Нацбанк заявив про глобальну реформу в обов’язковому страхуванні автомобілів — з автоцивілки (обов’язкове страхування цивільної відповідальності, ОСЦПВ). Водії не мають права сідати за кермо без таких полісів, їхня відсутність карається штрафом від 425 грн до 850 грн. Про це інформують Економічні Новини з посиланням на Твоя Машина.
НБУ анонсував такі зміни у цьому виді страхування:
• Скасується чинне нині державне регулювання цін на поліси автоцивілки. Довгі роки влада пояснювала його тим, що ця страховка обов’язкова, тому не давали страховикам завищувати ціни, підтримуючи водіїв. Наразі середня ціна ОСЦПВ знаходиться в районі 2,5-2,8 тис. грн для досвідченого водія (прав більше 2 років) у Києві. Але тепер Нацбанк збирається дозволити страховим компаніям встановлювати розцінки на їхнє розсуд. У якому діапазоні вони можуть бути — фінансисти поки що не беруться передбачати.
• Почнеться поетапне підвищення страхових виплат постраждалим в аваріях до європейських рівнів відповідно до директиви ЄС 2021/2118 від 24 листопада 2021 року. Воно займе від 6-7 років, але в результаті за майновими збитками (ушкодження автомобіля тощо) постраждалі повинні отримувати до €1,3 млн, а за здоров’ям (якщо хтось отримав травми/загинув) — до €6,45 млн. Наразі страховики платять набагато менше: до 160 тис. грн — за майном, до 320 тис. грн — за здоров’ям.
• Збираються змінити практику виплат постраждалим зі здоров’я у разі втрати працездатності та у разі смерті. Наразі люди отримують всю суму цілком (до 320 тис. грн), але влада хоче запровадити розбивку (помісячно, поквартально тощо) таких виплат — протягом усієї інвалідності (при втраті працездатності) чи всього життя родича-спадкоємця, якщо мова йде йдеться про смерть у дорожній аварії.
• Пряме врегулювання подій хочуть зробити обов’язковим, якщо водій цього захоче. Наразі страхові компанії можуть від нього відмовлятися — цей момент залишено на їхній розсуд. Вважається, що новий підхід максимально спростить отримання виплат автоцивілкою. Суть прямого врегулювання полягає у праві постраждалих у ДТП звернутися не до страхової компанії винної сторони (класичне правило — платить СК винної сторони), а до свого страховика — тому, що продав поліс автоцивілки.
• Людина отримає якісне обслуговування в компанії, яку сама вибирала, коли купувала ОСЦПВ. Вже після всіх виплат страхова постраждала особа зв’язуватиметься з компанією винуватця аварії та отримуватиме у неї відповідну виплату, тобто виплату за регресом. Все відбуватиметься без участі постраждалої сторони безпосередньо між страховиками.
• Влада хоче посилити гарантії та функції Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ), щоб зробити цю структуру більш ефективною. Вона покликана захищати права водіїв у різних ситуаціях, у тому числі у разі, якщо винуватець ДТП втікає з місця аварії та залишає постраждалого ні з чим. Це майже як Фонд гарантування вкладів фізосіб для вкладників банків.
Це основні моменти нацбанківської реформи в автоцивілці. У НБУ зазначили, що їх буде детально виписано у новій редакції законопроекту “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”. Коли вона розглядатиметься Верховною Радою, наразі не уточнюється.