22 червня православні віряни відзначають Троїцьку батьківську суботу. Щороку вона проходить напередодні великого церковного свята – Трійці.
Цього дня прийнято молитися за прощення гріхів покійників, а також милосердя для них від Господа. Напередодні, у п’ятницю, віряни йдуть на кладовище, щоб поприбирати на могилах покійних родичів. Під час візиту обов’язково моляться за їхні душі.
У суботу було прийнято роздавати милостиню біднякам, щоб ті також промовили молитву за покійників.
Вранці відбувається заупокійна Божественна літургія, після якої служиться спільна панахида. На спеціальних листках люди пишуть імена покійників, щоб їх згадав священник під час молитви. Після служби у храмі йдуть на кладовище, де відбувається вже приватна панахида за покійників.
У Троїцьку суботу прийнято готуватися до святкування Трійці. Цей день зазвичай присвячують молитвам, роздумам та каяттю. Також рекомендується відмовитися від вживання м’ясних продуктів, не відвідувати розважальні заходи.
Що не можна робити у Троїцьку батьківську суботу
лаятися, сваритися, лихословити;
веселитися, співати, танцювати, розважатися;
вживати м’ясні, молочні та жирні продукти;
пити алкогольні напої;
конфліктувати і ображати інших;
згадувати покійників поганими словами.
Також Церква рекомендує відкласти цього дня усі хатні справи, уникати в’язання, шиття, вишивання, роботи на городі чи проведення ремонту.
Прикмети
якщо кує зозуля – буде гарна погода;
дощить – до великого урожаю;
вночі на небі не видно зірок – буде дощ;
місяць у колах – погода буде поганою.
Наші предки вірили, що цього дня русалки виходять з води і розгойдують гілки беріз, що ростуть біля водойм. Щоб уберегтися від них, потрібно запалити багаття на березі річки.