Приблизно 174 тисячі квадратних кілометрів із загальної площі держави забруднені вибухонебезпечними предметами й потребують розмінування.
В ООН заявили, що для розмінування України внаслідок вторгнення РФ, знадобиться операція, яка подібна до очищення Європи від вибухонебезпечних речовин після Другої світової війни.
“Потрібно до 300 мільйонів доларів США на рік протягом наступних п’яти років, щоб знешкодити протипіхотні міни, які завдають найбільшої шкоди економіці України”, — сказав голова відділу протимінної діяльності Програми розвитку ООН Пол Хеслоп.
“Унаслідок російської агресії щонайменше 174 тисячі квадратних кілометрів нашої території забруднено вибухонебезпечними предметами й потребує проведення заходів розмінування. Це становить 30% загальної площі держави, — розповіли “Експресу” в Міжрегіональному центрі гуманітарного розмінування та швидкого реагування ДСНС України. — Зокрема, потребують очищення приблизно 13,5 тисячі квадратних кілометрів акваторій річок, водойм та водосховищ України, прибережних акваторій Азовського та Чорного морів, гідротехнічних споруд та морських портів”.
— За п’ять років, як це прогнозують в ООН, провести всі роботи неможливо, — каже Ігор Молодан, експерт Асоціації саперів України. — Передусім розміновуватимуть об’єкти інфраструктури, житло людей, місця відпочинку. У другу — місця, де ведеться господарська діяльність, зокрема поля. І лише після цього почнеться розмінування водних об’єктів, лісів, лугів тощо. Це затягнеться на десятки років.
Варто врахувати, що під час наступу буде використано й сотні тисяч боєприпасів. Згідно зі статистикою, приблизно 25% боєприпасів з різних причин не спрацьовують. Тож їх також треба буде знешкоджувати. Та й невідомо, яка площа буде замінована на ще окупованих територіях України.
— Не існує у світі досвіду з розмінування такої великої території, — розповідає Віталій Кучеренко, засновник компанії гуманітарного розмінування деокупованих територій. — Скажімо, Хорватію розміновують з 1995 року й роботи досі не завершені. Це при тому, що інтенсивність бойових дій там була значно менша і не застосовувався такий широкий спектр озброєння, як в Україні.
— А скільки коштів потрібно буде на розмінування України?
● І. Молодан:
— За попередніми даними, приблизно 15 мільярдів доларів. Щоб за п’ять років розмінувати Україну, потрібно з усього світу зібрати всіх саперів і техніку. Однак це — нереально. Адже є чимало територій, котрі досі заміновані (Хорватія, Камбоджа, Афганістан). Тепер там працює чимало саперів.
У середньому за добу група саперів може розмінувати площу розміром 12 сотих. Це дуже мало. Звичайно, таких груп буде небагато і за день можна буде обстежити декілька гектарів. Але в нас заміновано тисячі гектарів. Ще варто враховувати й те, що роботи з розмінування можна проводити лише в теплу пору року. Ніхто під снігом не шукатиме міни.
● В. Кучеренко:
— Так, Україні бракує саперів для гуманітарного розмінування. Разом з військовими та ДСНС їх нараховується приблизно дві тисячі. Ще є майже тисяча приватних саперів. Наявність таких фахівців — це більш нагальна проблема, аніж наявність коштів на розмінування.
Богдан Куфрик, Експрес