Кліща необхідно видаляти з тіла правильно. Не можна тиснути, заливати олією або спиртом і виривати. Про це повідомив Центр громадського здоров’я.
Іксодові кліщі небезпечні, оскільки можуть переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин.
Кліщі найбільш активні у квітні-червні і серпні-жовтні.
Де бувають кліщі
Зустріти кліща можна в лісі, парку чи сквері, газоні. Найчастіше вони сидять у траві на висоті 20-60 см і лише зрідка потрапляють на невисокі кущі.
Спочатку кліщ чіпляється до одягу.
Коли ви припиняєте активно рухатись, нападник починає шукати місце, де “присмоктатись” і повільно переміщується знизу вгору. Це може тривати від 30 хв до трьох і більше годин, або навіть кількох днів.
Кліщ може триматися на тілі до 12 діб.
Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через два-три дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах.
Якщо виявили кліща на тілі: алгоритм дій
Одразу зверніться до лікаря, якщо є така можливість. У травмпункті вам допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій.
Якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно.
За допомогою “кліщосмика” – спеціального пристрою для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках.
Притисніть пристрій до шкіри, підсуньте під кліща, акуратно розхитайте кліща з боку в бік (адже хоботок міцно тримається в ранці), а тоді повільно викрутіть (крутити можна в будь-який зручний для вас бік).
Якщо такого пристрою немає, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі – без ривків.
Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою.
Після видалення кліща ранку змастіть антисептиком, а руки вимийте з милом.
Протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом. Щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, – негайно зверніться до лікаря.