Опубліковано: 29 Жовтня, 2024. Переглядів: 269


Псоріаз або ж лускатий лишай: чи справді ця хвороба є невиліковною

Це хронічне, рецидивуюче запальне захворювання вражає шкіру, суглоби, нігті, внутрішні органи. Та все ж його можна тримати під контролем.

Усе починається з появи бляшок рожево-червоного кольору, на яких шкіра сильно лущиться. Вони проступають найчастіше на ліктях, колінах, волосистій частині голови.

Далі ділянок з ураженою шкірою може побільшати, а позбутися висипу стає щораз важче. Що є причиною такої проблеми і як з нею дати собі раду?

— Відомо кілька форм псоріазу (лускатого лишаю). Серед яких — звичайний, що проявляється монетоподібним висипом на шкірі і є найпоширенішим — трапляється у 85 відсотках випадків, — розповідає Жанна Приходько, лікарка-дерматологиня. — Серед причин цієї хвороби, як вважається, — порушення дозрівання, поділу та регенерації клітин шкіри. А стосовно того, чому це відбувається, є кілька версій. Серед них — генетична (якщо бодай один з батьків має псоріаз, то у 30 відсотків випадків цю патологію успадкують діти), вірусна, спричинена прихованою інфекцією. А також — нейрогенна, адже стреси провокують звуження кровоносних судин епідермісу та погіршують його кровопостачання, унаслідок чого порушується процес розподілу клітин. На псоріаз часто хворіють люди, що мають проблеми з щитоподібною чи іншими залозами внутрішньої секреції, з аутоімунними недугами.

— Чи є ознаки, які відрізняють псоріаз від інших шкірних хвороб? 

— Є, наприклад, феномен стеаринової плями: псоріазні лусочки знімаються “стружкою”, що схожа на стеарин. Характерною ознакою також є поява псоріатичного висипу на ділянках травмування або подразнення шкіри.

Оглядаючи хворого, дерматологи завжди звертають увагу і на типове для псоріазу ураження нігтів. Вони блякнуть, стоншуються або навпаки — товщають, на них видно поздовжні або поперечні борозенки і точкові заглиблення (так званий симптом наперстка).

Визначитися з діагнозом допомагає огляд із багаторазовим збільшенням, спеціальним підсвічуванням — дерматоскопія. Так лікар з’ясовує, чи не йдеться, скажімо, про грибкове ураження шкіри. Хоча у деяких випадках при підозрі на атипову форму псоріазу може знадобитися й біопсія (забір і діагностика маленького шматочка шкіри пацієнта).

— Як лікують псоріаз? 

— Лікування індивідуальне, з урахуванням форми і стадії хвороби, площі ураження шкіри, а також віку пацієнта, наявності в нього супутніх патологій. Допомагають зняти симптоми псоріазу гормональні (глюкокортикостероїдні) мазі, зовнішні засоби на основі саліцилової кислоти і ретиноїдів, препарати дьогтю, ліки — цитостатики, імунодепресанти, фото- та кріотерапія тощо. Для профілактикм ефективним є санаторно-курортне лікування, зокрема таласотерапія (терапія морем), сонячні ванни. Усе це допомагає тримати хворобу під контролем, але, на жаль, вона може повертатися. Приміром, після важкого сезонного вірусного захворювання чи стресу. Сильне нервове потрясіння нерідко стає тригером, що провокує симптоми хвороби вперше. Під час війни побільшало хворих із розвиненими формами псоріазу. Найбільш вразливі вікові категорії — молоді люди віком 16 — 20 років і покоління 50+.

— Чи можна псоріазом заразитися? 

— Ні, це не інфекційна хвороба, він не передається ні при спілкуванні, ні при рукостисканні, ні при переливанні крові.

— Які ускладнення можливі, якщо псоріаз не лікувати?

— Без правильної терапії в людини знижується бар’єрна функція шкіри, вона стає сприйнятливішою до подразників, а уражених ділянок на ній більшає. Як наслідок, може розвинутися і псоріатичний артрит суглобів, виразковий коліт, проблеми з печінкою, еректильна дисфункція у чоловіків тощо.

Є також дані про те, що псоріаз збільшує ризик розвитку цукрового діабету, артеріальної гіпертензії, депресій. Тож з першими підозрами на псоріаз, як і в разі появи будь-якого висипу на шкірі, раджу звернутися до фахівця.

Ірина Конторських, Експрес


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *