В Україні з 1 липня повернуть ПДВ на пальне у розмірі 20%. Скільки коштуватиме бензин влітку і чи спровокує його ціна новий виток інфляції, розбирався UBR.ua.
В Україні від початку повномасштабної війни діє знижений ПДВ на паливо на рівні 7%. Бізнес заявляє, що не сплачувати такі податки та ризикувати тіньовими схемами – просто невигідно. Влада ж вважає, що “тінь” тільки зростає і недоотримані податки обчислюються мільярдами.
Повернення довоєнного ПДВ у 20% – його фактичне зростання утричі. Чи може з 1 липня ринок палива в Україні піти в “тінь”, продукція – зрости в ціні, курс долара “скаканути” і чому ще й машини почнуть ламатися частіше – читайте детальніше.
Яка ситуація на ринку палива в Україні зараз
Згідно із законом Верховної Ради №2120-IX від 15 березня 2022 року, акциз на паливо було скасовано, а ПДВ знижено з 20% до 7% у зв’язку з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну. Ставку акцизного податку на бензини моторні, важкі дистиляти та скраплений газ встановили у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів.
З 30 вересня набув чинності новий закон 2618-IX , згідно з яким повернули акциз на бензин, дизель та біопаливо у розмірі 100€/1000 літрів, на газ – 52€/1000 літрів. Також у проекті закону було прописано, що ПДВ у 7% діятиме не довше, ніж до 1 липня 2023 року.
“Норма про повернення ПДВ була закладена ще восени“, – підтвердив директор Консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн.
ПДВ має повернутися до старих показників з 1 липня, хоча передумов з економічної точки зору для цього немає, вважає гендиректор мережі АЗС SunOil, президент Асоціації операторів ринку нафтопродуктів (АОРН) Леонід Косянчук.
“Нічого хорошого у цій новині немає. Гетманцев продовжує руйнувати економіку країни“, – каже Косянчук.
Сам голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики жодних проблем не бачить.
“Тут нема чого коментувати, тому що це рішення вже погоджено“, – заявив у розмові з UBR.ua Данило Гетманцев.
Як змінився ринок палива зі зниженням ПДВ
Ринок палива в Україні збалансований на межі перенасичення, зазначає Леонід Косянчук. Економіка України поки що не відновилася, що логічно в умовах війни.
“Сьогодні дуже низьке споживання палива. Його завозили ще за минулими цінами та акцизами. Зараз ринок трохи просів, також почали завозити за новими. Споживання немає, а витрати на зберігання є. Чим довше лежить, тим більше воно може подорожчати”, – розповів Косянчук.
Хороша новина для споживачів, за словами очільника мережі SunOil, у тому, що ринок ще трохи просяде. Але лише до повернення 20% ПДВ із липня.
Зараз за чинного ПДВ у 7% схеми ухилення від податків зникли, зазначає Сергій Куюн. Вигідніше не ухилятися – у цьому, за його словами, тепер немає сенсу.
“Втрати держави не були пропорційні. Не можна сказати, що отримали втричі менше зборів від ПДВ. Навпаки, бізнес із тіні вийшов. Тепер може повернутися назад у тінь“, – каже Куюн.
А ось Данило Гетманцев не згоден з такою думкою, заявивши, що “на жаль, це неправда“.
Ми спостерігали зростання ринку тіньового палива у 2022 році – збільшення кількості так званих “бочок”. Недоплати з боку нафтотрейдерів, у тому числі нафтовиробників. Якщо йдеться про невикористання в “скрутках” – їх справді було менше, але це питання не ставки ПДВ, а хорошої роботи податкової ”, – наголосив Гетманцев.
Скільки держава недоотримала прибутку з ПДВ на пальне
За словами Гетманцева, можна точно оцінити, скільки держбюджет недоотримав за час дії ПДВ на рівні 7%.
“У 2022 році недоотримання внутрішнього ПДВ становило 6,7 млрд. грн. За той же період недоотримання ПДВ на імпорт досягло 24,7 млрд. грн.“, – поділився даними Гетманцев.
З подібними цифрами схильний не погоджуватись Сергій Куюн.
“Не можна так сказати. Тому що ПДВ – дуже криміналізований податок. Існує багато схем з ухилення, за липовими касовими чеками, наприклад. Держава не могла ефективно протистояти цим схемам “, – каже Куюн.
Скільки коштуватиме бензин в Україні влітку
Як говорилося вище, з 1 липня ПДВ та акцизи на паливо повернуть до довоєнних показників. Після цього ціни на бензин, дизель та автогаз неминуче зростуть. Але зростання відбуватиметься непропорційно, каже Куюн.
