Опубліковано: 15 Червня, 2023. Переглядів: 257


Біженці, які рятуються від вибухів і повені: “Ми втратили все. Але раді, що залишились живими” (ФОТО)

Вони не хочуть надовго покидати домівки. Стежать за інформацією, щоб визначити, коли можна буде повернутись.

Щодня до Львова прибувають евакуаційні потяги із Запоріжжя й Покровська Донецької області, а через день — із Херсона.

Я дізналась історії українців, які змушені були покинути рідні міста та села.

…З херсонського потяга виходить жінка з дитиною на руках, її чоловік виносить візочок і валізи.

“Ми пережили окупацію. Не брали російські паспорти, не співпрацювали з ворогом, — каже 36-річна Христина (в її вухах — тунелі жовтого й блакитного кольорів). — Ми вірили, що ЗСУ скоро звільнять Херсон, це допомагало триматись упродовж майже дев’яти місяців окупації. Але те, що сталося після підриву Каховської ГЕС, виявилось страшнішим”.

Будинок Христини й Андрія затопило за лічені години, встигли забрати лише найважливіші речі й двох котів.

“Ми втратили все, — зітхає Христина. — Але раді, що залишились живими!”

Подружжя везе до мукачівської клініки п’ятирічну донечку на обстеження — у неї ДЦП.

/storage/2023/06/15/image/md_4dhW_08-avt-1.jpeg

“Після підриву Каховської ГЕС на вокзалі побільшало людей, які приїжджають з різних областей”, — каже Валентин Бордун.

Ще на початку повномасштабного вторгнення він з однодумцями організував ВО “Медико-психологічна допомога” — об’єднання лікарів, психологів і звичайних волонтерів, які допомагають тим, хто прибуває евакуаційними поїздами.

За цей час до ВО звернулось 16 тисяч пасажирів за наданням первинної домедичної допомоги (зокрема, у зв’язку з отруєнням, проблемами з тиском, нападами бронхіальної астми), приблизно 11 тисяч осіб отримали кризову консультацію психолога.

“Херсонці не хочуть надовго покидати домівки, стежать за інформацією про рівень води, визначаючи, коли можна буде повернутись”, — каже Валентин (він працює лікарем-інтерном, а після зміни в лікарні волонтерить).

Але у деяких пасажирів попереду ще довгий путь. Як у 73-річного В’ячеслава Халімовича, який щойно прибув потягом з Миколаєва. У чоловіка пухлина 12-палої кишки, він прямує на лікування до Німеччини.

“У Миколаєві дуже важко, — ділиться пан В’ячеслав. — Почались перебої з водою та світлом. Електрики працюють безперервно добами: що москалі руйнують, вони відновлюють. Розумію, як це важко, адже пропрацював 50 років інженером-електриком”.

/storage/2023/06/15/image/md_eoPW_08-avt-2.jpeg

Серед новоприбулих і жінка з трьома підлітками й собакою. Знайомимося.

“Ми із Запоріжжя, у нас тривоги звучать безперервно: одна закінчується, інша починається, — каже 64-річна пані Лідія. — Почались і перебої з водою. Дуже переживаємо, що буде з атомною електростанцією в Енергодарі. Тож вирішила відвезти у Карпати онуків і Джекі. Пес уперше їхав у потязі. Дуже стресував, тепер відмовляється їсти”.

Волонтери ведуть колону з кількох десятків осіб до одного з поштових відділень.

“Тут видають одноразову фінансову допомогу, — пояснює Геннадій, волонтер ВО “Медико-психологічна допомога”. — Діти до 18-річного віку й особи з інвалідністю отримують по три тисячі гривень, дорослі — по дві тисячі”.

Волонтери також допомагають відновити документи тим, хто їх втратив.

Волонтери підводять незрячого чоловіка, його пропускають без черги. 44-річний Анатолій працював будівельником, зір втратив унаслідок травми.

“Я з Кам’янки-Дніпровської (це неподалік Енергодара, де стоїть ЗАЕС), з березня минулого року місто перебуває в окупації, — розповідає чоловік. — Там дуже страшно, орки весь час бомблять, стріляють, ґвалтують місцевих жінок… А я вирвався завдяки добрим людям — їм дивом вдалось мене вивезти”.

Попереду у пана Анатолія — дорога у Німеччину, там йому нададуть прихисток.

Ще одна група новоприбулих — з Покровська (Донецька область), вони квапливо виносять з вагона валізи.

“Спершу окупанти підірвали греблю Карлівського водосховища, звідки ми отримували водопостачання, а тоді — ще й Каховську ГЕС. Тож місто залишилось без води, — каже 27-річна Тетяна. — А віднедавна ще й почались перебої зі світлом”.

Тетяна, як і більшість інших біженців, не має плану на те, що робитиме надалі.

“Головне, що ми нарешті відчули себе в безпеці”, — каже жінка.

Лариса Пецух, Експрес


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *