У дохристиянські часи 30 листопада наші пращури відзначали свято Калити. Ці дні вважалися найкоротшими перед зимовим Сонцестоянням, а калита – пісний корж, якраз і був символом сонця. Її прив’язували до сволока і парубки, проїжджаючи на коцюбі під калитою, повинні були її відкусити, при цьому їх намагалися розсмішити і не дати вкусити коржа. Зменшення калити символізувало зменшення світлового дня.
Також проти ночі 1-го грудня молодь ходила до річок та колодязів слухати воду: тиха вода віщувала м’яку теплу зиму, бурхлива – холоди, буревії й завірюхи.
У народі 30 листопада підмічали: «Яка погода цього дня – такою буде й зима». Тому часто цей день називали Григорія-зимоукажчика.
За церковним календарем 30 листопада вшановували Григорія, чудотворця, єпископа Неокесарійського; преподобного Никона, ігумена Радонезького, учня преподобного Сергія; преподобного Лазаря іконописця; мученика Гоброна, у святому хрещенні Михайла, і з ним 133 воїнів.
Іменинники 30 листопада:
Григорій, Никон, Лазар і Михайло.
30 листопада народилися:
1949 – Ярослав Стельмах – український драматург, прозаїк, перекладач. Автор п’єс «Шкільна драма», «Провінціалки», «Емма» та ін., а також кількох кіносценаріїв та книжок для дітей.
1951 – Назарій Яремчук – популярний український естрадний співак (тенор). Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка за концертну діяльність 1973–1995 років (посмертно).
1971 – Володимир Рибак – український політик, депутат Горлівської міськради, закатований сепаратистами у 2014 р. за спробу зірвати прапор самопроголошеної ДНР і замінити його українським стягом. Герой України.
30 листопада відзначають:
- День домашніх тварин.
- Міжнародний день захисту інформації.
Події 30 листопада:
1763 – судова реформа в гетьманській Україні. Універсалом гетьмана Кирила Розумовського в Україні запроваджено суди – земські (для цивільних справ), городські (для кримінальних) та підкоморські (для земельних). Генеральний суд став найвищою апеляційною інстанцією.
1867 – розпочав роботу Одеський маяк – перший електричний маяк на теренах Російської імперії.
1939 – почалася Радянсько-фінська війна.
1968 – у Києві відкрили Республіканський будинок композиторів.
1973 – XXVIII сесія Генеральної Асамблеї ООН ухвалила конвенцію про припинення злочинів апартеїду та покарання за нього.
2013 – відбувся злочинний силовий розгін «Беркутом» Євромайдану, з метою очищення площі від учасників стихійного протесту.
Чи знаєте ви, що:
Назарій Яремчук народився, коли його батькові, теж Назару, – було вже 64 роки. Народження сина у такому віці було справжнім святом. Проте вже у 12-річному віці Назарій залишився без батька і школу йому довелося закінчувати в інтернаті.
Вся родина Яремчуків була музичною. Батько співав у церковному хорі, мати теж співала та грала на музичних інструментах, тож і Назарій почав співати ще дитиною.
У родині існувала таємниця, пов’язана з братом по батьку Назарія – Дмитром. Старший на 27 років, за спеціальністю юрист, у 40-их роках 20 століття Дмитро приєднався до «мельниківців», а потім під чужим прізвищем виїхав до Канади. Саме він після смерті батька допомагав родині з Канади. Відому пісню «Лелека з України» Назарій присвятив саме братові Дмитру.
Назарій вів активну концертну діяльність. Зараз важко повірити, що за 23 дні можна провести 46 концертів. І скрізь повні зали. Слухачі готові були навіть на люстрах висіти, аби тільки почути улюблений голос. З початку концертної діяльності пройшло небагато часу і ансамбль «Смерічка», де співав Назарій Яремчук, Василь Зінкевич та Софія Ротару, назвали українським «Бітлз».
Рідна країна