Опубліковано: 8 Квітня, 2025. Переглядів: 3791


В одному з міст Закарпаття зростає кількість хворих на небезпечне захворювання

В Ужгороді зростає кількість хворих на кір. Від початку 2025 року в обласному центрі зафіксували 9 випадків захворювання на інфекційну недугу. Про це повідомили на сторінці Ужгородської міської ради у Facebook.

За інформацією відомства, впродовж січня — березня 2025 року у місті Ужгород зафіксували 9 випадків захворювання на кір:

-у січні — 4 випадки,

-у лютому — 2,

-в березні — 3.

Семеро із дев’яти захворілих — діти.

“Частина захворілих дітей не підлягала вакцинації за віком, частина — не мала відповідних записів, є також випадки відмови від щеплення. Враховуючи епідеміологічну циклічність (раз на 5 років), нинішнє зростання відповідає прогнозам — попередній спалах був у 2017–2019 роках”, — йдеться у повідомленні.

Під час засідання протиепідемічної комісії при Ужгородській міській раді 8 квітня зазначили, що у 2024 році у місті зареєстрували 15 випадків захворювання на кір (13,2 на 100 тис. населення), у тому числі серед дітей — 11 випадків (73,3%).

“Для порівняння, загалом на Закарпатті виявлено 229 випадків (17,8 на 100 тис. населення), серед дітей — 203 випадки (93%)”, — додали на сторінці міськради.

Щоб не допустити ускладнення епідемічної ситуації із захворюванням на кір, протиепідемічна комісія вирішила:

  • посилити інформаційну роботу серед населення про важливість вакцинації;
  • проводити просвітницьку роботу з батьками, які відмовляються робити щеплення дітям;
  • провести аналіз виконання плану щеплень за 2024–2025 роки;
  • забезпечити вакцинацію дітей до 5 років, зокрема серед внутрішньо переміщених осіб;
  • проводити обов’язкове лабораторне обстеження всіх підозрілих випадків кору/краснухи у вагітних жінок та 2-3 випадків кору/краснухи серед осіб, які пов’язані між собою в часі та місцем виникнення (спалаху кору/краснухи);
  • посилити заходи інфекційного контролю медзакладах, розмежувати потоки прийому пацієнтів із симптомами інфекційних захворювань у приймальних відділеннях, персоналу закладів використовувати засоби індивідуального захисту при повітряних інфекціях, проводити постійне провітрювання і вологе прибирання приміщень тощо.

Що відомо

Кір — небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактував інфікований, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.

Передавання інфекції

Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Вірус лишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 год. Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу.

Симптоми

Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу. За перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря!

Ускладнення

Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.

Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок — від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного аборту (викидня).

Профілактика

Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист — вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини.

Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини.

Міністерство охорони здоров’я закликає батьків обов’язково вакцинувати дітей відповідно до термінів Календаря щеплень і якомога швидше надолужити щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію. Вакцинуватись за Календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років, а також дорослі з груп ризику — військові, учасники ООС, студенти, освітяни і медики.

Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців — усіх разом і кожного зокрема — залежить від рівня охоплення щепленнями у країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоби рівень вакцинації досягав 95–98%.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *