На Закарпатті у селі Верхнє Водяне Рахівського району стався скандал у школі. Вчителька математики била і принижувала учня через те, що він не міг вирішити приклад біля дошки. Правоохоронці зацікавилися цією справою, коли відповідне відео потрапило до мережі. Але батьки хлопчика відмовилися писати заяву в поліцію.
Рідні школярів розповідають, що це звична ситуація для них.
Рукоприкладство та приниження дітей у цьому навчальному закладі є досить поширеною практикою.
Докладніше про це читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
Батьки не стали на захист дитини
Літня вчителька лає маленького Юру і дає йому потиличники за те, що хлопчик не може біля дошки вирішити приклад – таке відео з’явилося на Facebook в одній із груп мешканців Рахівського району.
Жінка кричала: “Ти нероба нещасний, я зараз буду лупити, ти здохнеш”. Коли дитина розплакалася, вона почала змушувати її просити допомоги в однокласників: “Запитуй у дітей, скільки буде вісім помножити на вісім!”
Уже ввечері це відео побачили в обласній адміністрації та поліції. Правоохоронці розпочали кримінальне провадження за цим фактом.
Але коли поліцейські прийшли до батьків Юри, ті відмовилися давати будь-які коментарі. Вони заявили, що незадоволені не фактом знущання із сина, а тим, що чиясь мама опублікувала відео в соцмережі.
“Від того, що відео з’явилося в інтернеті, мені легше не стало. Ми жодних пояснень не писатимемо”, – заявила мама дитини.
Сама вчителька, якій 62 роки, заявила поліцейським, що шкодує про свою поведінку. За словами педагогині, Юра – проблемний хлопчик, і його мама нібито просила позайматися з ним додатково. А роздратувало її нібито те, що учень не хотів відповідати на запитання біля дошки.
Незважаючи на те, що є відео, вчителька почала виправдовуватися, що не била дитину і кричала не так уже й сильно. Мовляв, це учениця, яка знімала інцидент на телефон, спеціально збільшила звук.
У Закарпатській обласній адміністрації OBOZREVATEL сказали, що наразі проводиться перевірка цього випадку. “За попередньою інформацією, вчителька написала заяву на звільнення”, – сказав заступник начальника департаменту освіти Михайло Шеверя.
Проте чи звільниться педагогиня насправді – поки що не зрозуміло.
У пресслужбі поліції Закарпатської області повідомили, що відкрили кримінальне провадження за цим фактом. “Але батьки хлопчика писати заяву відмовилися. Тому, можливо, на вчительку буде складено адміністративний протокол, який потім відправлять до суду. Але остаточного рішення ще не ухвалено, зараз триває досудове розслідування”, – повідомили правоохоронці.
А ось думки простих людей у селі розділилися. Є навіть ті, хто захищає вчительку та виправдовує її поведінку.
“Вона давно працює в школі, живе одна, сім’ї у неї немає. Вона справді дуже строга, але справедлива. Вона добре викладає свій предмет”, – каже місцевий житель Валерій.
Але у випускників цієї школи протилежна позиція.
“У нас у школі взагалі прийнято кричати на дітей. У молодших класах можуть і бити, як на відео показано. У старших класах вчителі вже рідко дають потиличники, але кричать і обзивають учнів. Ніхто на це не звертає уваги”, – розповідає колишня учениця навчального закладу.
Вчителі залишаються безкарними
Свідомість українців щодо такої поведінки вчителів у школах стала змінюватись лише завдяки тому, що відео подібних інцидентів дедалі частіше публікуються у соцмережах, вважає співзасновниця громадської організації “Батьки SOS” Олена Бондаренко.
“Вони починають розуміти, що виховувати кулаками та криком дітей не можна. На них серйозно діє страх осуду, що такі педагоги стають ізгоями. У нас був випадок, коли в одній зі шкіл таку вчительку звільнили. Але, як завжди, їм дають можливість уникнути відповідальності, звільняють за власним бажанням, і незабаром вона з’явилася в іншій школі, батьки дізналися про це і зчинили шум, після чого її звідти прибрали.
Думаю, що такі вчителі мають відповідати за булінг дітей. І відео в цьому випадку має стати причиною для відкриття кримінального провадження. Адже постраждав не лише хлопчик, а й усі діти, які дивляться на це та відчувають страх”, – каже Бондаренко.
Але іноді подібні інциденти б’ють і по тих, хто зробив їх публічними. Так сталося у травні минулого року у київській школі №58, де спалахнув скандал навколо вчительки Олени Слабко. Вона жорстоко поводилася з дитиною з інвалідністю: штовхала, била маленького хлопчика по спині та руках. Пізніше повідомлялося, що жінка обзивала й інших дітей.
Після публікації відео в мережі вчителька звільнилася. А коли скандал стих, то директор школи вирішив звільнити і помічницю вчителя, яка зняла інцидент на телефон. Причому з дуже дивним формулюванням – “за здійснення аморального вчинку, несумісного з продовженням цієї роботи”.
Таке формулювання у трудовій книжці асистентки скасували лише після того, як цей випадок набув розголосу і про нього дізналися у департаменті освіти КМДА. Потім уже було зазначено, що звільнення було “за власним бажанням”. Тобто директор школи фактично звів рахунки з тим, хто насправді захистив дитину від свавілля вчительки.
І поки такі горе-педагоги залишатимуться безкарними, діти у школах продовжуватимуть відчувати страх, і у них розвиватимуться комплекси, невпевненість у собі. Адже навіть якщо дитина не знає чогось або має інші проблеми з навчанням, кричати на неї, а тим більше бити, у жодному разі не можна. З такою поведінкою треба боротися, мовчати про неї не можна.