“Коли ми говоримо про повернення старих тарифів – ми говоримо фактично про їхнє зростання“, – попереджає Куюн. За його підрахунками на кінець березня, зростання цін становитиме:
бензин – на 11,2 грн/л;
дизель – на 7,7 грн/л;
автогаз – на 2,6 грн./л.
Глава АОРН (Асоціації операторів ринку нафтопродуктів) Леонід Косянчук вважає, що з липня ціни на паливо в Україні очікує стрибок, аналогічний наприкінці квітня минулого року, коли країна зіткнулася з гострим дефіцитом палива після ракетних атак росії по НПЗ та нафтобазах. Його нові припущення приблизно збігаються з розрахунками Куюна.
“Берете нинішню ціну і додавайте одразу 10-11 грн на бензин, 7-8 грн – на дизель та 3,5 грн – на газ“, – озвучує цифри Косянчук.
Як зростання цін на пальне вплине на інфляцію в Україні
Паливна складова впливає на широкий спектр товарів, проте вона не може спричинити надто великих коливань, запевняє Сергій Куюн.
“Це привід для спекуляцій – вішають все на пальне. Якщо паливо в собівартості товару для виробника подорожчає, наприклад, на 2%, то ціни чомусь зростають при цьому на 10%”, – дивується Куюн .
Леонід Косянчук категорично не погоджується. У всіх послугах і товарах є транспортна складова, а це ціна на нафтопродукти, нагадує глава мережі АЗС SunOil.
“Нині на всі ціни суттєво дорожчі. Але з нового 2023 року нафтопродукти завжди дешевшали, чого не можна було сказати про продукти. А зараз ціна продуктів злетить до хмар“, – прогнозує Леонід Косянчук.
Скільки коштуватиме гривня до долара після повернення ПДВ у 20% – велике питання, зазначає експерт. “Спровокує інфляцію – це все, що вигадали чиновники“, – констатує він.
Що бізнес пропонує замість повернення 20% ПДВ
Бізнес ініціюватиме концепцію проти повернення ПДВ у розмірі 20%, розповів Сергій Куюн.
“Замість цього пропонуємо зростання акцизів – нехай вони будуть вищими, а ПДВ на рівні 10%, наприклад. Держава набагато краще збирає акцизний збір, ніж ПДВ“, – говорить Куюн.
Данило Гетманцев відреагував на таку пропозицію і запевнив, що влада завжди готова до діалогу. Але розраховувати, що питання вдасться вирішити швидко – тобто до повернення ПДВ у 20% – навряд чи можливо.
“Ми можемо обговорювати різні варіанти, але це питання глибокої економічної, навіть математичної дискусії. Бізнес може подавати свої пропозиції – у Мінфіні їх обов’язково розглянуть“, – пропонує Гетманцев.
Чи чекає на Україну тінізація ринку палива
Чим більші податки, тим більше мотивація не платити їх, нагадує Куюн. Ризик відходу бізнесу в тінь у разі повернення ПДВ – високий.
“20-30% у тіні – це тільки фальсифікатне паливо. Плюс продають через податкові ями. Схеми – скрізь, всі це розуміють, держава навіть не здатна підрахувати, скільки вона насправді втрачає на цьому”, – резюмує Куюн.
Леонід Косянчук зазначає, що тінізація буде не настільки очевидною. Клята московщина знищила в Україні нафтопереробку, тому ринок залежить від імпорту більш ніж на 90%, а його якраз простіше контролювати.
“Чи частка тіньового ринку збільшиться, важко сказати. З одного боку, нічим “розбадяжувати”. З іншого боку – підвищення податкового тиску провокує ухилення від сплати податків по всьому світу”, – каже голова мережі АЗС SunOil .
При цьому Косянчук додає, що “в Україні – винахідливі люди“, які завжди можуть знайти шляхи для роботи в тіні.
“Це удар по техніці – ми дешевше заправлятимемо, а потім ремонтуватимемо машини за божевільні гроші “, – попереджає Косянчук.
“Питання боротьби з тінізацією ринку палива лежить виключно в діяльності правоохоронних органів, а не в зниженні оподаткування. На жаль, тіньовий ринок виріс, незважаючи на те, що діяли нормальні акцизи. Це дані нафтогазової асоціації, яка включала 360 заправок. Не говорячи про мінімізацію МПЗ (мінімальне податкове зобов’язання), підприємці ухилялися від системного оподаткування”. – зауважує голова податкового комітету Верховної Ради.