Опубліковано: 10 Червня, 2023. Переглядів: 333


Плодовим деревам загрожує білий американський метелик. Чим небезпечний цей шкідник і як з ним боротися?

На Волині запроваджено карантинний режим на понад 44 тисячах гектарів через американського білого метелика.

Фахівці кажуть: це надзвичайно агресивний шкідник, який може вражати понад 250 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур. Гусениці можуть повністю “оголити” плодове дерево 10 — 15-річного віку за декілька днів.

Та найбільше він полюбляє яблуні, горіхи, груші, сливи, вишні.

— Батьківщина американського білого метелика — Північна Америка, — розповідає Світлана Климчук, в. о. начальника управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області. — В Європу, а саме в Угорщину, його завезли з вантажем наприкінці 1939 року. У 1952 році цього шкідника вперше виявили на Закарпатті. Після цього поступово він розповсюдився в інших областях країни. На Волині американського метелика вперше виявили у 2019 році.

За сприятливої погоди, при температурі плюс 20 — 25 градусів та вологості 70 — 80%, він швидко розмножується. Також може поширюватися на значні відстані. Гусениці метелика можуть переноситися повітряними потоками на 25 — 40 кілометрів.

— Який вигляд має цей шкідник? Як його розпізнати на дереві? 

— Зазвичай забарвлення крил метеликів білосніжне, але іноді трапляються комахи з чорними або темно-коричневими плямами на крилах. Комаха розвивається у 2-х поколіннях: перше з’являється у травні, друге у середині липня — на початку серпня. Одна самиця метелика може відкласти 400 — 800 яєць на нижній частині листків, покриваючи їх прозорим пушком. Через 5 — 10 днів з яєць з’являються гусениці й починають пошкоджувати листя, залишаючи від нього тільки грубі прожилки. Гусениці, відроджені з однієї кладки яєць, можуть повністю “оголити” плодове дерево 10 — 15-річного віку за декілька днів. Це призводить до ослаблення дерева і навіть може спровокувати його загибель. Тож, якщо ви помітили на дереві майже знищені листки й павутинні гнізда, то на ньому оселився американський метелик.

— Як боротися з цим шкідником? 

— Одним з екологічних методів боротьби у населених пунктах є агротехнічні заходи — це зрізання та спалювання гілок з гніздами метелика у спеціально відведених місцях. Якщо дерева дуже високі, можна зробити факел і спалити на дереві ці гнізда. Також потрібно очистити дерева від нашарування кори та обробити стовбури вапном. Проти цього шкідника можна застосовувати й відповідні інсектициди або біологічні препарати. А ще американського білого метелика можна виловлювати за допомогою феромонних пасток та ловчих поясів.

Юля Томчишин, Експрес


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading...