У вас – підозра на Covid-19? Лікар-терапевт Наталія Шоробура закликає не штурмувати приватні клініки і лабораторії. Почніть із дзвінка сімейному лікарю.
Тиждень мінімум — стільки доведеться чекати, щоб зробити комп’ютерну томографію легень.
А оскільки таку послугу пропонують лише приватні клініки, викласти за неї доведеться не менш ніж 1,8−2 тисячі гривень. На безкоштовний ПЛР-тест сімейні скеровують лише хворих з пневмонією. Але є альтернатива — приватні лабораторії, де таке дослідження можна пройти за 1400−1700 гривень (ціна залежить від термінів виконання). Лікар-терапевт Наталія Шоробура наголошує: якщо респіраторні симптоми у вас мінімальні (субфебрильна температура, легке покашлювання, втрата нюху/смаку), не панікуйте. Залишайтеся вдома і виконуйте рекомендації сімейного лікаря. Лікарняний він відкриє навіть без результатів ПЛР-тесту і пневмонію запідозрить без КТ легень.
— Навіщо робити КТ? Звичайний рентген запалення не «побачить»?
— На К Т лікарі можуть бачити те, що люди називають «вірусною пневмонією», — каже Наталія Шоробура. — Насправді йдеться про коронавірусний пневмоніт, для якого характерний набряк інтерстицію (міжклітинного простору). Тому рентген вірусного пневмоніту не виявить.
Результати КТ на тактику лікування жодним чином не впливають, адже від коронавірусної хвороби ліків немає, а антибіотики коронавірус не лікують. Лікар може, наприклад, порадити хворому лежати на животі, щоб полегшити процес дихання. Найважчим, звісно, потрібна киснева підтримка.
Коли пацієнт сам собі призначає КТ, або лікар необґрунтовано робить таке призначення і людина бачить у висновку, що певний відсоток легень у неї уражено, це посилює її тривогу. Але практично у всіх пацієнтів з Covid-19 зі середньою формою захворювання якийсь відсоток легень буде ураженим. Це не означає, що вас одразу покладуть у лікарню. Рішення про госпіталізацію базується не на відсотку ураження легень, а на конкретних симптомах — задишці, зниженні оксигенації (наповнення крові киснем) менш ніж на 92%, гарячкою, яка не збивається адекватними таблетованими формами. А також наявністю коморбідних станів, тобто інших хвороб, які є в активному стані і які виключають можливість лікування такого пацієнта у домашніх умовах (декомпенсованого цукрового діабету, хронічної ниркової, печінкової або серцевої недостатності тощо).
— Наскільки безпечною є комп’ютерна томографія? Чи існують якісь протипоказання до проведення цього обстеження?
— Під час КТ людина отримує опромінення, яке отримує зазвичай… за два роки (мається на увазі від природних джерел радіації. — Авт.)! Набагато більше, ніж отримує при рентгенографії, оскільки виконується багато знімків, які дозволяють створити 3D-проєкцію. Це особливо небезпечно для тих, хто переніс ракові захворювання або має хронічні патології, а також вагітних. Звісно, якщо є життєві показання, КТ доведеться зробити, навіть якщо людина перебуває у групі ризику. Якщо жінка вагітна, на живіт їй накладуть спеціальний фартух, який дозволить захистити плід… Але комп’ютерна томографія — це серйозне обстеження. І його при Covid-19 не потрібно проходити тим, у кого немає наростаючої задишки, високої температури, яка погано збивається, погіршення загального стану, порушення свідомості тощо.
Проблема у тому, що таку послугу надають приватні структури. А медичному бізнесу без різниці, хто до них приходить: обстежать навіть здорову людину — було б у неї бажання. У мене є пацієнти, яким справді потрібна КТ, які перебувають за крок до госпіталізації або вони вже госпіталізовані, але мусять чекати близько тижня. Бо чергу зайняли перелякані хворі з легкими формами ковіду.
— Якщо людина вже робила комп’ютерну томографію легень, яка показала пневмонію, то через скільки часу може обстежитися повторно?
— Деякі люди настільки переживають за свій стан, що записуються на повторну КТ через півтора-два тижні після першої. Але при коронавірусній пневмонії та адекватному її лікуванні зміни можуть зберігатися впродовж шести тижнів і навіть… трьох місяців. Єдина ситуація, коли повторна КТ є виправданою, — це коли на госпітальному етапі лікар хоче оцінити важкість перебігу захворювання і ефективність наданої допомоги пацієнту, зокрема, кисневої підтримки.
Мій знайомий перехворів на Covid-19. КТ не робив — лише рентген легень, який і виявив у нього пневмонію. Легені ослаблені вірусом, імунітет погано працює, тож трапляється, що на 5−7 день коронавірусної хвороби приєднується бактеріальна інфекція. Розвивається бактеріальна пневмонія. У патологічний процес втягуються альвеоли, легенева тканина ущільнюється. Цей процес вже можемо бачити на рентгені.
— Які симптоми можуть вказувати на бактерійну пневмонію?
— Висока температура, яка не збивається, поява гнійного мокротиння, кашель, навіть незначне покашлювання. Про приєднання бактерійної інфекції «розповість» також загальний аналіз крові — висока ШОЕ, збільшення кількості лейкоцитів і паличкоядерних нейтрофілів. У більшості випадків можна обійтися звичайним рентгеном — цифровим або навіть плівковим. Якщо сімейний лікар бачитиме у цьому необхідність, скерує на безкоштовний рентген.
