Опубліковано: 10 Серпня, 2023. Переглядів: 319


Без документів про військовий облік деяких абітурієнтів можуть не зарахувати у виші. Кого це стосується?

До сьогодні навчальні заклади мали провести зарахування абітурієнтів на бюджет, а до 30 серпня – на контрактну форму. Однак не всі вступники стануть студентами.

Осіб, котрі не подадуть довідку про перебування на військовому обліку з територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до навчального закладу не зарахують.

— Підставою є лист Міносвіти та науки №3/3873-23 від 25 липня цього року, — пояснює Роман Лихачов, юрист Громадського центру правосуддя. — Ним, зокрема, зобов’язано заклади освіти в семиденний строк повідомляти територіальні ТЦК та СП про прийняття на навчання та звільнення з навчання призовників, військовозобов’язаних і резервістів.

Також навчальні заклади повинні вести персональний військовий облік працівників і студентів чоловічої статі віком від 16 років та подавати відомості про них до ТЦК та СП. Така вимога стосується всіх без винятку закладів, які здійснюють підготовку спеціалістів професійної та професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів і докторантів. Подання вступниками призовного віку військово-облікових документів є необхідною умовою для зарахування їх на навчання.

— Про які саме документи йдеться? 

— Для призовників це посвідчення про приписку до призовної дільниці, для військовозобов’язаних і резервістів — військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. У них повинен бути проставлений штамп або печатка з ТЦК та СП. Якщо ж вступник не подав до приймальної комісії документів про військовий облік, його мають право не зарахувати як такого, що подав неповний пакет документів. Якщо освітній заклад прийме на навчання студентів без відмітки про військовий облік, то керівництво такого закладу буде притягнуто до відповідальності.

Зауважу, що призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання у відповідних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або інших визначених законодавством органах, за місцем роботи чи навчання на підприємствах, в установах, організаціях та закладах освіти. А в разі вибуття за межі України більше ніж на три місяці — за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах.

Є ще важливий нюанс. Хоча навчальні заклади і зобов’язані подавати у ТЦК списки студентів-військовозобов’язаних, вони не завжди це роблять. У моїй практиці є факти, коли саме з цієї причини студентів мобілізовували. Представники ТЦК апелюють тим, що в них не було довідки про навчання у виші військовозобов’язаного, а суди підтримують їхню позицію. Тому раджу студентам у період від 1 вересня до 1 жовтня взяти довідку про навчання в освітньому закладі й особисто занести її до ТЦК.

— А в яких випадках виш може зарахувати особу на навчання без військово-облікових документів? 

— Об’єктивною причиною може бути, наприклад, те, що військово-лікарська комісія перед поставленням на облік направила призовника на лікування для подальшого визначення придатності чи непридатності до військової служби. Але такий призовник зобов’язаний подати відповідні документи до вишу протягом двох місяців після зарахування на навчання.

— Наші читачі скаржаться, що інколи доводиться по декілька місяців стояти в черзі в ТЦК, щоб отримати приписне свідоцтво або військовий квиток. Як діяти в такій ситуації? 

— У такому випадку треба надіслати запит у територіальний центр комплектування. І там письмово зобов’язані підтвердити, що особа дійсно перебуває на обліку.

— Чи поширюється вимога про подання в навчальні заклади документів з ТЦК на дівчат та жінок, котрі мають медичну або фармацевтичну освіту і повинні стояти на військовому обліку? 

— Поки що такі категорії вступників приймають до навчальних закладів без підтверджувальних документів з ТЦК. Але думаю, що з часом і від них вимагатимуть документи про перебування на військовому обліку.

Микола Заверуха, Експрес


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Loading...