Опубліковано: 10 Червня, 2023. Переглядів: 1359


На заході України через невчасно виявлений вірус герпесу померла 37-річна жінка

Пацієнтка зверталась до неврологів та інших спеціалістів, проходила обстеження й лікування, а тим часом вірус герпесу призвів до розвитку енцефаліту…

Після пандемії ковіду почастішали випадки розвитку нетипових важких ускладнень, які провокує герпетична інфекція. У результаті розвивається вірусний енцефаліт — запалення головного мозку.

Вилікувати таких пацієнтів можна, твердять спеціалісти, важливо вчасно діагностувати важку хворобу. То який зв’язок між ковідом, герпесом та енцефалітом?

— Почнімо з того, що є багато вірусів герпесу, зокрема, герпес 1 — 2 типів (що проявляється на губах та статевих органах), цитомегаловірус, вірус герпесу, який викликає вітрянку, вірус Епштейна — Барр, герпес 6 типу, — розповідає Таміла Алексанян, завідувачка діагностичного відділення Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні. — Більшість цих збудників передаються повітряно-крапельним шляхом і потрапляють в організм людини переважно в дитячому віці, спричиняючи, зокрема, розвиток вітрянки, інфекційного мононуклеозу.

Крім того, вірус герпесу може не проявлятися симптоматично чи призвести до розвитку легкої застуди. Але в кожному випадку, потрапивши в організм людини, він залишається там назавжди.

У дорослому ж віці за умов погіршення роботи імунної системи, сильних стресів, фізичних та психологічних травм цей вірус може активізовуватись і призвести до розвитку різних недуг, зокрема, оперізувального лишая.

Зауважу, що після епідемії ковіду почастішали випадки розвитку вірусного енцефаліту. Збудником цієї важкої й небезпечної для життя людини хвороби є віруси герпетичної групи та інші віруси, зокрема, й ентеровірус.

— Які шанси на одужання у таких випадках? 

— Ще років 20 тому вірусний енцефаліт майже завжди призводив до смерті. Але відколи з’явились нові методи обстежень (КТ, МТР) й противірусні та інші препарати, необхідні для лікування цієї недуги, вдається врятувати значну кількість пацієнтів.

Найголовніше при тім вчасно почати лікування. Тому до таких дій вдаються навіть на стадії підозри про розвиток енцефаліту — ще до встановлення діагнозу. Головне в таких ситуаціях — не втрачати час!

— Але нещодавно через цю недугу у Львові померла жінка…. 

— У січні (невдовзі після перенесеного ковіду) в 37-річної киянки розвинулись тривожні симптоми: гарячка, біль голови, блювання, затруднене ковтання, затруднена мова, нечітка свідомість. Протягом двох місяців вона зверталась до неврологів та інших спеціалістів, проходила обстеження й лікування, але правильний діагноз так і не поставили. У хворої навіть запідозрили істерію й скерували до психіатра.

Всередині весни вона приїхала в гості до батьків на Львівщину. Стан жінки був важким, тож її негайно госпіталізували. До нас вона потрапила у вкрай важкому стані: не могла ковтати й розмовляти. До таких наслідків могла призвести, зокрема, пухлина головного мозку. Але ми запідозрили вірусний енцефаліт і почали відповідне лікування, а після стабілізації стану пацієнтки провели спинно-мозкову пункцію і виявили у хворої вірус герпесу.

На фоні лікування стан хворої почав покращуватись — вона стала ковтати й потроху розмовляти. Зізнаюсь, ми були впевнені, що вдасться врятувати її життя… Але вірус герпесу 1 — 2 типів, саме той, що проявляється на губах, призвів до розвитку енцефаліту, який знищив клітини головного мозку — це згодом показав результат МРТ.

— Яку вікову категорію зазвичай вражає вірусний енцефаліт?

— Хворіють у будь-якому віці, зокрема й маленькі діти. Педіатри пов’язують розвиток нетипових важких перебігів вірусного енцефаліту з епідемією ковіду.

Нерідко ця недуга розвивається у першокурсників на фоні стресів, дезадаптації, поганого харчування та нервувань через сесію. Але в таких випадках вони потрапляють до нас вчасно, бо студенти одразу викликають карету “швидкої” й хворого везуть до інфекційної лікарні.

Гірше, коли при розвитку вірусного енцефаліту тривалий час не встановлюють діагноз і хворі потрапляють до непрофільних медичних закладів. Останнім часом нас нерідко викликають до реанімацій інших лікарень, де хворі перебувають у важкому стані й не можуть бути транспортовані. Допомогти вдається не завжди, зокрема, цьогоріч від вірусного енцефаліту померла й 60-річна пацієнтка.

— Як врятуватись? Які профілактичні дії? 

— На жаль, профілактики в таких випадках немає. Важливо відразу ж звернутись до інфекційної лікарні, якщо розвинулись гарячка, біль голови, блювання.

Лариса Пецух, Експрес


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *