Такий випадок стався на Волині. Вміст нітратів у воді з колодязя перевищував допустиму норму у понад чотири рази.
За словами батьків, у тримісячного маляти з’явився синюватий відтінок шкіри.
Дитину у стані середньої тяжкості госпіталізували.
Лікарі зафіксували нітратне отруєння.
— Дитина два тижні перебувала на штучному вигодовуванні сумішшю, яку батьки розводили питною водою з шахтного колодязя, — розповідає Оксана Колобкова, завідувачка відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень, лікарка з комунальної гігієни Волинського обласного центру контролю і профілактики хвороб. — За результатами дослідження, вміст нітратів у цій воді становив 222 міліграми на дециметр кубічний, що у 4,4 раза перевищує максимально допустимий. На щастя, після лікування стан дитини стабілізувався.
— Чим небезпечне таке отруєння?
— Нітрати — це солі нітратної кислоти, які є постійним складником природних вод. У невеликих дозах вони вважаються малотоксичними. Однак в організмі людини під впливом кишкової мікрофлори нітрати перетворюються у нітрити, які є більш токсичними.
Власне вода з підвищеним рівнем нітратів найбільше шкодить дітям до року. Це насамперед пов’язано із недосконалістю їхньої ферментної системи. Гостре нітратне отруєння або водно-нітратна метгемоглобінемія (хвороба, що спричиняє нестачу кисню в тканинах організму) у 7 — 8% випадків спричиняє смерть немовлят. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із хворобами дихальної та серцево-судинної систем.
— А які симптоми нітратного отруєння?
— Ціаноз (синюшний колір шкіри або слизових оболонок, тому цю хворобу ще називають “блакитний синдром немовлят”), блювання, пронос, збільшення слиноутворення. У дорослих метгемоглобінемія розвивається рідко. Але якщо тривалий час вживати воду з підвищеним вмістом нітратів, то, згідно із дослідженнями, збільшується ризик раку сечового міхура і яєчників.
— Чи можна у домашніх умовах знизити рівень нітратів у криничній воді?
— Однією з причин високого вмісту нітратів у воді є те, що під час облаштування колодязів власники не дотримують санітарних вимог (будують їх близько від вбиралень, вигрібних ям, мереж каналізації, місць утримання худоби). Це призводить до забруднення води та робить її непридатною до вживання. Нітрати важко видалити з допомогою звичайних фільтрів. Щогірше, після кип’ятіння вміст нітратів у воді лише збільшується. Тому для приготування дитячих сумішей найкраще використовувати спеціальну бутильовану воду.
Юля Томчишин, Експрес