Споживачів схвилювала новина про зупинку найбільшого в Україні виробника солі – держпідприємства «Артемсіль». Відтак в магазинах стався ажіотаж.
Представники великих роздрібних мереж, виробники, а ткож предстиавники місцевої влади запевняють, що дефіциту солі не буде.
В торговій мережі подорожчає імпортна сіль
“Артемсміль” знаходиться в місті Соледар Донецької області. Населений пункт обстрілює російська армія, снаряди зруйнували частину підприємства, пише Форбс.
«Артемсіль» зупинила виробничий процес ще в квітні. Майже весь запас готової продукції змогли вивезти, повідомив в. о. гендиректора підприємства Віктор Юрін ресурсу про Донбас «Вільне радіо».
Один з покупців запасів – найбільша в країні мережа АТБ. Ритейлер ще в березні збільшив закупівлю солі у виробника, щоб заповнити полички, повідомив керівник з корпоративних комунікацій АТБ Сергій Демченко. «Вивозили все, що можна», – каже він. Паралельно ритейлер знайшов у Туреччині нових постачальників солі.
Дефіциту солі, зокрема в АТБ, виникнути не повинно, стверджує Демченко. Щоправда, імпортний продукт буде дорожчим через складну логістику. Вона йде не через порти, які заблоковані, а через материкову частину Європи.
Дрогобицький солевиварювальний завод нарощує виробництво
Не буде проблем і у переробників овочів, принаймні у найбільших гравців. Як повідомили у Nestle, яка виробляє приправи та соуси «Торчин», компанія має кількох постачальників. Отже, зупинка «Артемсолі» на роботу не вплине.
Така сама ситуація й у Ніжинського консервного заводу, що входить до корпорації Fozzy.
Сама корпорація, у складі якої мережі «Сільпо», «Фора» та інші, завозить імпортну сіль. Крім того, компанія з початку квітня стала купувати продукцію в іншого виробника солі – Дрогобицького солевиварювального заводу.
Невелика держкомпанія ніколи не постачала у супермаркети національного масштабу, розповів в. о директора Дрогобицького заводу Ігор Нащочич. Зараз інша ситуація. «Вже дзвонили з «Великої Кишені», хочуть мережі «Рукавичка» та «Близенько», – каже він.
Це невелике підприємство, яке виробляє 360 т солі на рік, повідомив Нащочич. «Артемсіль» у 2020-му виробила 1,2 млн т. Цілком задовольнити попит у Дрогобичі не зможуть, хоча й збираються збільшити виробництво на 25 т на місяць.
Протримаються на запасах
Щодо переробників мʼяса, то по них зупинка «Артемсолі» теж не вдарить, розповів Олег Баран, СЕО компанії «Барком», що випускає м’ясні вироби “Родинна ковбаска”. Він каже, що для такої продукції використовують імпортну сіль, яка містить необхідні консерванти. В «Артемсолі» такого продукту немає.
Проблеми можуть виникнути у виробників мʼяса, розповідає Баран. Тваринники використовують сіль у вигодовуванні свиней. Самому «Баркому» на місяць треба 22 т солі, каже підприємець. «Місяць-два ще проживемо на старих запасах», – розповідає він. Щоб замінити недорогий вітчизняний продукт, компанія веде перемовини з постачальниками з Литви, Чехії та Польщі. Щоправда, сіль у них буде майже вдвічі дорожча за українську.
Без паніки
Ажіотажний попит на сіль у магазинах області серед іншого став причиною посту Калуської міськради у мережі Фейсбук.
“Паніка, яка спровокована повідомленнями про зупинку виробництва ДП «Артемсіль», спричинила до масового скуповування солі. Залишки солі на оптових базах нашої громади станом на 24.05.2022 р. складали понад 17 тонн, проте внаслідок ажіотажу магазини масово здійснювали додаткові замовлення солі і її залишки станом на кінець дня склали 2,7 тонн. Це без врахування великих торгових мереж, які завозять сіль централізовано, не здійснюючи закупівлю на оптових базах нашої громади. Добова норма споживання солі становить від 2 до 6 грам на одну людину. Таким чином у нашій громаді за 4 дні було реалізовано з оптових баз солі, якої б вистачило для її споживання мешканцями громади протягом 40 днів”, – описали ситуацію в Калуському районі.
Керівниками оптових підприємств торгівлі громади ведуться перемовини щодо поставок солі із-за кордону (Польща, Румунія, Німеччина та Італія), запевняє влада.
“Наразі є діючий контракт із німецькою фірмою на поставку солі з Польщі, за яким планується її надходження в місто до кінця наступного тижня. Мережа магазинів «Сільпо» забезпечила поставку італійської солі. На ринках міста реалізується сіль з Румунії та Польщі. Загалом, планові поставки солі до нашої громади на наступний тиждень мають скласти декілька десятків тонн, що дозволить забезпечити сіллю мешканців громади в достатній кількості, а з врахуванням норм споживання вистачить на декілька місяців, звичайно з врахуванням припинення ажіотажного скуповування”, – обіцяють людям.
Довідково. Державне підприємство «Артемсіль» – одне з найбільших у Європі в галузі. Його виручка у січні – вересні 2021 року становила 43 млн грн чистого прибутку, що 5,8 раза перевищує показник за аналогічний період минулого року, повідомляє «Інтерфакс». Виручка компанії зросла вдвічі, до 1,28 млрд грн.
У компанії внаслідок обстрілів зруйновано склад, були прямі потрапляння у рудники та склад. До того ж російські війська регулярно обстрілюють вузлову залізничну станцію, через яку вивозили сіль.