Опубліковано: 22 Червня, 2025. Переглядів: 208


Фахівчиня розповіла, чому активізувався кір і чим він небезпечний

За даними Центру громадського здоров’я, з початку року на кір в Україні занедужали понад 700 людей.

Найбільше — в Чернівецькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Одеській та Вінницькій областях. За словами фахівців, у цих регіонах вірус, вочевидь, завезений. Інфекція поширюється з Румунії, Угорщини та Молдови, де спостерігаються спалахи кору.

— Ця вірусна хвороба, спричинена збудником Morbillivirus, дуже заразна і легко передається при розмові, кашлі, чханні, — розповідає Наталія Іванченко, генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України. — Індекс контагіозності (заразності) становить майже 99%. Тобто, якщо в приміщення, де перебувають 100 людей, які раніше не хворіли на кір і не були двічі вакциновані, зайде особа, яка виділяє вірус, то 99 із присутніх занедужають.

Імунологами підтверджена циклічність спалахів кору. Вона спостерігається кожні п’ять-сім років. Востаннє зростання кількості хворих у нашій країні було в 2017/2018, а перед тим — у 2011/2012 роках. Відповідно, тепер знову очікуємо збільшення випадків захворювання.

— Які симптоми кору й чи бувають ускладнення?

— Перші симптоми — як при звичайній застуді: кашель, чхання, нежить, біль голови, висока температура тіла до +40 градусів. Після цього з’являються висипання. Спершу на волосистій частині голови, обличчі, шиї, а далі — на руках, тулубі й ногах. Після появи висипання стан хворого може дещо покращитися.

Бувають випадки, що в тих, хто занедужав на кір, аж через 17 днів спостерігаються перші прояви недуги. Проте заразним хворий є вже наприкінці інкубаційного періоду, коли ще не підозрює, який вірус підхопив. А також під час усього катарального періоду, коли є ознаки застуди. І ще п’ять днів з моменту, коли з’являється висипання. Хворі потребують ізоляції, щоб ті, хто раніше не був вакцинований і не перехворів, не заразилися.

Кір здатен викликати ускладнення, як-от запалення головного мозку (енцефаліт) та запалення легень — пневмонію. Імунна система з моменту проникнення вірусу в організм різко слабшає. Тож можуть виникати бактерійні запалення у будь-якому органі чи системі органів. За підсумками попередніх спалахів кору в нас у 11% з усіх, хто захворів, була пневмонія, а в 2% — енцефаліт. Особливо небезпечний він для людей з ослабленою імунною системою.

— Як вберегтися від цієї хвороби?

— Специфічного лікування від кору немає, єдиний надійний запобіжник — щеплення. У випадку, якщо невакцинована людина контактувала з хворим на кір, то впродовж 72 годин слід зробити щеплення за епідпоказами й знизити ймовірність інфікування. Вакциновані можуть захворіти на кір. Такий ризик у 5% щеплених. Та в них перебіг недуги буде легший, ніж у невакцинованих. Перенесений кір дає пожиттєвий імунітет. Тому ті, хто хворіли, вдруге вірус не підхоплять.

До речі, нині дітям роб­лять щеплення проти кору у віці 1 та 6 років. А з 1 січня наступного року календар щеплень зміниться й вакцину вводитимуть у 1 та 4 роки.

Богданна Мартиник, Експрес


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *