Опубліковано: 5 Квітня, 2025. Переглядів: 357


Хвороба Лайма: що варто знати про недугу, яку переносять кліщі

Із потеплінням активізувалися іксодові (лісові) кліщі. Приміром, на Буковині цьогоріч вже зареєстрували 17 випадків бореліозу. Чим небезпечна ця недуга і чи завжди укус кліща до неї призводить?

— На щастя, не кожен, кого вкусив кліщ, хворіє на бореліоз (хвороба Лайма). Це залежить від того, скільки він контактував з кров’ю людини: що довше тривало кровосмоктання, то бiльша кiлькiсть збудникiв (борелій) могла потрапити в органiзм потерпiлого, — пояснює Ольга Чудінова, лікарка-епідеміологиня.

— Тому якщо ви зняли з тіла не міліметрового голодного кліща, а велику, вже наповнену кров’ю “квасолину”, то є великий ризик, що бактерії потрапили в організм. Крім того, не кожний кліщ заразний. Щоб бути таким, він мав би попередньо попити крові носія борелій (як правило, це дрібні гризуни).

— Чи є в бореліозу характерні симптоми?

— Так, на ранній стадії через 1 — 30 днів (а в середньому через 7 днів) на місці присмоктування кліща розповзається червона пляма — еритема. Це реакція імунної системи на борелії й дуже чіткий сигнал про хворобу. Але почервоніння з’являється не в кожного. Хтось нездужає, як при грипі (надокучає біль голови, підвищується температура), у когось — ниють коліна, лікті, плечі… Неспроста цю патологію спочатку називали запальною артропатією, уже згодом вона стала відомою як хвороба Лайма. Тож людина тривалий час може взагалі не відчувати, що інфікована. Пізня, або хронічна хвороба Лайма проявляється через місяці або й роки після зараження і характеризується неврологічними та ревматологічними проявами: у разі ураження кістково-м’язової системи — як артрит, нервової — як нейробореліоз, шкіри — як хронічний атрофічний акродерматит тощо.

— Як лікують цю недугу?

— Проти борелій діють антибіотики, дозування призначає лікар індивідуально кожному пацієнтові. Шанси на одужання у людини з бореліозом залежать від стану імунної системи і того, чи вчасно діагностовано хворобу та розпочато лікування. Важливо пройти повний курс, адже недолікований бореліоз може рецидивувати. Некоректно лікована, задавнена форма хвороби небезпечна ураженням серця, судин, головного мозку і суглобів. Запам’ятався такий випадок: жінка відпочила у Карпатах, не зауважила, як її вкусив кліщ. За якийсь час відчула легке, схоже на ГРВІ нездужання, не надала цьому значення. Минув час, і якось на роботі пообіді почався нестерпний біль у колінах — з крісла вона вже не могла підвестися. Довелося викликати “швидку”.

— Який аналіз найбільш інформативний для вчасного і правильного діагностування хвороби Лайма?

— Це розширений аналіз на антитіла класів IgG та IgM до кількох поверхневих білків борелій. Він показує, чи була ними заражена людина. Певна кількість IgM — показник гострого інфекційного процесу. Антитіла ж класу IgG можуть виявлятися на 1 — 3-му тижні після інфікування, услід за антитілами класу IgM. Ці тести допомагають не лише визначитися з діагнозом, а й проконтролювати ефективність антибактеріальної терапії Лайм-бореліозу.

— Порадьте, будь ласка, що робити, якщо до тіла присмоктався кліщ, людина його зняла. Чи треба відразу йти до лікаря?

— Якщо людина грамотно витягнула кліща (хоботок не залишився у шкірі), а місце укусу обробила антисептиком, то можна кілька днів спостерігати за станом свого здоров’я. Коли ж з’явилася еритема (повторю: це може статися через тиждень після укусу), підвищилася температура, то тоді слід звернутися до лікаря.

Ірина Конторських, Експрес


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *