Опубліковано: 23 Червня, 2025. Переглядів: 672


“Шляхетний” рак шкіри: чому так називають базаліому і як вона пов’язана зі звичкою засмагати

Найчастіше ця злоякісна пухлина локалізується на відкритих ділянках шкіри: на повіках, крилах носа, скронях, вухах, на голові.

Ви помітили в себе на шкірі маленький червоний вузлик. Він поволі росте, починає кровоточити. Лікар ставить діагноз: базаліома. За статистикою, на неї припадає приблизно 70 — 75% усіх онкозахворювань шкіри.

 Як діагностують і лікують цей новоутвір?

— Базаліома — це злоякісна пухлина, яка розвивається з клітин базального шару епідермісу, — каже Марія Ольхом’як, лікарка-дерматологиня Подільського регіонального центру онкології. — Найчастіше вона локалізується на відкритих ділянках шкіри: на повіках, крилах носа, скронях, вухах, на голові (особливо на залисинах), рідше — на шиї, тулубі та кінцівках. Класична базаліома — це маленька пухлина рожевого кольору, що віддає перламутром. Є й інші форми, зокрема вузликова. Ось недавно під час виїзної консультації в одній з громад Вінниччини до мене звернувся чоловік пенсійного віку зі скаргою на чималу гульку на вусі, що тріскалася й кровоточила. З’ясувалося, що це — базаліома. Хворий не надавав уваги “прищику” упродовж майже двох років, поки він не виріс до розміру сливи. Пацієнта госпіталізували, базаліому видалили. На щастя, вона ще не проросла надто глибоко й не уразила кістки, нервові закінчення, а такий ризик був.

Загалом базаліома вважається “шляхетним” раком, адже вона характеризується повільним ростом та не схильна до метастазування, що дозволяє успішно її лікувати. Але задавнені базаліоми — дуже небезпечні.

— А чи болить базаліома? 

— На початковому етапі — ні. Біль з’являється, якщо новоутвір починає кровоточити і виразкуватися. Не варто доводити до такої стадії. Чим раніше діагностувати й видалити базаліому, тим швидше пацієнт поновлюється після операції, тим менший ризик травмування прилеглих тканин і кісток.

— Хто найбільше ризикує захворіти на базаліому? 

— Люди, які часто перебувають під відкритим сонцем, мають світлу шкіру, особливо руді й блондини. В їхньому епідермісі низький вміст меланіну — пігменту, що захищає від ультрафіолетових променів.

Зазвичай базаліома розвивається в осіб віком 40+ і старших. Річ у тім, що з часом сповільнюються не тільки процеси відновлення клітин епідермісу, але й втрачається його здатність до протистояння агресивному впливу УФ-променів. Крім того, наша шкіра пам’ятає усі сонячні опіки. І якщо хтось замолоду любив засмагати “до пухирців”, то в старшому віці ризикує почути діагноз “базальноклітинний рак”. Його передумова — старечий кератоз (ороговіння шкіри), рубці, травми.

— Як відрізнити базаліому від інших новоутворів на шкірі? 

— Для цього у фахівців є прилад дерматоскоп. Він дозволяє дуже детально роздивитися новоутвір і розпізнати його природу. Подальше гістологічне дослідження визначає тип базаліоми, допомагає спрогнозувати перебіг хвороби й підібрати правильне лікування.

— Які головні правила профілактики появи базаліоми? 

— Якщо ви плануєте працювати у сонячний день або засмагати, використовуйте сонцезахисний крем широкого спектру дії. Радила б прикривати шкіру одягом у години, коли сонячне випромінювання найбільш агресивне: з 10 до 16 години. Це правило профілактики допоможе уникнути й такого агресивного новоутвору, як меланома. Крім того, раджу бодай раз на рік приходити на огляд до дерматолога — навіть якщо ніщо не турбує, але на шкірі багато родимок, пігментних плям.

Ірина Конторських, Експрес


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *