В Україні в період з 20 по 26 лютого глобальних змін готівкового курсу долара не очікується. За прогнозами, він коливатиметься між 39 грн та 41,5 грн. Такий же курс банкіри очікують і в березні.
Як розповів OBOZREVATEL, директор департаменту казначейства Cominbank Герман Марченко, головних чинників такої стабільності є кілька. Зокрема:
- помірна інфляція.
З початку 2023 року вона “становить менше ніж 1%”.
- Баланс між попитом та пропозицією на готівкову валюту.
Досягти його, за словами Марченка, вдалося за рахунок своєчасних валютних інтервенцій та депозитних конвертаційних програм.
- Щомісячний пакет міжнародної фінансової допомоги у розмірі до 4 млрд доларів.
Він дозволяє “покривати різницю між бюджетними доходами та видатками”.
- Незмінні облікова ставка НБУ та офіційний курс валют.
- Отримання “експортної валюти” від виконання зернових угод.
- Матеріально-технічна допомога західних партнерів у енергетичній та військовій сферах.
- Героїзм ЗСУ у боротьбі з противником.
“Звичайно, ринок живий і незначні коливання курсу цілком допустимі: за розрахунками, наступного тижня вони можуть становити до 0,5 грн. Однак готівковий курс навряд чи перетне межі “коридора”, що склався на початку лютого, в 39,5-41 грн/долар”, – зазначив банкір.
Чого очікувати навесні
За словами Марченка, у перспективі майбутніх 1,5-2 місяців глобальні зміни на валютному ринку є малоймовірними. Про що, зокрема, можуть свідчити кілька важливих економічних маркерів:
- помірний рівень інфляції.
“З початку року (тобто майже за 2 місяці) сукупно може становити трохи більше 1,3-1,8%”, – нагадує банкір.
- Дієвий “алгоритм” макрофінансової допомоги від іноземних партнерів у розмірі до 4 млрд доларів на місяць.
Це є важливим джерелом для виконання держбюджету у воєнний час.
- Утримання Нацбанком облікової ставки на рівні 25%, постійного офіційного курсу, також балансу між попитом та пропозицією на готівкову валюту за рахунок впровадження конвертаційних депозитних програм.
“З початку 2023 року в Україні створено більш-менш оптимальні економічні умови як для воєнного стану – для збереження стабільності та прогнозованості валютного ринку на час. Крім того, у лютому було сформовано прийнятний в умовах війни “курсовий кордон” на найближчі 1,5-2 місяці: курс готівкового долара перебуватиме в межах 39,5-41 грн/долар (коливання не будуть критичними)”, – пояснив експерт.
Він визнає: військові обставини у березні можуть опосередковано тиснути на курс. Проте валютний ринок вже напрацював певну стійкість до стресів, зумовлених війною. У зв’язку з чим за всіма ознаками, у березні “курсові межі готівкового долара будуть постійними – 39,5-41 грн”.