкупитися від мобілізації у більшості військкоматів. На питання, що потрібно зробити з хабарниками у військкоматах, 43,3% відповіли — “посадити у в’язницю”, а 39,7% запропонували відправити їх на війну.
— Така ситуація створилася тому, що, як кажуть у народі, риба гниє з голови, — коментує Ростислав Кравець, правознавець. — Якщо високе керівництво Міноборони демонструє різні корупційні схеми на кшталт закупівлі яєць для військових по 17 гривень і залишається непокараним, то, звичайно, і в значно нижчих за рангом керівників та їхніх підлеглих виникає спокуса також робити те саме на місцях. Для того, щоб подібних зловживань не було, потрібно насамперед дотримуватися умов законодавства й припинити цю дику мобілізацію, коли хапають на вулиці всіх підряд чоловіків та везуть до ТЦК.
Мобілізація і військовий облік мають відбуватися винятково в межах чинного законодавства. І працівники ТЦК не повинні вигадувати собі якісь нові правила, щоб зловживати службовим становищем. На жаль, на сьогодні не винесено жодного вироку військкомам за незаконне збагачення під час війни. Органи досудового розслідування фіксують і розплутують ці злочини дуже мляво. Переконаний, що вироку одеському військкому Борисову не побачимо ще декілька років та й сумніви беруть, чи взагалі його оголосять.
— По всій Україні викриваються факти, коли військкоми підробляють документи про непридатність певних осіб до несення військової служби, сприяють перетину кордону, — додає юрист Олександр Золотухін. — Під час воєнного стану та загальної мобілізації відкрилося велике поле для зловживань не тільки з боку працівників ТЦК, а й членів військово-лікарських комісій. Ви заїдьте у будь-яке село, особливо у віддаленому районі, то в кожній другій хаті скажуть, хто відкупився від мобілізації, а хто не зумів. Чому тільки тепер за вказівкою президента почалися масові перевірки? А хіба раніше про це не знали правоохоронні органи? Пахне таким собі популізмом.
Юристи зауважують, що за подібні правопорушення військкомів законодавством передбачено доволі суворе покарання — аж до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. І в період воєнного стану не повинно бути жодних умовних термінів чи штрафів, а тільки реальне ув’язнення. Натомість на практиці суди виносять сміховинні покарання військкомам. Наприклад, на Львівщині керівника військкомату оштрафували… на 3110 гривень за перевищення службових повноважень. Він, перебуваючи на керівній посаді, за однією схемою протягом 2022 року виключив з військового обліку 40 осіб. Причому проти нього було заведено не кримінальну, а адміністративну справу. То, може, вже пора всім зрозуміти, що в країні йде страшна війна й на ній не повинен ніхто наживатися?! І що відповідальність за скоєні правопорушення, зокрема військкомами, має бути набагато жорсткішою, аніж у мирний час.
Микола Заверуха, Експрес