Поліція може оштрафувати автомобіліста, скажімо, за те, що в салоні немає вогнегасника, за надмірно затоновані вікна машини, брудні номерні знаки чи тріщину на вітровому склі. І більшість водіїв покірно оплачує виписану квитанцію. А в яких випадках автовласник міг би посперечатися з інспектором?
“Наприклад, коли вам виписують квитанцію за те, що в авто немає вогнегасника, — каже автоюрист, адвокат Богдан Глядик.
— Річ у тім, що штраф за це належиться не всім. Відповідно до статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), вогнегасник обов’язковий лише в автомобілях, які виконують регулярні пасажирські перевезення. Проте багато водіїв не знає про цей нюанс, і працівники поліції цим користуються, накладаючи на них 340 гривень штрафу”. Автоюрист радить водіям у таких випадках нагадати інспекторові, що особистий автомобіль не підпадає під вимогу про обов’язкову наявність вогнегасника. І тоді все може закінчитися усним попередженням і побажанням “щасливої дороги”.
За надмірно затоновані вікна в машині теж нерідко штрафують на 340 гривень. Так, у правилах дорожнього руху сказано, що світлопропускання вітрового скла в автівці має бути не меншим як 75 відсотків, а решти вікон — 70 відсотків. Але юрист звертає увагу на те, що для притягнення водія до відповідальності поліція має зафіксувати факт порушення з допомогою сертифікованого тауметра — вимірювача світлового коефіцієнта пропускання скла. Бо якщо таких замірів нема, то й штрафи неправомірні.
“До цього списку можна додати і пункт про підсвічування заднього номерного знаку. Зрозуміло, що за правилами дорожнього руху номер має бути підсвічений. Але якщо лампочка перегоріла, наприклад, у дорозі, то водій може й не знати про цю несправність, — зауважує аварійний комісар Гурам Гулісашвілі. — Тоді патрульний теж має обмежитись усним попередженням, а не виписувати штраф. Якщо ж все таки він виписує постанову, то ви в ній вказуєте, що вона неправомірна, що ви з нею не погоджуєтесь, і суд стане на ваш бік. Але доводити такі дріб’язкові справи до суду недоречно із суто практичного погляду. Дуже багато часу, зусиль і, певна річ, коштів це забере. Тож краще вже спробувати довести свою правоту на місці й спокійно роз’їхатися”.
Ще одна актуальна цієї пори року проблема — брудні номерні знаки. Поліція може зупинити водія, якщо номерний знак або хоча б один символ на ньому не читаються на відстані мінімум 20 метрів. За це, згідно з правилами, інспектор може виписати 1190 гривень штрафу. “Але якщо номерний знак забруднився під час поїздки, а водій цього просто не помітив, то поліція має надати вагомі докази порушення, щоб виписати штраф. Бо в разі браку доказів суд стане на бік водія”, — пояснює автоюрист Богдан Глядик.
Якщо є тріщина на вітровому склі авто, то поліціянти зазвичай кваліфікують це як технічну несправність машини за статтею 112 КУпАП. Аргументуючи тим, що ДСТУ забороняють пошкодження на склі в зоні роботи склоочисників. Однак у Правилах дорожнього руху не сказано, що такі пошкодження — це технічна несправність і з ними не можна їздити. Тому штрафи, виписані за наявність таких тріщин, теж сумнівні, зауважують юристи.
Максим Качурівський, Експрес