Тепла пора року – час, коли ми любимо вибиратись на природу, а значить і можемо зустріти десь у полі чи лісі змію. Зазвичай ці плазуни не атакують людей першими, а стараються втекти, але все ж на випадок укусу важливо знати: з отруйним видом ви стикнулись чи ні.
З отруйних змій Україні живуть тільки кілька видів гадюк. Їхній укус, хоч небезпечний, але, як правило, не смертельний.
OBOZ.UA дізнавався, як відрізнити небезпечну гадюку від звичайного вужа, який вас навряд чи скривдить.
Придивіться до голови
У небезпечної гадюки і голова виглядає небезпечно – має загострену трикутну форму. Також ця її частина покрита дрібними щитками. Тоді як у вужа голова більш округла, а щитки на ній великі. А ще за вухами у нього можна помітити головну відмінність – кольорові плями. Вони можуть бути жовтими чи яскраво-оранжевими. В будь-якому разі, якщо ви побачили ці плями, не переживайте – перед вами мирне створіння, яке незабаром відповзе куди подалі само. Однак, у водяних вужів таких плям нема, хоча вони теж цілком безпечні.
Якщо ви зможете розгледіти ще й очі змії (що далеко не факт), то пам’ятайте, зіниця гадюки має видовжену вертикальну форму. А у вужа зіниці круглі, майже як в людини.
Зверніть увагу на форму тіла
Якщо ви бачите перед собою “струнку” змію з довгим хвостом без чіткого переходу між ним та тулубом, не лякайтесь – це вуж. Гадюки зазвичай товстіші, а звуження до хвоста у них відбувається різко. Тому отруйна змія може виглядати, наче обрубана.
І на колір змії
На спині у більшості гадюк можна розгледіти узор у вигляді зигзагоподібної лінії, тоді як вуж – майже повністю чорний. Але існують також чорні гадюки – це теж варто мати на увазі. Так само як і те, що водяні вужі забарвлені плямами, які розташовуються у шаховому порядку. Через це їх можна помилково прийняти за гадюку. Але придивіться уважніше – якщо це окремі цятки, а не суцільний малюнок, то ви бачите перед собою все ж вужа.
Що робити, якщо змію важко розгледіти
Якщо ви помітили якийсь підозрілий рух у траві, не намагайтесь її пошвидше розсунути, щоби придивитись, хто це до вас повзе. Спочатку замріть на кілька секунд і подумайте, як обійти місце, де може бути змія. І починайте повільно, без різких рухів пересуватись обраним маршрутом. Гадюка теж не зацікавлено в тому, щоби першою нападати на вас. Тому, якщо ви її оминете, вона теж з радістю відповзе туди, де їй буде спокійніше. Вужі, як правило, менше бояться людей, але і на руки до вас проситись не стануть і можуть вкусити, якщо ви будете наполягати.
Гуляючи у місцевості, де водяться змії, візьміть з собою палицю або ціпок. Акуратно відсувайте ним перед собою траву, щоби побачити плазуна до того, як ви на нього наступите. Опинившись на виду, він, ймовірно, сам втече від вас, а ви продовжите свою прогулянку.
Якщо змія вас все ж вкусила
Не витрачайте час на те, щоби зловити кривдницю – одразу вирушайте на пошуки медичної допомоги. Навіть укус неотруйного вужа може викликати такі неприємні симптоми, як набряк, головний біль, нудота та блювання, гарячка і навіть порушення зору. Напад гадюки має ще неприємніші наслідки, хоча смертю закінчується рідко. Але після зустрічі з нею без звернення до лікаря не обійтись, адже постраждалому знадобиться протиотрута.
Якщо медична допомога далеко, постарайтесь забезпечити постраждалому максимальний спокій – чим менше він буде рухатись, тим краще. Давайте людині пити багато води. Укус змії викликає інтоксикацію і вода потрібна для виведення токсинів. Обробіть рану на шкірі антисептиком і обов’язково зніміть з ураженої кінцівки усе, що на неї вдягнуто – якщо вона почне сильно набрякати, ніщо не повинно її стискати. Якщо є можливість, прикладіть до вкушеного місця лід.
Що точно не можна робити після укусу змії
В жодному разі не намагайтесь висмоктати з рани отруту. Це може призвести до того, що ви наковтаєтесь зараженої крові і постраждалих буде уже двоє. Також не накладайте джгут чи турнікет і не припікайте рану – у цьому просто немає потреби. Не давайте постраждалій людині алкоголь – в її тілі уже і так вдосталь токсинів, не робіть ситуацію тільки гіршою. Зате можна дати 1-2 таблетки від алергії, якщо вони у вас є з собою.