В Україні найпопулярніша купюра серед фальшивомонетників – 500 грн, розповідають у НБУ.
Саме її найчастіше підробляють. Найменше фальсифікують банкноти невеликого номіналу: робити підробки дорого, і тому фальшивка 50 грн може себе не окупити.
Про це йдеться у матеріалі.
Що цікаво, рідко також підробляють і найбільшу купюру в 1000 грн: мабуть, шахраї не мають достатньої кількості необхідного сучасного обладнання. У 92% випадків фальсифікують банкноти старого зразка. Вони гірше захищені. Крім того, на таку купюру частіше звертають увагу – і з нею більше шансів попастися.
Загалом кількість фальшивок, які вилучили, скоротилася в 2022-му втричі. У Нацбанку впевнені, що значно знизилася кількість підробок. Проте цілком імовірно, що українці в період активних військових дій менше зверталися до Нацбанку та поліції зі скаргами на фальшивки. Крім того, збільшився відсоток безготівкових розрахунків.
“У банки фальшивки дуже рідко подають. За останні три роки мені траплялися тричі фальшиві долари. З гривнями ситуація ще краща. Підробки в магазинах, закладах громадського харчування, транспорті збувають. Сучасні термінали фальшивки не приймуть, це однозначно. Можливо, є якісь старі термінали, але точно не нашого банку, і я про такі не чула”, – розповідає директорка відділу одного з держбанків у Дніпрі Олена.
Експертка пояснює: якщо банк має сумніви, чи справжні гривні вони отримали від клієнта, гроші вирушають на безкоштовну експертизу в НБУ. Але якщо виявиться, що купюра фальшива, її вилучать без відшкодування збитків. Левова частка фальшивок – низької якості. Їх можна розпізнати навіть на дотик. Справді якісних підробок мало, проте однозначно визначити справжність таких купюр може лише спеціальна експертиза.