— Радили би з появою перших симптомів ГРВІ робити ПЛР-тест на коронавірус?
— Не завжди лікарі, а тим більше пацієнти, можуть відрізнити легкі форми коронавірусної хвороби від ГРВІ. У нас є перелік конкретних симптомів, за якими ми можемо запідозрити, що це — Covid-19. Наприклад, якщо є ломота у тілі, висока температура, сухий кашель, а на 5-й день (за відсутності нежитю) зникли нюх і смак. Але у мене були пацієнти, в яких температура піднялася до +37,2°С, 2−3 дні поболіла голова або спина між лопатками, і на тому все закінчилося, а потім з’ясувалося, що у них був коронавірус. Перебіг захворювання залежить від імунітету. Не маю нічого проти, що люди самі собі призначають ПЛР-тести у приватних лабораторіях. Але подумайте, чи варто робити його двічі чи навіть тричі? Міністерство охорони здоров’я України дозволило після одного позитивного ПЛР-тесту не здавати повторного. Достатньо від дня забору мазків відрахувати 10 днів, і якщо наступні три доби не буде жодних симптомів, людина може припинити самоізоляцію і вийти на роботу. Аналогічно якщо вона здавала (незалежно від результату) або взагалі не здавала тесту, то через 14 діб після контакту з хворим з підтвердженим лабораторно Covid-19 при відсутності симптомів може спокійно залишати межі дому.
Згідно з даними CDC (Центрів з контролю та профілактики захворювань у США. — Авт.), при легкому перебігу захворювання на 10-й день від появи симптомів людина вважається незаразною, тобто вона вже не виділяє вірусу. ПЛР-тест є високочутливим і може показувати залишки РНК-вірусу, які є вже неактивними. У світі був зафіксований випадок, коли людина здала ПЛР-тест через 130 діб після появи у неї перших симптомів, і він був позитивним. При цьому вона вже тривалий час не мала жодних симптомів.
— А якщо нюх у людини так і не відновився? Або досі відчуває слабкість?
— Втрата нюху і загальна слабкість — залишкові симптоми, які ще можуть якийсь час зберігатися. До активних симптомів належить температура понад +37,5°С +37,7°С, виражена слабість, кашель і ломота у тілі.
— Чому лікарі, коли бачать пацієнта зі симптомами ГРВІ, радять йому ізолюватися на 14 діб, але на безкоштовний ПЛР-тест скерування не дають?
— Державні лабораторії — перевантажені. Сімейний лікар не може кожного пацієнта з респіраторними симптомами відправляти на ПЛР-тест, тому й каже: «Для скерування на державний тест немає достатньо підстав, але ви ізолюйтеся». Лист непрацездатності він відкриє, щоб потенційно хворий не йшов на роботу і не заражав інших людей. Але людина здає ПЛР-тест у приватній лабораторії, отримує позитивний результат і пише на лікаря скаргу, що він не скерував її, хвору, на ПЛР-тест…
— Із якого дня потрібно здавати ПЛР-тест?
— Із 3−5-го після появи симптомів або контакту з хворим. Багато людей здають з першого дня, але результат тоді може виявитися хибно негативним. Крім того, важливо правильно підготуватися до ПЛР-тесту. Здавати його треба зранку, натще. Можна сьорбнути чистої води. Жодних крапель у ніс за 6−7 годин до здачі тесту! Не користуйтеся ополіскувачами для горла. Не чистіть зуби вранці перед тестом і не куріть. За 24 години не вживайте алкоголю. Це важливо, бо люди здають тест і дивуються, що результат негативний, хоча всі симптоми Covid-19 у них є.
— Чи варто здавати ІФА-тест, щоб перевірити наявність антитіл після перенесеного захворювання або після контакту із хворим на ковід?
— Особисто я не покладаю особливих надій на цей тест, оскільки знаю пацієнтів, які мали виражені симптоми, через три тижні здавали аналіз на антитіла IgG, і він показав, що людина з вірусом ще не зіштовхувалася. Аналогічна ситуація з антитілами IgM, які утворюються у гострій фазі (переважно з другого по третій тиждень захворювання) і потім щезають. Є велика ймовірність, що людина зробить тест у невідповідний час і не «зловить» цих антитіл, бо вони ще не утворилися або вже не утворюються. Крім малого діагностичного «вікна», є ризик, що антитіла взагалі не утворяться. Відомі випадки, коли люди повторно хворіли на Covid-19, хоча я не можу однозначно стверджувати, чи це у них було повторне зараження, чи вірус у невеликій кількості залишився в організмі і просто «спав», а потім знову активізувався. Знаю людей, в яких виробилися антитіла класу G, а через півтора місяця вони знову отримували позитивний результат ПЛР-тесту… Тому я б не покладала надій на тести, а покладала надію на власний імунітет.
— Варто сподіватися, що ми перехворіємо раз і більше не хворітимемо?
— Це дуже індивідуально, та й наука досі не може дати однозначної відповіді на це питання. Є люди, які перехворіли у квітні і досі не захворіли знову. А у деяких, як я казала, — позитивний результат ПЛР-тесту через півтора місяця після перенесеної хвороби. Думаю, остаточні висновки зможемо зробити не раніше, ніж через пів року.
Наталія ГЕЛИЙ, ВЗ