Опубліковано: 15 Грудня, 2021. Переглядів: 2832


Українців масово обдурюють у магазинах та супермаркетах: які схеми використовують і на що звертати увагу

Напередодні Різдва та Нового року кількість покупців у магазинах та супермаркетах збільшується у кілька разів. Продавці використовують цей період, щоб позбутися товару, що залежався, і продуктів, термін придатності яких добігає кінця. Щоб привернути увагу покупців, продукцію намагаються реалізувати під виглядом добрих знижок та акцій. Однак часто в таких випадках можна зіткнутися з обманом.

Докладніше про це читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Продають зі знижками зіпсований і прострочений товар

Разом із якісним товаром продають “неліквід”

На такий товар можна натрапити серед акційного в період різкого зростання попиту, адже в інший час його, ймовірно, ніхто вже не купить, каже голова правління асоціації “Споживча довіра” Олена Куликова. Вона радить уважно роздивлятися продукцію, яку ви хочете придбати, перевірити, чи немає там якихось дефектів.

Особливо це стосується зниженої в ціні продукції або тієї, яка продається на акції: “Нещодавно під час одного з рейдів ми виявили червону рибу. Вона була з нормальним терміном придатності, але йшла по акції. Ми спочатку не зрозуміли, в чому справа. Але коли стали розглядати її дуже близько, то помітили, що там була пошкоджена упаковка. А на самій рибі була пліснява в тій частині, де вона стикається з фольгою. Коли береш продукт – цього не видно. А насправді там є проблеми. Таку продукцію споживати не можна”.

За словами Куликової, у період передсвяткового ажіотажу супермаркети періодично “скидають” таку неліквідну продукцію, яку варто було б зовсім прибрати з полиць.

Левова частина знижок – маркетинговий хід

Іноді після знижки товар коштує навіть дорожче, ніж до неї. Крім того, іноді продавці спеціально завищують ціни, щоб потім подати “величезну знижку”. Виконавчий директор Спілки споживачів України Максим Несміянов розповів, що сам ставав свідком таких неймовірних цінових поступок. Наприклад, одна із торгових мереж продавала сосиски зі знижкою аж у 93%! Щоправда, спочатку вони нібито коштували 2000 грн, а ось на акції лише 119,90 грн.

“Насправді товар скільки коштував, стільки і коштує, можливо, вони навіть трохи підняли ціну. У нас є закон, який регулює ці відносини, не просто так акції встановлюються, але за фактом буває різне. Люди також часто скаржаться, що цінники не збігаються, недоважують, пробивають більше товару, ніж людина купує”, – каже він.

Більше прострочення та менше якості

За словами Несміянова, серйозна проблема є також із простроченою продукцією. Її можуть продавати безпосередньо або частково змішувати зі свіжим товаром. Якщо продукт зіпсувався, тоді можуть зробити знижку або уцінку.

Зіткнутися із проблемами можна і на касі

Одне з найпоширеніших порушень – різниця в цінниках у торговому залі та на касі. Хоча покупці згідно із законом мають право заплатити ту ціну, яка вказана саме у залі. З проблемами можна зіткнутися і під час розрахунку за товар, особливо якщо ви користуєтеся готівкою.

“Магазин може бути взагалі непричетним. Але якщо контроль не сильний, самі касири можуть спробувати вас обрахувати. Помітили обрахунок – викликайте адміністратора і фіксуйте випадок. Навіть якщо ви дали 500 грн, а вам дали здачу ніби з 200, і ви вже відійшли від магазину, не переживайте. Головне повернутися протягом кількох годин”, – каже Несміянов.

У таких ситуаціях експерт радить викликати начальника охорони, розповісти йому суть інциденту, щоб той далі переглянув записи з відеокамер. Так можна буде побачити, що робив касир, коли розраховував покупця: закинув гроші у касу чи собі у кишеню.

Останнім часом через подорожчання продуктів харчування супермаркети використовують ще один прийом. Все частіше вказують вартість за 100 грамів, а не за упаковку, щоб ціна здавалася більш привабливою. Раніше це стосувалося лише цукерок, сирів та ковбас на вагу, а тепер метод поширюється на інші товари.

“Це чиста маніпуляція. Ми підходимо, беремо, припустимо, куряче філе або курку, бачимо ціну – 18 грн. А це за 100 грамів. Іноді ми хочемо заощадити і звертаємо увагу лише на великі цифри, не дивимося, що написано дрібним шрифтом. Але потрібно читати весь цінник”, – говорить Куликова.

Вона прогнозує, що ближче до Нового року ціни на продукти зростуть ще сильніше. Тому радить вже зараз купити до святкового столу товари із тривалим терміном зберігання.

Не варто чекати, коли продажі в супермаркетах збільшаться у кілька разів. Так можна уникнути не лише довгих черг на касах, а й розбірок через акційні цінники, які нібито не встигають поміняти.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *