Долар, який ще недавно демонстрував відносно стійкі позиції, несподівано просів.
Минулими вихідними продати в обмінниках його можна було за 39,80 — 40,50 гривні, а купити за 41,00 — 41,30 гривні. А ще тиждень тому курс був вищим майже на гривню.
Чому вартість американської валюти знижується?
— Долар стає дешевшим щодо інших світових валют через підвищення ризиків глобальної торговельної війни, — пояснює економіст, ексчлен Ради НБУ Віталій Шапран. — На жаль, НБУ не готовий до аномалій на валютному ринку. Ми бачимо, що курс на готівковому ринку нині знижується швидшими темпами, ніж на міжбанку.
Такий тренд вказує на те, що населення та дрібний бізнес оцінюють перспективи долара гірше, ніж професійні гравці та великий бізнес. Через помилки в регулюванні НБУ курсові орієнтири тепер встановлює менший за обсягами готівковий ринок, а не міжбанк. Фактично маємо аномальну ситуацію, коли хвіст крутить собакою.
— Справді, за минулий тиждень курс долара на готівковому ринку знизився із 41,70 до 41,35 гривні, — додає фінансовий аналітик Андрій Шевчишин. — Пропозиція валюти на готівковому ринку зросла на 10%, тоді як попит збільшився на 2%. Схоже, що в населення дедалі менше гривень на руках, і це змушує його продавати валюту. Так само спостерігаємо подешевшання долара на міжбанку — зі 41,45 до 41,15 гривні. Однак тут пропозиція валюти зросла на 2%, тоді як попит збільшився на 18%.
— Зниження вартості долара — це світова тенденція, яка є реакцією на митну політику президента США Дональда Трампа, — наголошує фінансист, доктор економічних наук Олександр Савченко. — Лише за один день американська валюта подешевшала на 2%. Не дивно, що це зниження відобразилось і в Україні.
— Чи варто очікувати, що долар може подешевшати, для прикладу, до 38 гривень?
● В. Шапран:
— Це залежить від ескалації торгової війни. Якщо ситуація буде нормалізована протягом тижня-двох, то цілком ймовірно, що ми повернемось до старих курсових орієнтирів.
● О. Савченко:
— Як на мене, посилення гривні — явище тимчасове. Це триватиме доти, доки долар програє євро. Зазначу, що тривалий час на світових ринках курс становив приблизно 1,05 долара за євро, а тепер — близько 1,09. Якщо США домовляться з ЄС про нульові мита, то американська валюта відновить свої позиції, а отже, подорожчає і в Україні. Ситуація стане зрозумілою за тиждень-два. До того часу значних коливань курсу гривні щодо долара очікувати не варто.
● А. Шевчишин:
— Сумніваюся, що вартість долара в Україні суттєво знизиться. Кошторис держави на цей рік сформований із курсом 45 гривень за долар. Половина нашого бюджету — це надходження від міжнародних партнерів. Якщо ми житимемо з курсом 38 гривень за долар, то не зможемо профінансувати у повному обсязі всі заплановані видатки — бракуватиме грошей на пенсії, зарплати бюджетникам тощо. Понад те, на тлі війни, світової кризи, подешевшання сировинних товарів та спаду нашої економіки загалом (за четвертий квартал цей показник становив 0,1%) суттєве зміцнення гривні навряд чи можливе.
Наталія Васюнець, Експрес