Опубліковано: 1 Травня, 2021. Переглядів: 138


Народні прикмети Страсної суботи: що сьогодні не можна робити

1 травня за народними традиціями відзначають день Кузьми Городника. Не дивно, що основні народні традиції та прикмети пов’язані з рослинництвом.

Вважалося, що святий Кузьма опікується селянами, щоб у тих було вдосталь городини і не доводилося голодувати. Тому молилися Кузьмі про добру погоду та багатий врожай.

Цього дня прийнято замочувати насіння перед посівом. Вважалося, що треба робити це таємно перед сходом сонця – якщо хтось побачить, може зурочити і тоді буде поганий врожай.

Народні прикмети цього дня присвячені погоді та початку посіву овочів.

Так, якщо зацвіла вільха – можна сіяти гречку. Причому вважалося, що сіяти треба в негоду, а прибирати при гарній погоді.

Перші листки на черемшині – сигнал для початку посадки картоплі. Розквітла верба-бредина – можна сіяти моркву, буряк, редиску, цибулю, кріп та петрушку.

Під час скопування ділянки примовляли: “Прийшов Кузьма – заглянув у льоху, лопату взяв, – біля хати землю скопав”. Це означало, що святий благословив посіви і буде їх захищати.

За народними традиціями, щоб зберегти красу, сьогодні вмиваються росою з трав. А якщо йде дощ, треба підставити голову краплям, тоді волосся краще ростиме.

Дощі на початку травня віщують добрий врожай зернових. Якщо 1 травня холодно – травень буде теплим. Якщо ж тепло прийшло – кінець місяця буде холодним.

Цього року 1 травня християни східного обряду відзначають Страсну суботу та готуються до Великодня. Це день тиші та скорботи. Вважається, що тіло Христа перебуває в гробу. Тому не можна веселитися, голосно розмовляти. Сьогодні останній день Великого посту.

І хоча господині випікали паски, фарбували яйця та готували різноманітні м’ясні страви, їсти можна лише посну їжу. Ті, хто планує йти до сповіді та причастя на Великдень, маскимально обмежують споживання їжі.

Оскільки на Великдень нічого не можна робити, раніше господині намагалися підготувати все до святкового сніданку напередодні. Так, у суботу готували їжу, нарізали хліб, буженину, ковбаси. Ввечері, перед тим як іти до церкви на всеношну службу, накривали стіл.

І коли рано вранці неділі поверталися з церкви з освяченою паскою та яйцями, родина збиралася за столом на першу святкову трапезу після завершення найдовшого посту в році. Ранком на Великдень розговляються – починають вживати скоромну їжу.


Розробка сайтів у Хусті


Телефонуйте сьогодні:

+38 095 680 80 51

+38 098 311 90 70

Гарантійне обслуговування, адміністрування, просування, технічна підтримка


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading...