За останні два роки в Україні різко збільшилося число чоловіків, які здобувають вищу освіту після 30 років.
Імовірно, це пов’язане зі спробами ухилитися від мобілізації до війська.
Такого висновку дійшли журналісти порталу NGL.media, проаналізувавши дані з відкритих джерел.
Якщо минулого року можливістю отримати легальну відстрочку від мобілізації скористалися, за оцінками NGL.media, близько 85 тис. чоловіків призовного віку, то цього року мова йде уже приблизно про 110 тис.
Загалом, за результатами аналізу видання, чоловіків серед студентів-першокурсників платної форми навчання у 2023 році зросла до 70%. Їхній середній вік збільшився до 27 років.
Найбільш разюче зростання кількості студентів-чоловіків помітне у вікових категоріях 30+ і 40+.
Середня вартість року навчання в українських закладах вищої освіти (ЗВО) зросла при цьому до 23,7 тис. гривень. Але умови вступу на контракт залишились спрощеними – на деякі спеціальності достатньо було простої співбесіди чи мотиваційного листа.
“Виходячи з середньої вартості навчання і кількості вступників, цього року українські ЗВО отримали понад 2,6 млрд гривень лише за рахунок чоловіків далеко не студентського віку. Минулого року такий додатковий дохід склав 1,7 млрд гривень”, – йдеться в публікації.
Видання створило на основі статистики Міністерства освіти і науки детальну порівняльну базу всіх українських ЗВО. Лідером серед них став харківський Український державний університет залізничного транспорту: там кількість чоловіків-контрактників першого року навчання, порівняно з довоєнним 2021 роком, зросла у 20 разів.
В довоєнні роки найпопулярніші університети використовували не більше 20% своєї квоти на студентів платної форми навчання. Тому різке зростання контрактників у 2022-2023 рр. загалом вписується у закладені понад 15 років тому нормативи, зазначає видання.
Як свідчить аналіз NGL.media, загалом цього року у ЗВО на платне денне навчання вступили 71 тис. чоловіків віком старше 30 років, у тому числі майже 23 тис. з них пішли на нижчий чи той же освітній рівень, який уже мали.